منو
دلیران خلیج فارس

دلیران خلیج فارس

  • 5 قطعه
  • 81 دقیقه مدت کتاب
  • 2627 دریافت شده
نویسنده: منوچهر آتشی
کارگردان:
قالب: نمایشی
دسته‌بندی: رمان و داستان
«علی اسماعیل» یا در زبان محلی «علی سومایل» بر اثر فشار کنسول انگلیس و نوکرانش ناگزیر تصمیم می‌گیرد تا کشتی حامل کالای کنسول و یارانش را به آب‌های کم عمق بکشاند و غرق کند تا به این ترتیب بتواند تمامی بار کشتی را بین مردم تقسیم کند.

«علی اسماعیل» یا در زبان محلی «علی سومایل» مرد گوشه‌گیر و دلبسته به زادبوم خودش که از یک سو زیر فشار کنسول انگلیس قرار داشت و از طرف دیگر، خان‌ها و عُمال داخلی کنسول چون «شیخ حاتم» عرصه را بر او تنگ کرده بودند، در برابر مشکل خشکسالی و قحطی مصنوعی که کنسول آن را به وجود آورده بود نیز قرار گرفته بود. به همین خاطر خود را ناگزیر دید که یک کشتی حامل کالای کنسول و یارانش را به آب‌های کم عمق بکشاند و غرق کند تا به این ترتیب بتواند بار کشتی را بین مردم تقسیم کند.
در همین زمان که درباره نگه داشتن ملوانان و نگهبانان کشتی به عنوان گروگان مردد بود، به وجود برادرزاده کنسول در بین ملوانان پی برد و تصمیم گرفت تنها او را در اسارت نگه دارد، تا شاید بتواند در قبال آزادی او، آزادی بعضی از تاجران و مردان تبعیدی بوشهر را که به هند فرستاده شده بودند، به دست آورد. او می‌دانست که کنسول در برابر غرق شدن کشتی و دستگیری برادرزاده‌اش خاموش نخواهد نشست. ولی علی سومایل مرد توکل به معنای واقعی بود. او همیشه مهاجم بود.

از ایرانصدا بشنوید

داستانی که خواهید شنید شرح مبارزه یکی از دلاور مردان کناره خلیج فارس است. علی پسر اسماعیل، که در زبان محلی «علی سومایل» نامیده می‌شد، از اهالی «بندر دَیّر» بود. او مثل هر روستایی جنوبی، به خاکی که زیر پایش بود، به دریایی که رو به رویش بود و نیز به مردمی که اطرافش بودند، عشق می‌ورزید. مردم هم برادران، فرزندان و یارانش به حساب می‌آمدند. علی سومایل در همان حال که وحشت در دل آدم‌های سرشناس افکنده بود، طبیعتی چنان ساده، سلیم و مهربان داشت که کسی نمی‌توانست باور کند که آن همه ماجراها از سوی او سر بزند. تا جایی که در مقابل کنسول‌های بیگانه و شیوخ مهاجر که در همسایگی و در بندرهای کوچک قرار داشتند، مردانه قد علم می‌کرد و به سازشکاری با هیچ دولت غاصب تن در نمی‌داد.حال از شما دعوت می‌کنیم تا این سرگذشت را بشنوید و لذت ببرید.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

3

محتوا و داستان

3

آسیب ها

فصل ها

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

  • انتخاب صداها و اجرا بسیار آماتور و غیرحرفه‌ای است. در آن سال‌ها هنوز نسل جدید بازی‌گران رادیو پا نگرفته‌بود. از نسل پیش هم که جز معدودی، اثری نبود.
  • کیفیت صدا پایین بود

تصاویر

از همین نویسنده

کتاب گویا