display result search
منو
آثار یوکو اوگاوا

آثار یوکو اوگاوا

  • 9 قطعه
  • 117 دقیقه مدت کتاب
  • 6011 دریافت شده
نویسنده: یوکو اوگاوا
راوی: بهروز رضوی
قالب: روایی
دسته‌بندی: رمان و داستان
مادری به مغازه‌ شیرینی‌ فروشی می‌رود تا برای تولد فرزندش که دوازده سال پیش مرده است٬ کیک توت‌فرنگی بخرد، دختری از همکلاسی‌ اش می‌ خواهد تا با او همراه شود و به دیدن پدر دختر بروند در حالی که همزمان مادر دختر روی تخت بیمارستان است

مجموعه داستان انتقام، نوشته نویسنده پرکار ژاپنی- اوگاوا دارای چنین ساختار روایی دایره‌واری است. با وجود مستقل بودن هر داستان از داستان‌های دیگر، عنصری مرموز در هر داستان ایفای نقش می‌کند که موضوع اصلی داستان بعدی است به گونه‌ای که تمامی داستان‌ها در ارتباطی درون‌متنی با یکدیگر پیش می‌روند و خواننده در پایان کتاب، باز به ابتدای داستان بازمی‌گردد. در داستان «روپوش‌های بیمارستان» دو منشی بیمارستان در حین انجام کار مشغول صحبت با یکدیگر هستند و یکی از آنها تعریف می‌کند که قرار بوده مرد مورد علاقه‌اش از همسرش جدا شود تا با هم ازدواج کنند، اما مرد بهانه آورده که نتوانسته است موضوع را با همسرش مطرح کند، چون قطار تاخیر داشته و همچنین فهمیده همسرش باردار است. قطار در فصل رویش گل‌های گیلاس به علت بارش برف تاخیر داشته است. دختر عصبانی است و درددل می‌کند و در انتها می‌گوید، مرد را خواهد کشت. در داستان «رفتگر کوچک» می‌بینیم که قطار به علت بارش برف در فصل رویش شکوفه‌های گیلاس تاخیر دارد و در داستان «به موزه شکنجه خوش آمدید» می‌بینیم که پلیس درباره علت مرگ مرد داستان «روپوش‌های بیمارستان» تحقیق می‌کند؛ قتلی که با خشونت بسیار و با ضربات متعدد چاقو با خونسردی هر چه تمام روایت می‌شود. در داستانی دیگر نامزد شخصیت اصلی داستان او را به علت جذاب دانستن نوع و علت این قتل رها می‌کند و... . انگار داستانی کلی در پس این کتاب، تمام این خطوط داستانی را به هم ارتباط می دهد و ساختار داستانی اثر را به رمان نزدیک می‌کند.

یوکو اوگاوا، ریاضی دان و نویسنده ژاپنی متولد سال 1962 است که کار نوشتن را از 28 سالگی شروع کرد. او در کارنامه ادبی خود بیش از سی رمان و داستان کوتاه و چندین جایزه ادبی از جمله جایزه شیرلی جکسن (2008) دارد. منتقدان او را متاثر از نویسنده هموطنش هاروکی موراکامی و همچنین بورخس نویسنده نامدار امریکای لاتین می‌دانند.

از خانم اوگاوا تا به حال سه کتاب بنام‌های خدمتکار و پروفسور (با دو ترجمه کیهان بهمنی و آسیه و پروانه عزیزی)، انتقام و هتل آیریس به فارسی ترجمه شده است. هرچند مخاطب ایرانی اوگاوا را با رمان خدمتکار و پروفسور می‌شناسد؛ رمانی که به عنوان یکی از شاهکارهای ادبی در سالهای اخیر شناخته شده است. داستانی پیرامون عشق به ریاضی یک استاد ریاضیات که سالهاست حافظه خود را از دست داده ولی همچنان تمام وقت مشغول مطالعه ریاضی است و با آن آرامش می‌گیرد. در سال 2004 این رمان جایزه پرفروش‌ترین کتاب را از «یومیروی پرایز» دریافت کرد. همچنین اقتباس سینمایی نیز از این اثر شده است؛ فیلمساز ژاپنی «تاکاشی کویزومی» فیلمی را با عنوان «پروفسور و معادله محبوبش» در سال 2006 ساخت که در بیست‌وششمین جشنواره فیلم فجر جایزه بهترین کارگردانی بخش «سینما حقیقت» را از آن خود کرد.

از ایرانصدا بشنوید

اثری جذاب و نه چندان طولانی از یک ذهن زیبا و نابغه که مثل همتای سینمایی اش «دیوید لینچ» به دنیا می‌نگرد. خانم نویسنده و ریاضی‌دانی که در روایت‌ها و داستان‌هایش محاسبات بی نقص در روایت ها و داستان هایش دارد. خلاصه شش قسمتی از مجموعه ی انتقام را بشنوید و اگر آن راپسندیدید کتابش را تهیه کنید و پنج داستان دیگرش را نیز بخوانید.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

4

محتوا و داستان

4

آسیب ها

فصل ها

مشخصات کتاب گویا

سایر مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

تصاویر

از همین گوینده

کتاب گویا