منو
دو امام مجاهد

دو امام مجاهد

 • 9 قطعه
 • 178 دقیقه مدت کتاب
 • 4791 دریافت شده
نویسنده:
راوی: مهدی مهدی قلی
قالب: روایی
دسته‌بندی: شخصیت‌ها
کتاب دو امام مجاهد مشتمل بر شش گفتار از آیت‌الله خامنه‌ای(مدّظلّه‌العالی) است که در سالهای 51و 52 ایراد شده است.

دو گفتار اوّل کتاب، شامل دو سخنرانی ایشان در فروردین سال 51 است که در حسینیّه‌ی ارشاد تهران انجام شده است. معظّمٌ‌له در این دو جلسه که به مناسبت ایّام شهادت امام حسن(علیه‌السّلام) در آخر ماه صفر برگزار شده، علاوه بر شرح نظریّه‌ی «انسان 250ساله» به جایگاه والا و مهمّ امام حسن(علیه‌السّلام) در این دوران و چرایی دست کشیدن از جنگ و علل پذیرفتن آتش‌بس و بیان تفاوت شرایط امام حسن و امام حسین(علیهماالسّلام) پرداخته‌اند.

گفتار سوّم تا پنجم اثر، اختصاص به سه سخنرانی ایشان در شب تاسوعا، عاشورا و شام غریبان محرّم 1394 هجری قمری (مصادف با بهمن 1352) با موضوع «تحلیل قیام حسینی» دارد. این سه سخنرانی در مسجد کرامت مشهد ایراد شده‌اند.

در گفتار چهارم به اهداف قیام حسینی اشاره و برای روشن شدن مطلب به تحلیل ریشه‌های آن می‌پردازند ایشان با انقلاب دانستن بعثت پیامبر اکرم(صلّی‌الله‌علیه‌وآله)، دگرگونی‌هایی را که پس از ظهور پیامبر اسلام در جامعه‌ی جاهلی آن روز ایجاد شد، برمی‌شمرند. معظّمٌ‌له اهمّ اهداف پیامبر را، گستراندن تفکّر توحیدی و نفی عبودیّت طواغیت، از بین بردن اختلافات طبقاتی و ناعدالتی‌ها و تکریم انسان می‌دانند. ایشان با پرداختن به موضوع انحراف جامعه‌ی اسلامی از اهداف بعثت، به ترسیم شرایط دوران خلفای سه‌گانه‌ی اوّل بویژه خلیفه‌ی سوّم میپردازند.

در گفتار پنجم پس از مرور سریع مباحث دو گفتار قبل، به دوران امام حسین(علیه‌السّلام) و اقدامات ایشان اشاره می‌کنند و بحث مستوفا و مستندی را در این زمینه ارائه می‌دهند. نکته‌ی جالب توجّه در این گفتار، قسمت پایانی آن است که با دعوت مخاطب به تفکّر در اهداف قیام امام حسین(علیه‌السّلام) با نقل داستان «طوطی و بازرگان» همگان را به انقلاب بر ضدّ یزیدیان دعوت می‌کنند.

گفتار آخر کتاب حاضر، مربوط به سخنرانی شب عاشورای معظّمٌ‌له در محرّم سال 1393 هجری قمری (مصادف با 24/بهمن1352) در این هیئت است. در این گفتار با نقد سه نظریّه در باب قیام حسینی، نظریه‌ی چهارمی به‌عنوان نظریّه‌ی صحیح اثبات می‌گردد. ایشان هدف قیام حسینی را تجدید حیات انقلاب پیامبر اعظم(صلّی‌الله‌علیه‌وآله) می‌دانند و در این گفتار نیز به‌طور ضمنی و در لفّافه مخاطب خود را دعوت به الگوبرداری از حرکت امام حسین(علیه‌السّلام) در قیام بر ضدّ دشمنان اسلام و حاکمان طاغوتی می‌کنند.

نوع نگاه معظّمٌ‌له در این شش گفتار، بسیار بدیع است و با اینکه در زمان ایراد این بیانات در سنّ 32و 33سالگی بوده‌اند. منابع روایی و تاریخی متعدّدی مورد استفاده‌ی ایشان قرار گرفته است که سخنرانی ایشان را بسیار متفاوت از سخنرانی‌های معمول آن زمان و حتّی حال حاضر می‌کند و بیشتر به جلسات علمی و درسی محقّقانه شبیه است.

در بخشی از کتاب می شنوید:
امام حسن (علیه السلام) دید که در جنگ نظامی شکست او قطعی است، ترجیح داد که فعلاً جنگ را به یک صورتی قطع کند، فعلاً دشمن را تا همین جایی که آمده است متوقف بکند، خود را و زبدگان جبهه ی حق و ایمان را حفظ بکند و تدارک یک حمله وسیعی را ببیند که آن حمله، قدرمسلم، مرامی و فکری است و احتمالاً نظامی هم باشد. امام مجتبی (علیه السلام) کاری را انتخاب کرد که درازمدت است و فایده آن آجل است- یعنی دور است- که اغلب حتی دوستان نزدیک امام حسن (علیه السلام) هم نفهمیدند امام چه کرد.

از ایرانصدا بشنوید

نوع نگاه رهبر معظم انقلاب، در این شش گفتار، بسیار بدیع است و با اینکه در زمان ایراد این بیانات در سن 32 و 33 سالگی بوده اند، منابع روایی و تاریخی متعدّدی مورد استفاده ی ایشان قرار گرفته است که سخنرانیشان را بسیار متفاوت از سخنرانی های معمول آن زمان و حتّی حال حاضر می کند؛ و بیشتر به جلسات علمی و درسی محقّقانه شبیه است. هم اینک این گفتارها پس ازسالها با امید به افزایش معرفت جامعه ی اسلامی نسبت به سیره ی سیاسی ائمّه(علیهم السّلام) در اختیار عموم مردم انقلابی و متعهّد جامعه ی اسلامی قرار می گیرد. امید که از شنیدن آن بر بینش و بصیرتمان افزوده گردد.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

4

محتوا و داستان

5

فصل ها

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

 • سلام و خدا قوت . لطفا کتاب های صوتی از نیمه خرداد و انقلاب چیست و انقلابی کیست رو از آیت الله خامنه ای منتشر کنید. ممنون
 • صوت و لحن این کتاب بهتر از صوت و لحن همرزمان حسین ع است
 • سلام خود کتاب عالی گوینده عالی عالی عالی
 • کاربر مهمان
  با احترام چرا جلد دوم کتاب تو ليست نيست،خيلي آموزنده بود ،کلا نسل جديد درباره زندگينامه امامها اطلاعات کمي دارند ..يکي از دلايل نبود کتابهاي روان همانند اين اثر است وگرنه کتاب سنگين فراوان است ،اين در مورد قرآن هم صدق ميکند،با تشکر از حضرت آقا و راوي و همه تلاشگران اين عرصه.
  عرض ادب و احترام ان شالله به زودی
 • بسیار عالی بود ،خصوصا از گوینده محترم تشکر میکنم بسیار و اضح و گویا و قوی بیان شده است.
 • راستش اطلاعات کم من در این زمینه و وجود پلی بک ها باعث میشود مسائل رو باهم اشتباه بگیرم و درکش کمی برام سخت بود
 • بسیار زیبا بود.
 • حقیقتاً استفاده کردم. چونکه بسیاری از این مسائل برایم مبهم بود. من الله توفیق
 • جونم آقا خامنه ای ... عمرتون مستدام. ایران پاینده باد
 • چرا برای چنین اثری از گویندگان معروف استفاده نکردید؟
 • چرا بعضی از فایلهای آفلاین پخش نمیشه؟همین فصل اول مشکل داره

تصاویر

از همین نویسنده

کتاب گویا