display result search
منو
فطرت

فطرت

  • 10 قطعه
  • 225 دقیقه مدت کتاب
  • 3428 دریافت شده
«فطرت» عنوان بحث‌هایی است از متفکر شهید استاد مرتضی مطهری که در سال‌های 1355 و 1356 در تهران در جمع معلمان و دبیران مدرسه نیکان در ده‏ جلسه ایراد شده است.

«فطرت» عنوان بحث‌هایی است از متفکر شهید استاد مرتضی مطهری که در سال‌های 1355 و 1356 در تهران، در جمع معلمان و دبیران مدرسه نیکان، در ده‏ جلسه ایراد شده است و ظاهراً به سبب برخورد با نهضت اسلامی و افزایش مشاغل‏ اجتماعی استاد شهید متوقف شد؛ اما در سال 1369 انتشارات صدرا آن را به چاپ رساند.
فطرت را درباره انسان به کار می‏‌بریم. فطرت مانند طبیعت‏ و غریزه، امری تکوینی است؛ یعنی جزء سرشت انسان است ( اگر می‏‌گویم‏ تکوینی است می‏‌خواهم بگویم اکتسابی نیست)، امری است که از غریزه‏ آگاهانه‏‌تر است. انسان آن‌چه را که می‏‌داند، می‏‌تواند بداند که می‏‌داند، یعنی انسان سلسله فطریاتی دارد و می‏‌داند که چنین فطریاتی دارد.
آیا انسان فطریاتی دارد ؟
تفاوت دیگری که فطرت با غریزه دارد، این است که غریزه در حدود مسائل‏ مادی زندگی حیوان است و فطرت انسان مربوط می‏‌شود به مسائلی که ما آنها را مسائل انسانی (مسائل ماوراء حیوانی) می‏‌نامیم؛ پس درحقیقت [بحث‏] فطرت این است که آیا این مسائلی که به عنوان مسائل خاص انسانی یعنی‏ ماوراء حیوانی مطرح است و برای حیوان مطرح نیست، همه اکتسابی است و ریشه‏‌ای در ساختمان انسان ندارد؟ یا این‌که نه، همه این مسائل ریشه‏‌ای در ساختمان انسان دارد و فطری انسان است؟ مثلاً مسئله‏‌ای است به نام حقیقت‏‌خواهی که خودش یک مطلبی است.
آیا مسائلی که قرآن مجید از زبان‏ نوع انسان بیان می‏‌کند، فطری است یا خیر؟ مثلاً قرآن می‏‌فرماید: «و یقول‏ الانسان‏ اذا ما مت لسوف اخرج حیا » آیا از اینجا دانسته نمی‏‌شود که اعتقاد به رستاخیز فطری نیست؟ این سؤال از نظر کلی سؤال خوبی است یعنی سؤالی است که باید روی آن‏ کار کرد و دید که آیا مجموع آن‌چه قرآن از زبان نوع انسان نقل می‏‌کند، مربوط به یک سلسله امور فطری انسان است یا نه؟ به هر حال این سؤال به‏ صورت کلی مطرح است و باید مجموع آیاتی که در این زمینه‏ هست، جمع آوری بشود.
ولی آن‌چه راجع به آیه «و یقول‏ الانسان‏ اذا ما مت لسوف اخرج حیا » زنده می‏‌شوند، ولی این زنده‌شدن را یک نوع بازگشت به دنیا تلقی می‏‌کرده‏ است که بیشتر مردم این طور تلقی می‏‌کنند، نه بازگشت به خدا. اگر تصور ما از معاد این باشد که نوعی بازگشت جدید به همین دنیاست، قدر مسلم اعتقاد به معاد یک امر فطری نیست، اما اگر تصورمان‏ از معاد این باشد که واقعیت و حقیقتش بازگشت به خداست، آن وقت امری می‏‌شود مربوط به رابطه انسان و خدا که این را می‏‌توانیم در محلش‏ بحث کنیم که این، امری فطری است.

از ایرانصدا بشنوید

یکی از بحث های مهم در علوم اسلامی، موضوع فطرت است که در این مجموعه سخنرانی های شهید مطهری به ابعاد گوناگون آن اشاره شده است و ما آن را در این کتاب گویا تقدیم علاقمندان به اندیشه ی مطهر استاد شهید مطهری می کنیم.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

3

محتوا و داستان

5

فصل ها

مشخصات کتاب گویا

سایر مشخصات

تصاویر

از همین نویسنده

از همین گوینده

کتاب گویا