منو
نبرد ماووت

نبرد ماووت

  • 9 قطعه
  • 188 دقیقه مدت کتاب
  • 1495 دریافت شده
این کتاب گویا نبرد «نصر 4» را بررسی و روایت می‌کند. این نبرد دومین تلاش مهم درجهت تغییر راهبرد عملیاتی ایران از جنوب به شمال‌غرب در سال 1366 به‌شمار می‌رفت.

از ایرانصدا بشنوید

درباره‌ی کتاب:
کتاب «نبرد ماووت»، به قلم حسن جعفرزاده، با تحقیق و بررسی دقیق مدارک و همچنین گفت‌وگو با افراد شرکت‌کننده در این عملیات حیاتی، به سراغ آنچه در بطن ماجرای عملیات نصر 4 رخ داده، رفته است.
در چارچوب این راهبرد، فرماندهان نظامی ایران سعی داشتند با بهره‌گیری از توان معارضان کُرد عراقی بر نقاط حساس این جبهه مسلط شده و درنهایت منابع اقتصادی عراق را با توجه به جریان صدور نفت در کرکوک مورد تهدید قرار دهند. در این راستا، موقعیت محوری منطقه‌ی «ماووت» در شمال استان سلیمانیه‌ی عراق، نسبت به مناطق حساس شمال عراق نقش مهمی در انتخاب این منطقه جهت طراحی و اجرای عملیات داشت.
درواقع تسلط و در اختیار داشتن این منطقه، گامی اساسی درجهت نزدیک شدن به دیگر مناطق راهبردی شمال عراق ازجمله سلیمانیه، کرکوک و اربیل محسوب می‌شد. از سوی دیگر، اتصال به مناطق تحت تسلط گروه‌های معارض کرد در شمال عراق مستلزم اجرای عملیات در منطقه‌ی عمومی ماووت و تسلط ارتفاعات مهم آن همچون گامو، ژاژیله، قشن، گرده رش، قمیش، دولیشک و پیشروی به سمت غرب بود.
بر همین اساس، ابتدا عملیات گسترده‌ی کربلای 10 و نامنظم فتح 5 در فروردین سال 1366 اجرا شد. گرچه در عملیات کربلای 10 برخی از ارتفاعات منطقه آزاد شد، لیکن دست‌یابی به همه‌ی اهداف عملیاتی به طور کامل محقق نگردید.
توقف عملیات از یک سو و تلاش‌های دشمن برای بازپس‌گیری مناطق متصرفه از سوی دیگر، سبب گردید تا عملیات نصر 4 با هدف تداوم عملیات کربلای 10 و تصرف شهر «ماووت» عراق و ارتفاعات مسلط بر آن طرح‌ریزی و در تاریخ 1366/3/31 اجرا شود.
سرانجام پس از دو هفته نبرد سنگین، این عملیات منجر به آزادسازی شهر ماووت عراق و آزادسازی ارتفاعات مشرف بر آن از جمله ژاژیله، قشن، گلان، دوقلو، بالوسه و... شد.

* کتاب:
نبرد ماووت: شرح عملیات نصر 4
نویسنده: حسن جعفرزاده
انتشارات: سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس
تعداد صفحه: 543
سال نشر: 1400

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

4

محتوا و داستان

4

فصل ها

مشخصات کتاب گویا

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

تصاویر

کتاب گویا