display result search
منو
محمد رسول الله - از تولد تا خردسالی

محمد رسول الله - از تولد تا خردسالی

 • 9 قطعه
 • 174 دقیقه مدت کتاب
 • 7194 دریافت شده
نویسنده: رضا رهگذر
کارگردان: منوچهر اسماعیلی
قالب: نمایشی
دسته‌بندی: رمان و داستان
پس از مرگ حضرت عبدالله، محمد (ص) از دامن مادرش، حضرت آمنه، زاده شد و جهانی را روشنی بخشید. محمد نوزاد به دایه اش (حلیمه) سپرده شد تا در میان قبیله بنی سعد رشد و تربیت یابد. وی پس از بازگشت به مکه، همراه مادرش به یثرب رفت و ...

حضرت عبدالله درپی یک سفر تجارتی به شهر شام و در راه بازگشت؛ در شهر یثرب، براثر بیماری بدرود حیات گفت. مدتی بعد پیامبر بزرگ اسلام زاده شد و از پرتو خورشید وجود مبارکش، جهانِ در تاریکی فرورفته، رو به روشنایی گذاشت. آن هنگام که محمد (ص) زاده شد، جهان دست‌خوش تغییراتی شگرف گشت؛ از آن جمله: ستاره احمد در آسمان یثرب آشکار شد، 13 کنگره از ایوان طاق کسری فرو ریخت و آتشکده پارس، پس از هزار سال روشنایی، به ناگهان خاموش گشت.
پس از تولد آن حضرت، زنان قبیله بنی سعد به مکه آمدند، تا طبق یک سنت دیرینه، نوزادان خانواده های بزرگ قریش را برای سرپرستی و شیر دادن با خودشان به صحرا ببرند، اما هیچ کدام حاضر به پذیرفتن محمد نوزاد نشدند، چون او یتیم بود و فکر می کردند که از طرف خانواده اش چیزی عایدشان نمی شود. درنهایت نوزاد نصیب حلیمه، همسر حارث، شد و آنها طفل را برداشتند و راهی قبیله خود در نزدیکی طائف شدند. آن حضرت برکت و نعمت را با خودش به خانواده حلیمه و حارث سرازیر کرد و زندگی آنان را دگرگون ساخت. افزون بر این، محمد خردسال، صفات برجسته ای داشت که وی را از هم‌سن و سالانش متمایز می کرد؛ آن چنان که مهر او روز به روز بیشتر بر دل خانواده حلیمه می نشست. در این مدت نوگل عبدالله، روز به روز، بیشتر رشد می کرد. محمد خردسال، مدت پنج سال نزد حلیمه و قبیله بنی سعد ماند تا این که در ششمین سال زندگی اش، به شهر مکه، نزد مادرش، حضرت آمنه، بازگشت.
حضرت عبدالمطلب برای شادباش گفتن پادشاهی سیف بن ذی یَزَن به یمن سفر کرد. آمنه برای این که محمد را از دلتنگیِ عبدالمطلب دور کند، همراه با او و کنیزش، بَرَکه، عازم شهر یثرب شدند و پس از 30 روز ماندن در آن شهر دوباره به سوی مکه بازگشتند. در راه بازگشت، آمنه سخت بیمار شد و جان به جان آفرین تسلیم کرد. این واقعه محمد خردسال را بسیار متأثر کرد، اما چاره ای نبود جز این که مادر را به خاک بسپارند و همراه با برکه به سوی مکه روانه شوند.

* لازم به توضیح است که از دقیقه 12 تا پایان فصل اول، به سبب کیفیت پایین منبع اصلی، صدا نامطلوب است.

از ایرانصدا بشنوید

«از سرزمین نور» مجموعه ای فاخر و معنوی است که به نام پیامبر اکرم (ص) مزیّن شده و روایتگر زندگی آخرین فرستاده خداوند است. جدا از سیر تاریخی داستان که ما را با فراز و فرودهای زندگی حضرت محمد (ص) آشنا می سازد، این مجموعه دیگر گوشه های پیدا و پنهان تاریخ اسلام را به تصویر می کشد. همچنین شنیدن این روایت از دریچه صداهای ماندگار هنرمندان رادیو و دوبله مانند منوچهر اسماعیلی، جلال مقامی، علی رضایی و دیگران لطفی دوچندان دارد. به همراه این ویژگی، قلم وزین و شاعرانه رضا رهگذر، اثری معنوی و ادبی خلق کرده است تا در کنار هنرنمایی صداپیشگان توانا، پهنه آسمانی داستان را رنگ و جلای خیال انگیزی ببخشد. از شما دعوت می کنیم تا با شنیدن این کتاب گویا، سفری روحانی را تجربه کنید.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

5

محتوا و داستان

5

فصل ها

مشخصات کتاب گویا

سایر مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

 • سلام چرا بعضي از قسمتها کيفيت صدا خيلي خرابشده؟
  با سلام و احترام این مجموعه متعلق به بیش از ۳۰ سال پیش رادیوست و متاسفانه در گذر زمان برخی صداها با مشکل فنی و کیفی مواجه شدند
 • سلام چرا بعضی از قسمتها کیفیت صدا خیلی خرابشده؟
 • با سلام و خسته نباشيد چرا اين مجموعه ارزشمند از قسمت دوم به بعد در سايت آپلود شده؟! آيا اشتباهاً روي تگ فايل ها و تصوير ايت کتاب، از ۲ به بعد درج شده؟! يا درست است و بخش اول به دليل ديگري آپلود نشده؟! اگر اين طور هست، لطفاً اگر امکان دارد و صلاح ميدانيد قسمت اول اين مجموعه با ارزش را هم در سايت قرار دهيد. با تشکر فراوان.
  با سلام و احترام متاسفانه صوت جلد اول مشکل فنی پیدا کرده است که تا اصلاح آن موقتا از دسترس خارج شده است و بعد از اصلاح حتما تقدیم حضور شما و شنوندگان علاقمند قرار خواهد گرفت.
 • با سلام و خسته نباشید چرا این مجموعه ارزشمند از قسمت دوم به بعد در سایت آپلود شده؟! آیا اشتباهاً روی تگ فایل ها و تصویر ایت کتاب، از ۲ به بعد درج شده؟! یا درست است و بخش اول به دلیل دیگری آپلود نشده؟! اگر این طور هست، لطفاً اگر امکان دارد و صلاح میدانید قسمت اول این مجموعه با ارزش را هم در سایت قرار دهید. با تشکر فراوان.
 • بسیار حرفه و زیبا

تصاویر

از همین نویسنده

کتاب گویا