منو
او زنده است

او زنده است

  • 9 قطعه
  • 190 دقیقه مدت کتاب
  • 2881 دریافت شده
نویسنده: واسیلیس واسیلیکوس
کارگردان: اکبر زنجان پور
قالب: نمایشی
دسته‌بندی: تاریخی
این داستان سیاسی، روایت مبارزه‌ی ملت یونان با رژیم استبدادی افسران در دهه‌ی 60 میلادی است.

هواداران صلح تصمیم گرفته بودند در یکی از شهرهای شمال «یونان» یک همایش برگزار کنند تا «دکتر Z»، از نمایندگان مجلس ملی یونان، در آن سخنرانی کند. راست‌گرایان افراطی و مقامات انتظامی هم با ایجاد اخلال و کارشکنی‌های بسیار و بسیج عوامل خود، نه‌تنها می‌خواستند گردهمایی را به آشوب بکشند، بلکه «یانگوس» و «واگوس» را هم مأمور کرده بودند تا دکتر Z را بکُشند.
پس از پایان سخنرانی، یانگوس وانت خود را به‌سوی دکتر می‌راند و واگوس او را با میله‌ای آهنین مصدوم می‌کند. یکی از حاضران در مراسم به‌دنبال وانت می‌رود و پس از درگیری با واگوس، او را به بیرون از وانت می‌اندازد؛ اما یانگوس او را با یک میله به‌شدت مجروح می‌کند.
در همین هنگام یک مأمور راهنمایی از راه می‌رسد و با اظهارات شهود، یانگوس را بازداشت می‌کند. رئیس پلیس در فرصتی یانگوس و واگوس را وامی‌دارد اظهارات خود را با یکدیگر تطبیق دهند تا بعداً دچار تناقض‌گویی نشوند و ماجرا به‌عنوان یک حادثه‌ی رانندگی پایان یابد....

*درباره‌ی نویسنده:
«واسیلیس واسیلیکوس» (زاده‌ی 18 نوامبر 1934میلادی) نویسنده و دیپلمات یونانی است. وی در «کاولا» متولد شد و والدینش اهل جزیره‌ی تاسوس بودند. او در «تسالونیکی» بزرگ شد و قبل از عزیمت به «آتن» برای کار، در رشته‌ی روزنامه‌نگاری از دانشکده‌ی حقوق آنجا فارغ‌التحصیل شد. به‌سبب فعالیت‌های سیاسی، وی پس از کودتای سال 1967میلادی، به‌مدت هفت سال در تبعید به‌سربرد.
بین سال‌های 1981 و 1984، واسیلیکوس مدیرکل کانال تلویزیونی دولتی یونان (ET1) بود. وی از سال 1996 با سِمت سفیر کشور یونان در «یونسکو» خدمت کرده است.

*واسیلیس واسیلیکوس ، نویسنده مشهور و برنده جایزه ، بلافاصله پس از ترور گریگوریس لامبراکیس ، در ماه مه 1963 ، در گرما شروع به کار بر روی "Z" کرد. او تمام داده ها و مواد پیش تحقیق را جمع آوری می کند ، اما انتشار کتاب را به تأخیر می اندازد. همانطور که نویسنده بارها گفته است ، در سال 1966 "در سرما" ، معروف ترین "رمان غیر داستانی" ساخته ترومن کاپوته را می خواند و همانطور که G. Farinou-Malamatiri در متن کتاب توضیح می دهد، متون نظری ژان پل سارتر نیز در شکل دادن به سبک سلطنتی نقش مهمی داشته است.

"Z" اولین بار در نوامبر 1966 منتشر شد ، در حالی که دادرسی در پرونده لامبراکی ادامه داشت و باعث ایجاد احساساتی شد نه تنها به دلیل موضوع بلکه به دلیل شیوه ابتکاری نوشتن. حکومت کتاب را ممنوع می کند؛ اما شهرتش در خارج از کشور سر به فلک می کشد، خصوصاً پس از آنکه گاوراس بخشی از آن را که توسط خورخه سمبرون نوشته شده است به سینما برد.

*****شنونده گرامی، پیشاپیش از کیفیت پایین و اشکالات جزئی برخی از بخش‌های نمایش پوزش می‌طلبیم******

*کتاب:
z(1966)
فیلم:
Z (1969)


از ایرانصدا بشنوید

مضمون این داستان با کودتای ژنرال‌ها در یونان (سال 1967 میلادی) مرتبط است. نویسنده با دیدگاهی چپ‌گرایانه و با استناد به واقعیت، به کلیت ماجراها نگاه کرده است. برخلاف بسیاری از رمان‌های سیاسی مشابه، قهرمان داستان در همان ابتدا کشته می‌شود و مرگ او دست‌مایه‌ی اتفاقات بعدی است.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

5

محتوا و داستان

5

فصل ها

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

  • برخی میگن داستان های وطنی اخه این چه طرز فکریه نویسندگی و کتاب یعنی آشنا شدن با فرهنگ های مختلف با مکتب های مختلف تاریخ جهان سیاست و ادبیات جهان جامعه ی کشورهای مختلف با مشکلات و مزیت های اون کشور درد ها و خوشی ها یعنی چه وطنی بزار بیشتر کازهای کتاب گویا که وطنیه و ما میگیم لطفا بیشتر از نمایش غرب بزار اتفاقا
  • عالی بود ممنونم از زحماتتون فیلمش رو هم ببینید عالیه 🌹🌹
  • من کارهای آقای زنجان پور رو دوست ندارم .اصلا جالب نیستند . با احترام مینا
  • داستان جنایی خارجی نمایشی فقط
  • کسل کنندس بیشتر داستانهای وطنی بذارید لطفا

تصاویر

کتاب گویا