منو
دموکراسی آمریکایی

دموکراسی آمریکایی

  • 9 قطعه
  • 174 دقیقه مدت کتاب
  • 4163 دریافت شده
نویسنده: زکریا سکر
کارگردان: میکائیل شهرستانی
قالب: نمایشی
دسته‌بندی: رمان و داستان
جان اف کندی، رئیس جمهور آمریکا، توسط فردی به نام اُسوالد ترور می شود. اسوالد به طرزی مشکوک به قتل می رسد. جیم گاریسون، دادستان ایالتی که با پشتکار فراوان پیگیر پرونده است، متوجه دخالت بسیاری از دولتمردان فاسد آمریکا در قتل کندی می شود.پس از ترور کندی، رئیس جمهور آمریکا، فردی به نام اُسوالد به عنوان عامل ترور دستگیر می شود. وی در زندان و به طرزی مشکوک به قتل می رسد. جیم گاریسون، دادستان ایالتی که با پشتکار فراوان پیگیر پرونده است، متوجه می شود که افراد بسیاری در ترور کندی دست داشته اند؛ این در حالی است که کمیته ویژه رسیدگی کننده با عجله اُسوالد را با نیّات شخصی عامل ترور معرفی می کند و پرونده را مختومه اعلام می کند. گاریسون متعجب از این رفتار دولتمردان، در هنگام پیگیری پرونده متوجه می شود که بسیاری از دستگاه های اطلاعاتی و امنیتی آمریکا در ترور رئیس جمهور دست داشته اند. او با وجود فشار رسانه ها، موفق به کشف سرنخی از عامل اصلی ترور می شود. کلی شاو، رئیس سازمان تجارت جهانی، طراح و مجری نقشه اصلی ترور است؛ اما گاریسون فیلم کوتاهی از لحظه ترور را از خبرنگار تایمز به دست می آورد و با بازسازی نحوه مرگ کندی و همراهانش یقین پیدا می کند که ترور کار یک نفر نیست، بلکه چند گروه تیرانداز با همراهی پلیس و نیروهای ویژه از چند ناحیه به کندی تیراندازی کرده اند؛ این بدین معنی است که پای بسیاری از دولتمردان به گرداب ترور کشیده شده است. ولی متهم اصلی کلی شاو یا همان مأمور رسمی سیا است که علاوه بر تأمین خواسته های کثیف خود، پشتیبان خواسته های دولتمردان آمریکاست.
پیگیری پرونده، گاریسون و دوستانش را خسته می کند و درحالی‌که «اف بی آی» و «سیا» می کوشند جیم گاریسون را سر به نیست کنند، یکی از همکارانش به اف بی آی پیوسته و همه تحقیقات و تلاش های گاریسون را لو می دهد.
از سوی دیگر، خانواده جیم تهدید به مرگ می شوند؛ اما او باید تا پایان راه ادامه دهد. کلی شاو به دادگاه احضار می شود تا قطورترین پرونده قتل رئیس جمهور بررسی شود....

*داستانی که می شنوید از روی فیلم‌نامه ای با نام JFK تنظیم شده که نویسنده ی آن «الیور استون» و «زکریا سکر» هستند و فیلم‌نامه نیز براساس رمان (On the Trail of the Assassins)، به دنبال ردپای قاتلان، نوشته جیم گریسون است.

از ایرانصدا بشنوید

یکی از مشهورترین ترورهای دنیا، قتل جان اف کندی، رئیس جمهور وقت آمریکاست. ابعاد مبهم و رازآلود این ترور آن قدر پیچیده است که نظریه های گوناگونی را درباره آن مطرح می کند. نویسنده رمان «به دنبال ردپای قاتلان» در جست‌وجوی پاسخ به این نادانسته هاست؛ به طوری که الیور استون، کارگردان شهیر هالیوود، براساس این داستان، فیلمی را با نام «جی.اف.کِی» ساخت.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

5

محتوا و داستان

5

آسیب ها

فصل ها

مشخصات کتاب گویا

سایر مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

تصاویر

کتاب گویا