display result search
منو
فارنهایت 451

فارنهایت 451

  • 5 قطعه
  • 82 دقیقه مدت کتاب
  • 7631 دریافت شده
نویسنده: ری بردبری
راوی: هدی فلاح
قالب: روایی
دسته‌بندی: رمان و داستان
فارنهایت 451 رمانی علمی- تخیلی ا‌ست که زوال و افول انسان و تنهایی او در دوران مدرن را به زیباترین شکل ممکن به نمایش درمی‌آورد؛ انسانی که در میان سرعت و زندگی ماشینی گم شده و خودش را جاگذاشته است‌.

داستان در شهری اتفاق می‌افتد که کتاب‌ خواندن جنایتی عظیم محسوب می‌شود. همه‌چیز طوری طراحی شده که به انسان‌ها فرصتی برای فکر کردن داده نشود‌.
آتش‌نشان‌ها، به عنوان مأمور حکومت، وظیفه دارند تا کتاب‌ها را بسوزانند، چراکه معتقدند کتاب‌ها فقط مردم را غمگین می‌کنند. آنها معتقدند مردم باید فقط تلویزیون‌های دیواری نگاه کنند و به موسیقی تند صدف‌های حلزونی گوش بسپارند و با تندترین سرعت ممکن رانندگی کنند و هر کار دیگری که مانع فکرکردن می‌شود، انجام دهند.
مونتاگ، آتش‌نشانی ا‌ست که هزارها کتاب ممنوعه را سوزانده و داستان از جایی شروع می‌شود که او کنجکاو می‌شود بداند این کلماتی که او سال‌ها سوزانده، حاوی چه معنایی هستند؟
نویسنده کتاب «ری داگلاس بردبری»، نویسنده، مقاله نویس، نمایشنامه نویس و شاعر آمریکایی، استاد مسلم سبک‌های فانتزی، وحشت و علمی تخیلی است.
بردبری این رمان را در اوایل دهه 50 میلادی نوشت و کاملاً طبیعی است که بشر به دست آوردهای علمی بسیار بیشتری نسبت به آنچه در این کتاب آمده، رسیده باشد و اما حرف‌های آن هنوز بوی کهنگی نگرفته‌اند و شاید همین مهم‌ترین سبب مطرح شدن این کتاب باشد.
فرانسوا تروفو، کارگردان فرانسوی، با اقتباس از این کتاب، فیلمی به همین نام ساخته است.

*
فیلم:
Fahrenheit 451 (2018)

از ایرانصدا بشنوید

...بسیار شنیده اید و گفته اند که دانایی رنج آفرین است واقعیت این است که هم دانایی و هم نادانی رنج آفرین است؛ فقط کلاس رنج فرق می کند؛ با شنیدن این داستان می توانید کلاس رنج تان را انتخاب کنید!

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

5

محتوا و داستان

5

فصل ها

مشخصات کتاب گویا

سایر مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

تصاویر

از همین نویسنده

از همین گوینده

کتاب گویا