منو
سفر به گرای 270 درجه

سفر به گرای 270 درجه

  • 12 قطعه
  • 215 دقیقه مدت کتاب
  • 9829 دریافت شده
نویسنده: احمد دهقان
کارگردان: حسین فلاح
قالب: نمایشی
دسته‌بندی: رمان و داستان
ناصر دل تو دلش نبود که به جبهه برود. با همه سختی ها، بالاخره پدر و مادرش را راضی کرد که به همراه دایی اش، علی، با قطار به اندیمشک بروند. پس از اینکه به جبهه رسیدند ناصر متوجه شد که...

ناصر، دانش آموز دبیرستان و در حال گذراندن امتحانات است. یک‌سالی از مجروح شدن وی در جبهه و بازگشتش به خانه می گذرد اما مدام حال و هوای جبهه در سرش است. دایی اش، علی، به سراغ وی می رود تا او را با خود روانه جبهه های جنوب سازد. خانواده ناصر از رفتن وی نگران هستند، اما نیاز به دفاع از مرز و بوم و پایداری نمی گذارد که ناصر به زندگی روزمره عادت کند؛ به همین سبب به همراه دایی اش به جبهه بازمی‌گردد و خود را برای عملیات آماده می سازد.
در جبهه ناصر متوجه می شود که در گردان یک که دوستانش هستند، جایی نیست و او باید به گردان دو برود. ناصر که از این موضوع ناراحت است، تصمیم می گیرد به تهران بازگردد، ولی دایی اش موافقت فرمانده را، برای ماندن ناصر در گردان یک، می‌گیرد.
ناصر بعد از دیدار دوستان قدیمی، به خط مقدم می رود و در طول مدت کوتاهی دوستانش به شهادت می رسند. در حین عملیات، ناصر زخمی می شود و به عقب برمی‌گردد. با تمام شدن عملیات ناصر به شهر بازمی‌گردد و دوباره به سراغ درس و کتاب می رود. در آخر، با دریافت تلگرافی از دوستانش در جبهه، خود را آماده ی بازگشت به منطقه می کند.

*سفر به گرای 270 درجه به سال 1375 منتشر گردید و جوایزی چون، جایزه بیست سال داستان نویسی، جایزه چهارمین دوره انتخاب کتاب سال دفاع مقدس و جایزه بیست سال ادبیات پایداری، از افتخارات این کتاب است.
همچنین سفر به گرای 270 درجه توسط پال اسپراکمن نایب رئیس مرکز مطالعات دانشگاهی خاورمیانه در دانشگاه راتگرز امریکا به انگلیسی ترجمه شده و نخستین رمان ایرانی با موضوع جنگ است که در آمریکا منتشر می‌شود و تاکنون به زبان‌های انگلیسی و ایتالیایی ترجمه شده است.از ایرانصدا بشنوید

جامعه جنگ و رویدادهای جاری در این رمان برای نسل سوم که با جنگ و بازتاب های آن بیگانه اند بسیار شنیدنی و دلنشین است و خواننده را به حال و هوای روزهای مقاومت و پایداری سوق می دهد .

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

4

محتوا و داستان

4

فصل ها

مشخصات کتاب گویا

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

تصاویر

از همین نویسنده

کتاب گویا