منو
چه کسی دورونتین را بازآورد؟

چه کسی دورونتین را بازآورد؟

 • 9 قطعه
 • دقیقه مدت کتاب
 • 10960 دریافت شده
مادری پسر مرده اش «کنستانتین» را نفرین می کند؛ چرا که به قول شرفش عمل نکرده است. کنستانتین قول داده تا هر وقت مادرش دلتنگ دخترش « دورونتین» شود، او را به دیدار مادر بیاورد. حال کنستانتین خواهرش را سوار بر اسب به نزد مادر می آورد.

خانواده ی اشرافی «ورانا» نه پسر و یک خواهر هستند. پدر خانواده مرده است. به درخواست یکی از برادران یعنی کنستانتین، تنها خواهرشان «دورونتین» با مردی به نام « بوهم» در شهری دور ازدواج می کند. کنستانتین به مادر « قول شرف» می دهد هر وقت برای دورونتین دلتنگ شد، او را به نزد مادر بیاورد. مدتی کوتاه پس از عروسی دورونتین، نه برادر خانواده در جنگ کشته می شوند و مادر تنهاتر می شود. سه سال پس از مرگ پسرها، مادر به گورستان شهر می رود و بر سر سنگ قبر کنسانتین، او را نفرین می کند که به وعده اش عمل نکرده است. چند روز بعد سنگ قبر کنستانتین جا به جا می شود... یک شب سیاه و تاریک یک «سوار سیاه پوش» در خانه ی دورونتین را می زند و می گوید آمده تا او را به دیدار مادرشان ببرد. دورونتین که از کشته شدن کنستانتین و دیگر برادرنش کاملا بی خبر است، نامه ای برای شوهرش می نویسد: «همراه برادرم کنستانتین می روم. اگر ... » و بعد کلمه ی «اگر» را در نامه خط می زند... دورونتین به آلبانی می رسد و مادرش را می بیند. اما مادر از شوک دیدار ناگهانی دخترش و دورونتین از اینکه می فهمد کنستانتین سه سال پیش مرده است، هر دو دچار مرگ ناگهانی می شوند و می میرند. کارآگاه پلیس «استرس» برای بررسی ماجرا و اینکه چه کسی دورونتین را به آلبانی آورده، تحقیقاتش را شروع می کند... استرس باور نمی کند که روح کنستانتین از گور برخاسته باشد. از طرفی اسقف اعظم از استرس می خواهد هر چه سریع تر قضیه ی از گور برخاستن ارواح را نفی کند، اما استرس به حقایق تازه تری دست می یابد.

*«اسماعیل کاداره» بهترین نویسنده ی کشور کوچک آلبانی و مشهورترین نویسنده ی این کشور در دنیاست. این کتاب بر مبنای یک افسانه هزارساله با عنوان «قول داده شده» با قلم توانمند کاداره خلق شده است؛ اثری بدیع، پرقدرت و منحصر به فرد با موضوع احیای یکی از ارزش ها و مفاهیم قابل احترام در همه ی جوامع انسانی یعنی «آیین قول شرف» و عمل کردن به آن؛ یکی از سنت های کهن در کشور آلبانی که جزو فرهنگ عامه ی آن محسوب می شود. کاداره نیز همین موضوع مهم و ارزشمند را دستمایه ای برای نوشتن این رمان بی نظیر کرده است.

از ایرانصدا بشنوید

تلفیق دو سه گونه ی داستانی باهم، یعنی گونه های جنایی، ترسناک و واقع گرا باعث شده با رمانی روبه رو باشیم که در کنار روایت جذاب و پرکشش، به ارزش های تاریخی_فرهنگی یک ملت نیز پرداخته است. همچنین شخصیت های فرعی جذاب در کنار شخصیت اصلی داستان، یعنی کارآگاه «استرس» توانسته یک رمان خواندنی و ماندگار خلق کند. تأکید نویسنده بر «روح جمعی» جامعه و سوق دادن آن به سمت نیکی ها، از دستاوردهای مهم این اثر ارزشمند ادبی جهان است. پرگویی نمی کنم و شما را به نیوشای شیرین این کتاب دعوت می کنم.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

4

محتوا و داستان

5

فصل ها

مشخصات کتاب گویا

سایر مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

 • خوب بود
 • اگر برای اثرهای بزرگ نقد و واکاوایی هم بگذارید سپاسگزار می شوم
 • قشنگ بود. اما تا همونجا که قضیه مشخص شد،کافی بود،ادامه دادن و نصفه تمام کردن خوب نبود. منتظر بودیم ببینیم نتیجه جلسه اسقفها چی میشه که داستان تمام شد! مرسی ایرانصدا. مهرنوش زاهدی
 • انگار ناقص تموم شد!!!!
  سلام بر شما خیر داستان تمام شد
 • انگار ناقص تموم شد!!!!
 • باز هم صدای جذاب و گرم استاد محشر کرد
 • پایان داستان ناقص نبود؟
 • داستان خیلی قشنگی بود از شنیدنش لذت بردم راوی هم عالی اجرا کرد. نقد کتاب هم خیلی خوب و آموزنده بود. ای کاش همه کتابهاتون نقد میشد. ممنون. (ر_ قاین)

تصاویر

از همین گوینده

کتاب گویا