منو
خطبه غدیر

خطبه غدیر

  • 5 قطعه
  • 76 دقیقه مدت کتاب
  • 4000 دریافت شده
نویسنده:
راوی: بهروز رضوی
قالب: روایی
دسته‌بندی: کتاب گویا
واقعه غدیر از مهم‌ترین وقایع تاریخ اسلام است که در آن، پیامبر اسلام(ص) هنگام بازگشت از حجة الوداع در 18 ذی‌الحجه و در مکانی به نام غدیر خم، امام علی(ع) را ولی و جانشین خود معرفی کرده و از حاضران بیعت گرفتند و ..


مسلمانان حج‌گزار روز 18 ذی الحجه به غدیر خم رسیدند و پیش از جدایی اهالی شام، مصر و عراق از جمعیت، جبرییل آیه تبلیغ را بر پیامبر (ص) نازل کرد و از جانب خداوند، به رسول خدا(ص) امر نمود تا علی (ع) را به مردم ولی و وصی بعد از خود، معرفی کند. پس از نزول این آیه، پیامبر (ص) دستور به توقف کاروان داد و فرمود آنانی که پیشاپیش حرکت می‌کنند، به محل غدیر بازگردند و کسانی که عقب مانده‌اند، خود را به کاروان برسانند.. پیامبر (ص) پس از نماز ظهر، خطبه‌ای ایراد کرد که به «خطبه غدیر» مشهور شد و در بخشی از آن فرمود:
«حمد و ستایش مخصوص خداوند است و از او یاری می‌خواهیم و به او ایمان داریم و از شر نفس‌هایمان و زشتی‌های کردارمان، به او پناه می‌بریم... خداوند لطیف و خبیر مرا خبر داد که من به زودی (به سوی او) فرا خوانده می‌شوم و (دعوت او را) اجابت خواهم کرد... من پیش از شما در کنار حوض (حوض کوثر) حاضر می‌شوم و شما در کنار آن بر من وارد می‌شوید، پس بنگرید که پس از من چگونه درباره ثقلین رفتار می‌کنید؛ ثقل اکبر کتاب خداست... و ثقل دیگر، عترت من است....»

* آنچه می شنوید در گروه فرهنگ و اندیشه رادیو فرهنگ تهیه و تولید شده است.

از ایرانصدا بشنوید

در روزهای دهه ولایت با بازخوانی واقعه غدیر و مروری بر این رخداد تاریخی مهم در جهان اسلام همراه شوید .

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

5

محتوا و داستان

5

فصل ها

مشخصات کتاب گویا

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

تصاویر

از همین نویسنده

از همین گوینده

کتاب گویا