منو
تنبیه متجاوز - جلد یکم

تنبیه متجاوز - جلد یکم

  • 6 قطعه
  • 174 دقیقه مدت کتاب
  • 604 دریافت شده
این اثر، سومین مجلد از مجموعه‌‌ی پنج‌‌‌جلدی «بررسی و تحلیل جنگ هشت‌‌‌ساله ایران و عراق» است که ابعاد گوناگون جنگ، پس از آزادسازی خرمشهر تا پایان عملیات والفجر 10 (تیر 1361 تا فروردین 1367) را بررسی کرده است.

درباره‌ی کتاب
محور اساسی بحث در کتاب «تنبیه متجاوز»، دلایل ورود رزمندگان به خاک عراق و راهبردها و روش‌های آن‌ها در تنبیه متجاوز، در آن شش سال است. کتاب تحولات اساسی در صحنه‌‌ی نبرد، ابتکار نظامی، تغییر موازنه‌‌ی جنگ از سال 1361 به بعد به نفع ایران و تغییر راهبردهای عملیاتی و عوامل مؤثر بر آن را بررسی کرده است.
این اثر با اولویت قرار دادن مسائل نظامی در عرصه‌‌ی تصمیم‌گیری و اقدام، نگاهی نظامی – سیاسی با رویکرد توصیفی به جنگ دارد. کتاب «تنبیه متجاوز» به‌‌‌دلیل گستردگی و گوناگونی موضوع، با تکیه به اطلاعات 50 راوی جنگ، منابع کتابخانه‌ای و اسناد و مدارک معتبر تدوین شده و با ایجاز و اجمال، دوره‌‌ی شش‌‌‌ساله‌ای از جنگ (1361 تا 1367) را بررسی کرده است.

درباره‌ی نویسنده
«حسین اردستانی» از سال 1362 از سوی دفتر سیاسی سپاه به‌عنوان راوی صحنه‌های نبرد، عازم جبهه‌های جنگ شد و اولین تجربه‌‌ی روایتگری را در عملیات والفجر مقدماتی، در سپاه سوم صاحب‌الزمان (عج) و لشکر 14 امام حسین (ع) به دست آورد. او سپس به قرارگاه قدس، نزد عزیز جعفری، سرلشکر محمدعلی جعفری، رفت و سپس راوی قرارگاه خاتم شد و روایتگری را تا پایان جنگ ادامه داد.
گزارش‌های اردستانی به‌‌‌اذعان نویسندگان و پژوهشگران حوزه‌‌ی دفاع مقدس از منابع معتبر به شمار می‌رود. تشکیل گروه‌های روزشمار جنگ، تاریخ شفاهی، مطالعات غیرنظامی، گروه نظامی و مطالعات جامعه‌محور از اقدامات سردار حسین اردستانی، در طول 10 سال مدیریتش، شمرده می‌شود.
سردار اردستانی در فروردین سال 1396، پس از یک دوره حضور فعال در مناطق جنوبی کشور و بازدید از یادمان‌های دفاع مقدس و تجدیدعهد با شهدا، به تهران بازگشت و در پنجم فروردین در هنگام اجرای ورزش روزانه، دچار عارضه‌‌ی قلبی شد و پس از انتقال به بیمارستان، از دنیا رفت.

* کتاب:
تجزیه و تحلیل جنگ ایران و عراق (جلد 3): تنبیه متجاوز (بررسی تحولات سیاسی نظامی از تابستان 1361 تا فروردین 1367)
مؤلف: حسین اردستانی
تعداد صفحات: 400
ناشر: سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، مرکز مطالعات و تحقیقات جنگ
سال چاپ: 1387

از ایرانصدا بشنوید

در سال 1361 شناسایی متجاوز در جنگ عراق علیه ایران در سازمان‌های بین‌المللی، از جمله شورای امنیت، مورد توجه قرار نگرفته بود و مناطقی از کشور به دست ارتش عراق اشغال شده بود. بنابراین، ایران تصمیم گرفت با انجام عملیات رمضان و نفوذ به خاک عراق، این کشور را وادار به عقب‌نشینی از مناطق اشغال‌‌‌شده‌‌ی کشورمان کند. روایت این تصمیم را در این کتاب بشنوید.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

4

محتوا و داستان

4

مشخصات کتاب گویا

سایر مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

    نظری ثبت نشده است

تصاویر

از همین نویسنده

از همین گوینده

کتاب گویا