display result search
منو
بازمانده

بازمانده

  • 4 قطعه
  • 30 دقیقه مدت کتاب
  • 2435 دریافت شده
نویسنده: زهرا دلیری
کارگردان: جواد پیشگر
قالب: نمایشی
دسته‌بندی: رمان و داستان
«فِضّه»، خادم دختر پیامبر، به همراه پسران خود، عازم خانه خداست. «عبدالله» که از کاروان خود کناره گرفته و تنها در بیابان راه می‌پیماید، به بانویی برمی‌خورد که از کاروان خود جدا شده است. درنهایت عبدالله، فضّه را به فرزندانش می‌رساند.

«محمد» و برادرانش، «موسی»، «یحیی» و «داوود»، به همراه مادر خود، عازم خانه خدا هستند. مادر آنها «فِضّه»، خادم دختر پیامبر بوده است و اهل بیت رسول خدا همواره او را از خاندان خود شمرده‌اند. در نیمه راه وقتی آنها سراغ مادر خود می‌روند، او را در میان زنان کاروان نمی‌یابند. محمد با اسب خود به پیش می‌رود. او حدس می‌زند مادرش، به خاطر اشتیاق بسیار زیاد، از کاروان پیشی گرفته است.
«عبدالله» که از کاروان خود کناره گرفته تا در سایه سار درختی بخوابد، نفهمیده که کاروان چه زمانی حرکت کرده است و درنتیجه حال باید تنها در بیابان راه بپیماید. او به بانویی برمی‌خورد که گویا چند روز است که از کاروان خود جدا شده است. آن بانو همان مادر محمد و برادرانش است. آنها همسفر می‌شوند. برادران محمد هم، به دنبال او و مادرشان، از کاروان پیشی می‌گیرند. آنها محمد را می‌یابند، ولی مادرشان را نه. درنهایت عبدالله مادر آنها را به کاروانشان می‌رساند.

از ایرانصدا بشنوید

آنچه خواهید شنید نگاهی است کوتاه به شخصیت بانویی گرانقدر با نام «فضّه نوبیه» که کنیز حضرت زهرا(س) بود. پس از نزول آیه «فقل لهم قولا میسورا»، پیامبر(ص) وی را به خانه حضرت زهرا(س) فرستاد و او را فضه نامید. نام او در روایات مرتبط با ولادت حسنین، ماجرای نزول آیه اطعام و شهادت حضرت زهرا(س) آمده است. از ویژگی‌های وی، سخن گفتن با آیات قرآن و دانستن علم کیمیاست. گفته‎اند وی در واقعه کربلا نیز حضور داشته است.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

3

محتوا و داستان

3

فصل ها

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

    نظری ثبت نشده است

تصاویر

از همین نویسنده

کتاب گویا