display result search
منو
پرومته آمریکایی

پرومته آمریکایی

  • 6 قطعه
  • 108 دقیقه مدت کتاب
  • 3072 دریافت شده
نویسنده: هاینار کیپهارت
کارگردان: صدرالدین شجره
قالب: نمایشی
دسته‌بندی: رمان و داستان
«دکتر جی رابرت اوپنهایمر» رئیس کمیته مشورتی عمومی کمیسیون نیروی اتمی ایالات متحده آمریکا و پدر بمب اتمی بود که در سال 1954 در دادگاه به اتهام خیانت به کشور محاکمه شد.

«رابرت اوپنهایمر» کسی که پدر بمب اتم لقب گرفته، برای روشن شدن جواز برائت امنیتش، به پای میز بازجویی فراخوانده می‌شود. اولین اتهام وارده به اوپنهایمر روابط مشکوک او با کمونیست‌هاست. موضوع دیگر بازپرسی، به ارتباط میان اوپنهایمر و یکی از دوستانش به نام «شوالیه» مربوط است. شوالیه در دیداری دوستانه درباره شخصی که می‌تواند به روس‌ها اطلاعات فنی بدهد، با اوپنهایمر گفت وگو می‌کند، اما اوپنهایمر موضوع را به مقامات امنیتی گزارش نمی‌دهد و همین موضوع، بحث احتمال شرکت داشتن او در برنامه‌ای جاسوسی را مطرح می‌کند. همچنین او را درخصوص انگیزه‌های همکاری نکردن برای تولید بمب هیدروژنی بازجویی می‌‌کنند.

*مینی سریال «اوپنهایمر» (BBC-1980) اقتباسی از این نمایشنامه است که نامزد جایزه تلویزیونی BAFTA شد و سه جایزه بهترین سریال، بهترین فیلمساز (Tariq Anwar) و بهترین موسیقی تلویزیونی را به دست آورد. این اثر همچنین جایزه گلدن گلوب بهترین بازیگر (سام واتسون) در بخش مینی سریال یا فیلم تلویزیونی را دریافت کرد.

از ایرانصدا بشنوید

فجایعی مانند بمب اتم اساسا بشر را با این چالش مواجه کرد که ضرر علوم بیشتر است یا فایده آنها - و البته منظور علوم پایه و طبیعی است - به ویژه اینکه نمی توان دانشمندی را در خلاء و بی ارتباط و مستقل از سیاست کشوری در نظر گرفت که در آن زندگی می کند این داستان را بشنوید و قضاوت با شما

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

4

محتوا و داستان

4

فصل ها

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

  • فوق العاده داستان خوبی است . لذت بردیم.
  • فوق العاده . ممنون از عوامل .
  • خیلی عااالی
  • بسیار بسیار عالی...ایکاش همچین داستانهایی ک منبع واقعی داره و آموزنده هم هست بیشتر ب اشتراک بگذارید.
  • عاااااااالی شاید پنج بار شنیدمش ، بعضی دقایقش رو حتی ده دوازده بار! عالیه! هنرمندانش بی‌نظیرن، دست‌مریزاد، خدا نگهتون داره برای دوستداران شما و هنرتون محبوبه تیمورتاش

تصاویر

کتاب گویا