منو
خاکریزهای خط مقدم - جلد 1

خاکریزهای خط مقدم - جلد 1

  • 8 قطعه
  • 312 دقیقه مدت کتاب
  • 775 دریافت شده
کتاب خاکریزهای خط مقدم مجموعه‌ای دوجلدی از تاریخ مهندسی جنگ جهادسازندگی در دفاع‌مقدس است.


درباره‌ی کتاب
در این اثر، مراجعه‌ی بسیار خوب و قابل‌توجهی به منابع دست‌اول شده‌است. در این کتاب به 27 عملیات دوران دفاع‌مقدس که جهادسازندگی نقش داشته، پرداخته شده و مصاحبه‌ها به صورت هدفمند صورت گرفته‌است. مطالعه‌ی ساختارهای جهادسازندگی و نیز تدوین روایات معتبر برای رسیدن به اطلاعات دقیق از دیگر ویژگی‌های این اثر است؛ ضمن آن‌که یک سال راستی‌آزمایی در روایات را هم داشته و تلاش شده تا محتوای این کتاب ترکیبی از روایات حوادث و حماسه‌های مهندسی باشد، از این‌رو سبک جدیدی در بین آثار مرکز اسناد به حساب می‌آید.

درباره‌ی نویسنده:
«نصرت‌الله محمودزاده» در اول شهریور 1335 در روستای کوهستان از توابع بهشهر در استان مازندران به دنیا آمد. تحصیلاتش را در مؤسسه‌ (انستیتو) تکنولوژی بابل در رشته‌ی مکانیک به پایان برد. وی پس از جنگتحمیلی تحصیلاتش را ادامه داد و در مقطع کارشناسی‌ارشد رشته‌ی جامعه‌شناسی در دانشگاه شهید بهشتی فارغ‌التحصیل شد.
در اولین روز تهاجم عراق به ایران، داوطلبانه به خوزستان شتافت و در عملیات آزادسازی سوسنگرد حضور داشت. او که در عملیات هویزه در محاصره‌ی دشمن قرار گرفته بود، با وقایعی مواجه شد که بعدها منجر به نوشتن اولین کتابش «حماسه هویزه» شد.
تاکنون بیش از چهارده اثر از این نویسنده به چاپ رسیده است که می‌توان به این عناوین اشاره کرد:
شب‌های قدر کربلای پنج، رقص مرگ، سنگرساز بی‌سنگر، مسیح کردستان، عقیق، سفر سرخ، بستر آرام هور، فریاد برآور شلمچه، پای گلدسته کوهستان، بعد از محمدالدوره، و بام کردستان.

* کتاب:
خاکریزهای خط مقدم: تاریخ مهندسی جنگ جهاد سازندگی در دوران دفاع مقدس؛
ناشر: مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس؛
نویسنده: نصرت‌الله محمودزاده؛
ویراستار: سیدحمید رهنما؛
سال چاپ: 1402؛
صفحات: 898.

از ایرانصدا بشنوید

جهاد سازندگی از نهادهای برخاسته در انقلاب است که توانست با سازمان‌دهی جوانان کشور و با ابتکار و فناوری‌های علمی در هشت سال دفاع‌مقدس، زمینه‌‌ی بسیاری از پیروزی‌ها را فراهم کند. شنیدن این کتاب ما را با فعالیت‌های جهاد سازندگی در دفاع مقدس بیشتر آشنا می‌کند.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

4

محتوا و داستان

4

فصل ها

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

تصاویر

از همین گوینده

کتاب گویا