منو
استان مرکزی

استان مرکزی

  • 9 قطعه
  • 119 دقیقه مدت کتاب
  • 1479 دریافت شده
نویسنده: نیکو یوسفی
راوی: مریم یگانه
قالب: روایی
دسته‌بندی:
استان مرکزی که به‌عنوان پایتخت صنعتی ایران شناخته می‌شود، در روزگار کهن عراق نام داشت و بعد از ورود اسلام به ایران، عراق عجم نامیده می‌شد که شامل منطقه‌ی وسیع‌تری نسبت به استان مرکزی امروزی بود.

این استان از شمال به استان‌های البرز و قزوین، از غرب به استان همدان، از شمال شرقی به استان تهران، از جنوب به استان‌های لرستان و اصفهان وَ از شرق به استان‌های قم و اصفهان محدود می‌شود. استان مرکزی، با مساحتی حدود 30 هزار کیلومترمربع، دارای 12 شهرستان و 32 شهر است.
در استان مرکزی، از نظر مرغوبیت سه نوع قالی تولید می‌شود: مُشک‌آباد، محال و ساروق. که از این میان، قالی ساروق، دارای شهرت جهانی است.
در گذشته بیش‌تر قالی‌های ساروق، از نقش تُرَنج الهام می‌گرفتند. این قالی‌ها به‌ دلیل ریزبافت بودن و داشتن پرزهای کوتاه، هم‌چون تخته‌ای سخت و فشرده به‌نظر می‌رسیدند و رنگ متن اکثر آن‌ها کرم و لاجوردی بود. این ویژگی‌ها موجب شد تا قالی ساروق در سراسر ایران و جهان شهرت یابد. البته در حال حاضر تغییراتی در نقشه، رنگ، متن و طول پرزها ایجاد شده است.

از ایرانصدا بشنوید

در سری برنامه های ایرانشناسی تلاش این است که اطلاعات جامعی ارائه گردد به نحوی که هم مفید محققان باشد و هم گردشگران. به همین دلیل شنیدن این برنامه با هر هدفی مناسب خواهد بود

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

4

محتوا و داستان

4

مشخصات کتاب گویا

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

    نظری ثبت نشده است

تصاویر

از همین نویسنده

از همین گوینده

کتاب گویا