display result search
منو
آن پرستو که پرید

آن پرستو که پرید

  • 7 قطعه
  • 133 دقیقه مدت کتاب
  • 2020 دریافت شده
نویسنده: مرضیه رشیدبیگی
کارگردان: حمید منوچهری
قالب: نمایشی
دسته‌بندی: رمان و داستان
بخشی از زندگی شهید بزرگوار منصور ستاری ...

سرهنگ «ستاری» که به تازگی فرماندهی نیروی هوایی را بر عهده گرفته است، از سرگرد «حبیب والا» می‌خواهد تا با او به آشیانه هواپیماهای اسقاطی برود؛ اما از این پیشنهاد منظوری دارد و در آشیانه پیشنهاد مهمی به سرگرد والا می‌دهد.
او از سرگرد والا می‌خواهد تا ساخت اولین هواپیمای سبک ترابری با نام «پرستو» را آغاز کند. سرگرد والا با توجه به سختی کار و شرایط جنگ و تحریم در کشور و نبودِ امکانات، این کار را غیرممکن می‌داند و از سرهنگ منصوری می‌خواهد تا به او فرصت فکر کردن بدهد.
حبیب بر سر دو راهی رد یا قبول پیشنهاد قرار می‌گیرد؛ اما به تدریج و با صحبت‌هایی که با دوست خود «مسعود» و سرهنگ «شرفی»، مسئول بازسازی هواپیماهای «سی 130»، می‌کند پی می‌برد که سرهنگ ستاری سابقه درخشانی در انجام کارهای سخت و دشوار دارد، پس او می‌تواند روی حمایت های سرهنگ حساب کند؛ بنابراین پیشنهاد فرمانده‌اش را قبول می‌کند و مشغول فراهم کردن مقدمات کار می‌شود.
با شروع کار دشواری‌های ساخت اولین هواپیمای ساخت داخل مشخص می‌شود که هر کدام از آنها با درایت سرهنگ ستاری حل می‌شود، اما هنوز تا پرواز پرستو راه بسیاری باقی است؛ پرستو اندک اندک برای پرواز آماده می‌شود، اما....

از ایرانصدا بشنوید

نخستین جرقه های تولید هواپیما در ایران در سال های 66 و 67 زده شد. در آن سال‌ها برخی خلبانان و مهندسان تعمیر و نگهداری هواپیما در نیروی هوایی، با همکاری جهاد خودکفایی، از روی هواپیمایی آمریکایی «بُنانزا» که یک هواپیمای فوق سبک و آموزشی بود، با استفاده از روش مهندسی معکوس، موفق به بازتولید آن شدند. این هواپیما با نام «پرستو» در اختیار مرکز آموزش خلبانی نیروی هوایی قرار گرفت. کتاب گویای «آن پرستو که پرید» درباره داستان ساخت این هواپیما، در داخل ایران است؛ شنیدنش را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

5

محتوا و داستان

5

فصل ها

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

    نظری ثبت نشده است

تصاویر

از همین نویسنده

کتاب گویا