display result search
منو
داستان یک پرستار

داستان یک پرستار

  • 9 قطعه
  • 106 دقیقه مدت کتاب
  • 3363 دریافت شده
نویسنده: پیتر بیدا
راوی: بهروز رضوی
قالب: روایی
دسته‌بندی: کتاب گویا
«مری مک دانلد » یک پرستار قدیمی که در آخرین روزهای زندگی اش در بیمارستان بستری است، با پرستارش خانم « یونیس بارناکِل » درباره ی خاطرات زندگی اش به ویژه تأسیس اتحادیه پرستاران حرف می زند. یونیس نیز از خاطره ی مادرش با مری حرف می زند....

مهم ترین کار مری مک دانلد در دوران پیری و کهولت و روزهایی که به علت عارضه سرطان روده و کبد در بیمارستان بستری است، مرور خاطرات گذشته است. او درباره ی زندگی مشترک سی و نه ساله اش با « جورج مک دانلد » فکر می کند. همچنین درباره ی مادربزرگش و خاطرات « کلاریس» پرستار هم دوره اش که مشوق او بوده برای تأسیس اتحادیه پرستاران. وقتی بیمارستان دولتی اتحادیه پرستاران را به رسمیت نمی شناسد، مری و همکارانش در سال 1967 دست به اعتصاب می زنند و پس از گذراندن ماجراهایی موفق می شوند اتحادیه را قانونی کنند. خاطرات مری مک دانلد بیشتر درباره ی تأسیس این اتحادیه است.

از ایرانصدا بشنوید

«داستان یک پرستار» روایت خطی و سرراست ندارد، اما در فرم و ساختار روایت و قصه گویی، ساده و روان است. متن داستان به شکل «خاطره- داستان» و گزارش گونه است. راوی نقش دانای کل را دارد و در جاهایی هم که حضور نداشته، حضور دارد! در این کتاب هویت اجتماعی «مری مک دانلد» اهمیت بیشتری نسبت به هویت فردی اش دارد. او خاطره ی تأسیس اتحادیه پرستاران را مهم می شمارد و این خاطره محور اصلی خاطرات پراکنده ی خانم مک دانلد است. «داستان یک پرستار» از آن داستان هایی است که پیچیدگی روایی ندارد. اهمیت ادبی اش در نوع نگاه نویسنده به ارزش های زنان در اجتماع است؛ ستایش و قدردانی از جامعه ی زنانی که باوجود مشکلات معیشتی و تبعیض های مردسالارانه ی تاریخی، کماکان با ایمان و شجاعت مثال زدنی به خواسته های حقیقی شان دست می یابند.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

4

محتوا و داستان

4

فصل ها

مشخصات کتاب گویا

سایر مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

  • چه داستان لطیف و بارانی بود. من خیلی خیلی دوستش داشتم. مرسی ایرانصدا. مهرنوش زاهدی
  • کاش صدای راوی خانم بود چون نقش اولش خانم هست.💞

تصاویر

از همین گوینده

کتاب گویا