منو
هم قسم

هم قسم

  • 8 قطعه
  • 110 دقیقه مدت کتاب
  • 2077 دریافت شده
نویسنده: امیرحسین نجفی
کارگردان: ایوب آقاخانی
قالب: نمایشی
دسته‌بندی: کتاب گویا
دکتر «مریم سالاروند»، متخصص زنان و زایمان، در شبی بارانی، با دختر جوانش «شبنم» جلوی کتاب‌فروشی قرار ملاقات دارد تا برای مادربزرگ که با آنها زندگی می‌کند، چند کتاب بخرد....

هنگام خروج از فروشگاه، وقتی «شبنم» به وسط خیابان می‌رسد، اتومبیل سیاه‌رنگ بزرگی به سمت او می‌آید و سه مرد آمریکایی‌ مست، سربه‌سر شبنم می‌گذارند و حتی او را با اتومبیل تعقیب می‌کنند و عمداً باعث تصادف و مرگ او می‌شوند و سپس از محل حادثه به سرعت فرار می‌کنند.
«مریم» بعد از این حادثه دچار شوک شدیدی می‌شود و از ناراحتی روحی رنج می‌برد تاجایی که داروهای روان‌پزشک هم تأثیری بر او ندارد. این موضوع مادر پیرش «طاهره» و برادر جوانش «میلاد» را سخت نگران می‌کند.
پس از آنکه مریم کم کم حالش بهتر می‌شود، به دادگستری رجوع می‌کند و از مردان مست خارجی شکایت می‌کند. اما به خاطر قانون «کاپیتولاسیون» و مصونیت اتباع خارجی در ایران دوران پهلوی دوم، کسی به حرف او توجه نمی‌کند.
مریم سعی می‌کند تا خاطرات دختر جوانش را زنده کند. پس به رستورانی می رود که شبنم آنجا را دوست داشت. در آنجا با مردی آمریکایی به نام «آلفرد» روبه‌رو می‌شود. صدا و لحن او ، خاطرات مریم را از آن شب وحشتناک زنده می‌کند. مریم مطمئن است که آلفرد یکی از سه آمریکایی قاتل است؛ پس با او درگیر می‌شود، اما سر از اداره امنیت درمی‌آورد.
«همایون اصلی نژاد»، مأمور امنیتی، مریم را سه روز بازداشت می‌کند و مرد خارجی آزاد می‌شود و این مسئله برای مریم یک شوک دیگر است تا اینکه....

از ایرانصدا بشنوید

کتاب گویای «هم قسم» روایتگر داستانی است که در آن قانون «کاپیتولاسیون» در ایران بررسی می‌شود؛ قانونی که به موجب آن اتباع یک دولت در قلمرو دولت دیگر، مشمول قوانین کشور خود می شوند و آن قوانین توسط کنسول آن دولت در محل اجرا می شود. تصویب این قانون، قبل از پیروزی انقلاب اسلامی توسط دولتمردان بی کفایت پهلوی، موجب جنایات وحشیانه بسیاری از جانب نیروهای خارجی، به ویژه نیروهای نظامی آمریکایی، در حق مردم شریف ایران شد.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

5

محتوا و داستان

5

فصل ها

مشخصات کتاب گویا

سایر مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

    نظری ثبت نشده است

تصاویر

از همین نویسنده

کتاب گویا