منو
هزار و یک شب

هزار و یک شب

 • 7 قطعه
 • 131 دقیقه مدت کتاب
 • 2115 دریافت شده
نویسنده: عباس شادروان
کارگردان: میکائیل شهرستانی
قالب: نمایشی
دسته‌بندی: رمان و داستان
در زمان‌های دور، دو شاهزاده به نام‌های «شهریار» و «شاه زمان»، با خیانت زنان خود روبه‌رو می‌شوند. این سرآغازی است برای قصه‌ی هزارویک‌ شب.

«هزارویک شب» داستان دو شاهزاده‌ی برادر، «شهریار» و «شاه زمان»، است. شاه زمان که شاهد خیانت همسرش بود، ترک پادشاهی کرده و راهی دیار برادر می‌شود، اما در آنجا نیز متوجه خیانت همسر برادرش می‌شود. شاه زمان، ناامید، شهریار را از ماجرا آگاه می‌کند. شهریار، به همراه شاه زمان، سر به بیابان می‌گذارد و به انتقام خیانت همسرش، هر شب دختری را به نکاح خود درمی‌آورد و بامداد دستور قتلش را می‌دهد. تا اینکه وزیرش دیگر نمی‌تواند دختری را برای همسری شهریار بیابد.
شهرزاد که پدر خود، یعنی وزیر شهریار، را درمانده می‌بیند، از او می‌خواهد تا او را به عقد شهریار دربیاورد؛ چراکه راه چاره‌ی نجات خود و دختران دیگر و همین‌طور شهریار را در این ازدواج می‌بیند و پدرش نیز چنین می‌کند.
شهرزاد در شب اول، بعد از اینکه به عقد شهریار درآمد، با گفتن قصه‌ی «دیو و بازرگان» و ناتمام گذاشتن آن، شهریار را مشتاق شنیدن نگاه می‌دارد و این‌گونه از مرگ می‌رهد و هر شب تا سحرگاه این کار را انجام می‌دهد.

درباره‌ی هزارویک شب:
کتاب هزارویک شب مجموعه‌ای است از داستان‌های افسانه‌ای قدیمی عربی، ایرانی و هندی به نقل از شهریار، پادشاه ایرانی، که راوی آن شهرزاد (دختر وزیر) است و بیشتر ماجراهای آن در بغداد و ایران می‌گذرد.
«هزارویک شب» نامی است که از زمان ترجمه‌ی «طسوجی» در دوره‌ی قاجار شهرت یافته و نام قدیم آن «هزار افسان» بوده است. نخستین ترجمه‌ی هزارویک شب به زبان‌های اروپایی در قرن شانزدهم میلادی به دست «آنتوان گالان» به فرانسوی درآمد و در سال 1704 میلادی منتشر شد. «سر ریچارد برتون» نخستین ترجمه‌ی انگلیسی این کتاب را در سال 1885 عرضه کرد.
«بورخس» همه‌ی آثارش را مدیون هزارویک‌ شب می‌دانست و تأثیر آن بر بسیاری از نویسندگان معروف جهان، از جمله «جیمز جویس» انکارناپذیر است.
این کتاب با زبان‌های متعددی منتشر شده و یکی از کتاب‌های کهن و باارزش است و بهترین یادگاری است که از آداب و رسوم قدیم مشرق‌زمین باقی مانده است.

از ایرانصدا بشنوید

بانوی قصه‌‌‌گوی ما، شهرزاد، با گفتن حکایت «حسن گوهرفروش بغدادی و پسرش علی مصری» بار دیگر، شب را به صبح می‌‌‌رساند.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

5

محتوا و داستان

5

فصل ها

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

 • سلام خدا قوت خیلی عالی کاش قسمت هارو به ترتیب متن داستان قرار میدادید
 • باسلام وممنون از داستانهای زیباتون، چرا داستان شهرزاد درفصلهای هجده به بعد پس رفت کرده وتکراریه چون توفصلهای قبل تر داستان جلوتر بودمثلا شهرزاد پسر دارشده بود ولی الان خبری نیست؟
 • "⁣فهرست تمام قسمتهای نمایشهای چند قسمتی را در همه قسمتها قرار دهید" با سلام و عرض ادب و خسته نباشید خدمت عوامل محترم و زحمت کش ایران صدا و مخصوصا نمایش هزار و یک شب متاسفانه از هیچ جا نمیشه فهمید چند قسمت از این داستان پخش شدهو هیچ لینکی برای قسمت بعدی و قبلی وجود ندارد و هرقسمت مثل جزیره ای تنها ارائه شده و من با جستجوی نام بازیگران یا نویسندگان به قسمتهای بعدی دست پیدا میکنم، تا همین چند لحظه پیش گمان میکردم قسمت 18 قسمت پایانی است و این نقص بزرگی است که امیدوارم برایش چاره ای اندیشیده شود.
 • خدا قوت خیلی عالی چرا سه شنبه وپنج شنبه قسمت جدید ونمیگذارید؟ الوعده وفا لطفا قسمتهای جدید وبگذارید. بهترین اثر ایران صدا ست. البته کتابخانه شبانه هم خیلی زیبا بود. سپاس
 • کاربر مهمان
  حيف شد...اين داستان از قسمت 15 به بعد انگار عوض شده..چه شبهايي من با اين داستان خوابم برد ...کاش با همون قدرت و کيفيت ادامه پيدا ميکرد ..يکم بي سر و ته شد انگار
  با سلام همراه عزیز. مجموعه هزار و یک شب قبلا در رادیو نمایش تولید شده است و ایران صدا آن را به همان ترتیب که از رادیو پخش شده منتشر می کند. بابت تغییر داستان پوزش می خواهیم. بعد از تمام شدن مجموعه چیدمان آن را تغییر می دهیم.
 • بادرود بر عوامل سازنده تا قسمتهای 15 خیلی خوب بود رابطه بین شهریار شهرزاد جذاب تر از خود داستانهای شهرزاد بود. حیف که تمام موضوع عوض شده جذابیت خود را از دست داد لطفا دوباره مانند داستان قدیم برگردید باسپاس
 • عالی...همین که وارد شد دانلودش کردم...
 • عالی بود
 • من به این داستانها اعتیاد پیدا کردم عین آدم معتاد هر موقع کتابم تمام میشه هی میگردم تا یک داستان جدید پیدا کنم صبحها که میرم سر کار و بعدازظهر ها که بر میگردم اگر نباشه به مشکل میخورم مخصوصاً هزار افسان رو لطفاً سریعتر بذارید
 • کاربر مهمان
  باسلام وممنون از داستانهای زیباتون، چرا داستان شهرزاد درفصلهای هجده به بعد پس رفت کرده وتکراریه چون توفصلهای قبل تر داستان جلوتر بودمثلا شهرزاد پسر دارشده بود ولی الان خبری نیست؟
  با سلام همراه عزیز. مجموعه هزار و یک شب قبلا در رادیو نمایش تولید شده است و ایران صدا آن را به همان ترتیب که از رادیو پخش شده منتشر می کند. بابت تغییر داستان پوزش می خواهیم. بعد از تمام شدن مجموعه چیدمان آن را تغییر می دهیم.
 • کاربر مهمان
  حيف تا قسمت ۱۵ قشنگ بود. همه آمال و آرزوهاي مارو خراب کرديد. بيشتر مشتاق داستان شهريار و شهرزاد بوديم تا خود داستان ها. خواهشا برگرديد به قسمت ۱۵ و از اونجا شروع کنيد. حالا اگر گيرم چيزي هم جامونده فداي سرتون بيخيال بشيد و ادامه سري قبل رو بزاريد.
  با سلام همراه عزیز. مجموعه هزار و یک شب قبلا در رادیو نمایش تولید شده است و ایران صدا آن را به همان ترتیب که از رادیو پخش شده منتشر می کند. بابت تغییر داستان پوزش می خواهیم. بعد از تمام شدن مجموعه چیدمان آن را تغییر می دهیم.
 • حیف شد...این داستان از قسمت 15 به بعد انگار عوض شده..چه شبهایی من با این داستان خوابم برد ...کاش با همون قدرت و کیفیت ادامه پیدا میکرد ..یکم بی سر و ته شد انگار
 • کاربر مهمان
  "⁣فهرست تمام قسمتهای نمایشهای چند قسمتی را در همه قسمتها قرار دهید" با سلام و عرض ادب و خسته نباشید خدمت عوامل محترم و زحمت کش ایران صدا و مخصوصا نمایش هزار و یک شب متاسفانه از هیچ جا نمیشه فهمید چند قسمت از این داستان پخش شدهو هیچ لینکی برای قسمت بعدی و قبلی وجود ندارد و هرقسمت مثل جزیره ای تنها ارائه شده و من با جستجوی نام بازیگران یا نویسندگان به قسمتهای بعدی دست پیدا میکنم، تا همین چند لحظه پیش گمان میکردم قسمت 18 قسمت پایانی است و این نقص بزرگی است که امیدوارم برایش چاره ای اندیشیده شود.
  با سلام همراه عزیز. پیشنهاد می کنم در ابتدا اپ خود را بروز کنید. مجموعه هزار و یک شب در دسته سریالی ها بصورت کامل قابل مشاهده هست. بازهم عذر ما را بپذیرید بزودی طرح جدیدی را برای رفع این مشکل نمایش می دهیم.
 • خسته نباشید
 • صدای واژه ها در کتابخانه ی گویای ایران صدا😂😐😬😶😎
 • ممنون از زحمات شما عزیزان خسته نباشید
 • خیلی خوب بودددددد
 • خوب بود
 • کاش با تنظیم خانم عباسی شکوهی ادامه پیدا کرده بود،داستان خود شهرزاد خیلی جذاب شده بود چه حیف شد که نصفه نیمه رها شد
 • امیدوارم تنتون همیشه سلامت باشه،به به فصل جدید💟💟🌹

تصاویر

از همین نویسنده

کتاب گویا