display result search
منو
زندگی‌نامه حسین منزوی

زندگی‌نامه حسین منزوی

  • 9 قطعه
  • 127 دقیقه مدت کتاب
  • 3075 دریافت شده
حسین منزوی از شاعران توانای معاصر است که در عرصه ادبیات ایران و شعر و شاعری خوش درخشید. در این کتاب زندگی‌نامه او از زبان خودش و با بهره‌گیری از کتاب‌ها و گفت‌وگوها و حتی شعرهای او گردآوری شده است.

حسین منزوی در پاییز سال 1325 در زنجان به دنیا آمد. پدر و مادرش معلم روستاهای زنجان بودند. وی سال‌های آغازین زندگی را در روستاهای نیک‌پی، کرگز و پیرسقا یا پیرزاغه زیست.
در سال 1332 وارد دبستان فردوسی زنجان شد و چهار سال در این مدرسه به تحصیل مشغول بود. سپس دو سال در دبستان صائب تبریزی و دو سال دبیرستان پهلوی (دکتر علی شریعتی کنونی) و چهار سال را در دبیرستان صدر جهان (محمد منتظری کنونی) درس خواند.
«دبستان پَرورَد سرباز جنگی/ دبستان پَرورَد توپ و تفنگی»، این اولین بیتی است که منزوی سرود. در آن زمان رسم بود که بعد از پایان سال تحصیلی، دانش آموزان جشنی برگزار کنند و آن سال اجرای دو نمایش، بخشی از این جشن بود. منزوی در هر دوی آنها (که متن شان را پدرش نوشته بود) بازی می‌کرد. یکی از نمایش ها، شعری در قالب مثنوی بود و در مدح دبستان. وسط یکی از تمرین‌ها منزوی این بیت (دبستان پَرورَد سرباز جنگی/ دبستان پَرورَد توپ و تفنگی) به ذهنش می رسد و پدرش هم بدش نمی آید و آن را به نمایش اضافه می کند.
بعد از این بیت کودکانه، شعر در منزوی پنهان می‌ماند تا 16،15 سالگی که عاشقی و دوری از معشوق دوباره او را شاعر می‌کند. این بیداری شعر خیلی زود وصل می شود به دوستی با رسول مقصودی.
«رسول مقصودی» معلم بود و پنج سال از منزوی بزرگ‌تر. زمانی که منزوی نخستین قدم‌های خود را در شعر برمی‌داشت، رسول چندین قدم پیش‌تر از او بود و همین امر باعث شد منزوی با گام‌های بلندتری در این مسیر پیش برود. «رسول اصلاً مثل یک آدم مسئول، با شعر من برخورد می‌کرد؛ یعنی مثلاً من را دو روز نمی دید، می رسیدم، اول می گفت شعر تازه بخون ببینم چی نوشتی؛ خیلی جدی؛ اصلاً بازخواست می کرد».
تا زمان ورود به دانشگاه، منزوی عضو ثابت جلسه‌های انجمن ادبی زنجان بود؛ انجمنی که هر هفته با حضور جمعی از بزرگان حوزه شعر و ادب زنجان برگزار می شد و به گفته منزوی یکی از انگیزه‌های اصلی اش برای شعر سرودن بود.
وی در سال 1344 وارد دانشکده ادبیات دانشگاه تهران شد. منزوی یکی از دلایل گرایش خود به شعر را نام دوتن از شاعران (که اتفاقاً نام دبستان دوران تحصیلش هم بوده) می‌دانست؛ زیرا سرانجام کارش را به کلاس های درس دانشکده ادبیات در تهران کشاند، اما این رشته را رها کرد و به جامعه‌شناسی رو آورد، اما این رشته را نیز ناتمام رها کرد.
منزوی اولین دفتر شعرش را در سال 1350، با همکاری انتشارات بامداد به چاپ رساند و با همان مجموعه برنده جایزه شد و به عنوان بهترین شاعر جوان این دوره معرفی شد. در همین زمان بود که وارد رادیو و تلویزیون ملی ایران شد و در گروه «ادب امروز»، به سرپرستی زنده یاد نادر نادرپور، فعالیتش را آغاز کرد. چندی بعد، مسئولیت برنامه‌های رادیویی و تلویزیونی متعددی را برعهده گرفت که برنامه های «کتاب روز»، «یک شعر و یک شاعر»، «شعر ما و شاعران ما»، «آیینه و ترازو» و «آیینه آدینه» از آن جمله‌اند.

از ایرانصدا بشنوید

گاهی شاعران در نظر ما انسانهایی دور و دست‌نیافتنی هستند؛ گویی به سرزمین دیگری تعلق دارند. شنیدن فرازونشیب‌های زندگی شاعران ما را به فضای ذهنی آنها نزدیک‌تر می‌کند و می‌تواند در درک بهتر شعرهایشان کمک مان کند. از این گذشته آیا علاقه ندارید با پدر غزل معاصر ایران بیشتر آشنا شوید؟

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

4

محتوا و داستان

4

فصل ها

مشخصات کتاب گویا

سایر مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

  • حافظ زمان ،پدر غزل معاصر
  • استاد رضوی انقدر شیرین و ملموس و واقعی داستان را تعریف می کنند که انگار بخشی از زندگی خود را تعریف می کنند
  • پدر غزل معاصر؟؟؟!!! شما شخصی به نام هوشنگ ابتهاج را می‌شناسید؟ ایشان هنوز هم زنده است. به نظرم ایشان با این حساب پدربزرگ غزل معاصر باشند، آهان! حالا معما حل شد. ببخشید مزاحم شدم.

تصاویر

از همین نویسنده

از همین گوینده

کتاب گویا