display result search
منو
محمد رسول الله - دوران سرگشتگی

محمد رسول الله - دوران سرگشتگی

  • 10 قطعه
  • 159 دقیقه مدت کتاب
  • 4009 دریافت شده
نویسنده: سعید آل رسول
کارگردان: جلال مقامی
قالب: نمایشی
دسته‌بندی: رمان و داستان
ادامه آزارها و شکنجه‌های کفار، مسلمانان را مجبور به ترک وطن کرد و پیامبر و خاندانش به شعب ابیطالب تبعید شدند. اما هیچ‌گاه پیامبر از راه رسالت خویش بازنگشت و مقاومت و ایثار او و یارانش ستون‌های اسلام را استوارتر کرد.

به اشاره پیامبر خدا، عده‌ای از یاران آن حضرت راهی سرزمین حبشه شدند تا از شر آزار و شکنجه مشرکان قریش در امان بمانند و به آسودگی در آن دیار زندگی کنند. پیامبر مژده دادگستر بودن «نجاشی» (پادشاه حبشه) را به یارانش داد و آنها را به سرپرستی عموزاده‌اش «جعفر بن ابی طالب» راهی این سفر مهم کرد. قریش بعد از آن که خبر مهاجرت مسلمانان را شنیدند، به فکر افتادند تا مانع اقامت مسلمانان در حبشه شوند. به همین خاطر دو نفر از زیرک‌ترین افراد قریش، یعنی «عمرو عاص» و «عبدالله بن ربیعه» را از پی مسلمانان به حبشه روانه کردند تا از پادشاه آن سرزمین، یعنی نجاشی، خواستار اخراج مسلمانان شوند. نجاشی بعد از شنیدن خواسته قریش، مسلمانان را احضار کرد و از آنها توضیح خواست. سرپرست و سخنگوی مسلمانان یعنی جعفر، با کلام رسا و دل نشین خود نجاشی را تحت تأثیر قرار داد و نزدیکانش را به فکر فرو برد. پس از این پادشاه حبشه به مسلمانان اجازه داد تا در آرامش و آسایش در حبشه زندگی کنند.
اما در شهر مکه چرخ روزگار برای پیامبر و یارانش دیگرگونه چرخید. قریش با اعمال فشار بیشتر و قطع ارتباط همه جانبه، آنها را مجبور کرد تا سه سال و اندی در سخت‌ترین شرایط جغرافیایی و اقتصادی و در منطقه «شعب ابی طالب» زندگی کنند. در همین دوران دو یار و حامی بزرگ پیامبر یعنی «حضرت ابوطالب» و «حضرت خدیجه (س)» راهی دیار آخرت شدند و پیامبر در برابر آزار و اذیت قریش تنها ماند.
رسول خدا بعد از رحلت عموی بزرگوارشان، حضرت ابوطالب و همسر وفادارشان، حضرت خدیجه (س)، بیش از پیش با مزاحمت‌های قریش مواجه شدند و این کار تا آنجا پیش رفت که در مکه عرصه بر پیامبر و پیروانش تنگ شد. بعد از این بود که پیامبر عازم شهر کوچک «طائف» شدند تا از بزرگان آن شهر تقاضای کمک کنند و در صورت موافقت آنها مسلمانان را از مکه به طائف کوچ دهند. این کار پیامبر با موفقیت رو به رو نشد و بزرگان طائف از مهمان خودشان با سنگ و کلوخ پذیرایی کردند. پیامبر بضا دل شکسته از طائف خارج شدند، اما با وضعی که پیش آمده بود برگشتن به مکه هم مشکل شده بود. به خاطر این که دو نفر از بت پرستان مکه یعنی «عقبه» و «شَیبه» پیامبر را در طائف دیده بودند و از قصد پیامبر آگاه شده بودند.
در منطقه حجاز شهر مهم دیگری هم وجود داشت که نامش «یثرب» یا «مدینه» بود. زمانی که آئین پیامبر در چارچوب مکه محدود شده بود، در یثرب جوانی یهودی از قوم «بنی قریظه» همراه دیگر خویشاوندانش در قلعه‌ای در اطراف یثرب زندگی می‌کردند. او در پی یافتن پاسخ این سؤال بود که «چرا یهودیان از گوشه و کنار شبه جزیره عربستان به حوالی یثرب کوچ کرده‌اند و زندگی سختی را بر خودشان تحمیل کرده‌اند؟» به همین خاطر به همراه دوستش به ملاقات پیرمردی دانا و آشنا به تاریخ گذشتگان رفت و پرسش خود را با او در میان گذاشت ...

از ایرانصدا بشنوید

«از سرزمین نور» مجموعه ای فاخر و معنوی است که به نام پیامبر اکرم (ص) مزیّن شده و روایتگر زندگی آخرین فرستاده خداوند است. جدا از سیر تاریخی داستان که ما را با فراز و فرودهای زندگی حضرت محمد (ص) آشنا می سازد، این مجموعه دیگر گوشه های پیدا و پنهان تاریخ اسلام را به تصویر می کشد. همچنین شنیدن این روایت از دریچه صداهای ماندگار هنرمندان رادیو و دوبله مانند منوچهر اسماعیلی، جلال مقامی، علی رضایی و دیگران لطفی دوچندان دارد. به همراه این ویژگی، قلم وزین و شاعرانه رضا رهگذر و سعید آل رسول، اثری معنوی و ادبی خلق کرده است تا در کنار هنرنمایی صداپیشگان توانا، پهنه آسمانی داستان را رنگ و جلای خیال انگیزی ببخشد. از شما دعوت می کنیم تا با شنیدن این کتاب گویا، سفری روحانی را تجربه کنید.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

5

محتوا و داستان

5

فصل ها

مشخصات کتاب گویا

سایر مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

تصاویر

از همین نویسنده

کتاب گویا