منو
دیپلمات

دیپلمات

  • 4 قطعه
  • 25 دقیقه مدت کتاب
  • 4884 دریافت شده
نویسنده: آنتون چخوف
راوی: امید زندگانی
قالب: روایی
دسته‌بندی: رمان و داستان
آنا گوالدینا، همسر کارمند رتبه 9 یکی از اداره‌ها، ساعت 10 صبح، هنگامی که شوهرش سرِ کار بود، عمرش را به شما داد و روحش به آسمان شتافت.

خویشان و دوستان گردِ یکدیگر جمع شده بودند و مشورت می کردند که چطور این خبر ناگوار و تلخ را به همسرش بدهند!!
***
آنتون پاولوویچ چـِخوف در بیست و نهم ژانویه ی سال 1860 در روسیه به دنیا آمد و در پانزدهم ژوئیه ی سال 1904 در گذشت. او داستان‌نویس و نمایش‌نامه‌نویس برجسته روس است. هر چند زندگی کوتاهی داشت و همین زندگی کوتاه همراه با بیماری بود، اما داستان‌های کوتاه و نمایش‌نامه‌های بسیار نوشت. او را مهم‌ترین داستان کوتاه‌نویس برمی‌شمارند و در زمینه نمایش‌نامه‌نویسی نیز آثار برجسته‌ ای از خود به جا گذاشته است. چخوف در چهل و چهار سالگی براثر ابتلا به بیماری سل درگذشت.
چخوف نخستین مجموعه داستانش را دو سال پس از دریافت درجه دکترای پزشکی به چاپ رساند. سال بعد انتشار مجموعه داستان «هنگام شام» جایزه پوشکین را که فرهنگستان روسیه اهدا می‌کرد، برایش به ارمغان آورد.
او بیش از هفتصد داستان کوتاه نوشته‌ است. در داستان‌های او معمولاً رویدادها از خلال وجدان یکی از آدم‌های داستان، که کمابیش با زندگی خانوادگی «معمول» بیگانه‌است، تعریف می‌شود.
چخوف با خودداری از شرح و بسط داستان، مفهوم طرح را نیز در داستان‌نویسی تغییر داد. او در داستان‌هایش به جای تغییر سعی می‌کند به نمایش زندگی بپردازد. در عین حال، در داستان‌های موفق او رویدادهای تراژیک جزئی از زندگی روزانه آدم‌های داستان است. تسلط چخوف به نمایشنامه باعث افزایش توانایی وی در خلق دیالوگهای زیبا و جذاب شده بود. او را «مهم‌ترین داستان کوتاه‌نویس همه اعصار» نامیده‌اند.

از ایرانصدا بشنوید

طنز ظریفی که در این داستان به چشم می خورد، در کنار تعلیقی که نویسنده ایجاد کرده است، باعث می شود یک داستان زیبا رقم بخورد؛ به شما دوستان شنیدن این کتاب گویا را پیشنهاد می دهم.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

3

محتوا و داستان

4

فصل ها

مشخصات کتاب گویا

سایر مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

  • روایت داستان خیلی خوب بود.ممنون از زحمات شما
  • مگر همین تلاش های با ارزش، ملت بزرگ و فرهنگ این دیار رو از ندیدن و نیندیشیدن به تفکر و تعمق و بهروزی رهنمون شود عالی

تصاویر

از همین نویسنده

از همین گوینده

کتاب گویا