display result search
منو
اتاق افسران

اتاق افسران

  • 8 قطعه
  • 155 دقیقه مدت کتاب
  • 2217 دریافت شده
نویسنده: مارک دوگن
راوی: بهروز رضوی
قالب: روایی
دسته‌بندی: رمان و داستان
«اتاق افسران» روایتی است از سربازان جنگ جهانی اول؛ از مهندس نظامی که دقیقاً در روزهای اول جنگ مورد اصابت ترکش خمپاره قرار می‌گیرد و بخش‌های مهمی از صورت و دهانش را از دست می‌دهد، اما...

جنگ فقط یک کلمه است، اما حجم پیامدهای سنگینش در جهانی از واژه‌ها نیز نمی‌گنجد. برای پی بردن به نتایج یک جنگ نیازی نیست که وارد توصیف صحنه‌های گسترده و کشتارها و ویرانی‌های عظیم آن شویم؛ دیدن حتی یک نفر از کسانی که در هر جنگی شرکت داشته و یک یا چند عضو صورت یا بدنش را از دست داده است، برای پی بردن به عمق فاجعه جنگ، کافی است. جنگ به سادگی می‌تواند انسانی سالم و عادی را به‌یک هیولا تبدیل کند. مارک دوگن در این کتابِ کوچکِ بزرگ، عمق این فاجعه را چنان به وضوح نمایش می‌دهد که همگان را از جنگ متنفر می‌کند.
داستان سرباز جوانی که در نخستین روزهای جنگ جهانی اول با اصابت یک خمپاره صورت خود را از دست می‌دهد، اما زنده می‌ماند و برای سال‌های طولانی مجبور به تحمل درد و جراحی‌های مداوم است و...

*اداره افسران (فرانسوی، La chambre des officiers)، رمان مارک دوگین است که در سال 1998 (1999 به زبان انگلیسی) منتشر شده است و ظاهرا براساس تجارب یکی از اجداد خود نویسنده، در طول جنگ جهانی اول است.

این رمان در سال 2001 به کارگردانی فرانچوئیز دوپایرن و فیلم اریک کاوااکا ساخته شده است.

از ایرانصدا بشنوید

بیشتر فضای رمان در بیمارستان نظامی می‌گذرد، در سالنی که صورت از دست‌داده‌هایی همچون شخصیت اول در آن بستری هستند و آرام‌آرام ناچار می‌شوند با زیست جدید خود خو کنند. زندگی با این شرایط خاص برای بعضی شخصیت‌های داستان وضعیت‌هایی تراژیکی پیش می‌آورد و برای بعضی دیگر قابل پذیرش است . به دلیل توصیفهای دلخراش شنیدن این کتاب به نوجوانان و کسانی که تحمل توصیفهای خشنونت آمیز را ندارند توصیه نمی شود.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

5

محتوا و داستان

5

فصل ها

مشخصات کتاب گویا

سایر مشخصات

تصاویر

از همین گوینده

کتاب گویا