منو
رامونای شجاع

رامونای شجاع

  • 5 قطعه
  • 77 دقیقه مدت کتاب
  • 417 دریافت شده
خورشید، مثل توپ زردِ قشنگی، وسط آسمون بود. «رامونا» به بهانه‌‌‎ی تراشیدنِ مدادش، کنار سطل آشغال ایستاد. سطلِ آشغال کنار پنجره بود. رامونا به بیرون زل زد. خانم «بینی» بچه‌‌‏های پیش‎‌‌دبستانی را آورده بود توی حیاط و با آنها بازی می‌‌‎کرد.

درباره‌ی کتاب:
«رامونای شجاع» جلد سوم از مجموعه رامونا است. در این قسمت رامونا به کلاس اوّل می‌‌‌‎رود. او متوجه می‌‌‎شود کلاس اوّل خیلی با پیش‌‎دبستانی فرق دارد و معلّم، درس را جدّی می‌‌‎گیرد.
در خانه، رامونا به اتاق جدیدی که در حیاط خلوت برایش ساخته‌‌اند، می‌‎رود. او که تا حالا تنها نخوابیده است، شب‌‌‏ها از تنهایی می‌‌‎ترسد. در این جلد از کتاب، رامونا با ترس‌‌‎هایش روبه‌‌‎رو می‌‌‏شود و برای شجاع‌‌‌بودن تلاش می‌‌‎کند.

درباره‌ی نویسنده:
«بورلی اتلی کلیری» (Beverly Atlee Cleary) متولّد 12آوریل1916، نویسنده‌‌ی آمریکایی داستان‌های کودکان و نوجوانان بود. او یکی از موفق‌ترین نویسندگان آمریکا است که از زمان انتشار نخستین کتاب او در سال 1950، 91 میلیون نسخه از کتاب‌‌‌هایش به فروش رسیده‌ است.
مشهورترین شخصیت کلیری «رامونا کوئیمبی» است؛ دختری بازیگوش و سرزنده که ماجراهای آموزنده‌‌‎ای را خلق می‌‌‌‎کند.
بیشتر کتاب‌های کلیری در محله‌‌ی «گرانت پارک» واقع در شمال شرقی پورتلند تنظیم شده‌ است، یعنی جایی که وی در آنجا بزرگ شده بود. از او به‌‌‌عنوان یکی از نخستین نویسندگان ادبیات کودکان یاد می‌شود که برای شخصیت‌های داستانش (که اغلب کودکان طبقه‌‌ی متوسط هستند،) احساسات واقع‌‌گرایانه را به تصویر می‌کشد.
مدرسه‌‌ی بورلی کلیری که یک مدرسه‌‌ی دولتی در پورتلند است، به نام وی نام‌‌گذاری شده و چندین مجسمه از تصاویر مشهور وی در پارک گرانت ساخته شده‌ است.
کلیری در 25مارس2021، هجده روز پس از 105 سالگی‌اش، در خانه‌‌‎اش در کالیفرنیا درگذشت.

*کتاب:
Ramona the Brave
Author: Beverly Cleary
Published: 1975 (William Morrow)
Series: Ramona (novel series)

از ایرانصدا بشنوید

داستان‌‌ها نقشی مهم و حیاتی در رشد و پیشرفت کودکان دارند. کتاب‌‌هایی که می‌شنوند و شخصیت‌‌‌هایی که از طریق ادبیات با آنها آشنا می‌‌‌شوند، ممکن است به دوستانشان تبدیل شوند.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

4

محتوا و داستان

3

فصل ها

مشخصات کتاب گویا

سایر مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

تصاویر

از همین نویسنده

از همین گوینده

کتاب گویا