display result search
منو
مار

مار

  • 4 قطعه
  • 27 دقیقه مدت کتاب
  • 1613 دریافت شده
نویسنده: جان اشتاین بک
راوی: امید زندگانی
قالب: روایی
دسته‌بندی: کتاب گویا
هوا تاریک شده بود که دکتر فیلیپز جوان کوله‌پشتی خود را به شانه انداخت و برکه ماهیگیری را ترک گفت. از تخته‌ سنگ‌ها بالا رفت و با گالش‌هایش که تاپ‌تاپ صدا می‌کرد، طول کوچه را پیمود.

هوا تاریک شده بود که دکتر فیلیپز جوان کوله‌پشتی خود را به شانه انداخت و برکه ماهیگیری را ترک گفت. از تخته‌ سنگ‌ها بالا رفت و با گالش‌هایش که تاپ‌تاپ صدا می‌کرد، طول کوچه را پیمود. وقتی به آزمایشگاه تجارتی خود که در کوچه کنسروسازی «مونتری» واقع بود رسید، چراغ‌های کوچه روشن شده بود. آزمایشگاه دکتر ساختمانی کوچک، ولی محکم بود که یک نیمه آن در خشکی قرار داشت و نیمه دیگرش روی پی‌هایی بنا شده بود که در آب‌های خلیج کار گذاشته بودند. در هر دو طرف ساختمان کنسروفروشی‌ها با قوطی‌های بزرگ ساردین غوغا کرده بودند.
دکتر از پله‌های چوبی بالا رفت و در را گشود، موش‌های سفید در قفس‌هایشان خود را به بالا و پایین سیم‌ها زدند و گربه‌های زندانی در جاهای خود برای شیر میومیو راه انداختند. دکتر فیلیپز چراغ خیره‌کننده اتاق عمل را روشن کرد و کوله‌پشتی خیس خود را روی زمین انداخت. کنار پنجره نزدیک قفس‌های شیشه‌ای که مارهای زنگی در آن می‌زیستند رفت، تکیه داد و به آنها نگریست. مارها در گوشه‌های قفس دسته‌دسته چنبر زده بودند، اما سرهایشان واضح بود. چشم‌های تارشان انگار به چیزی نمی‌نگریست اما همین که مرد جوان به قفس تکیه داد، زبان‌های شکافدارشان با نوک‌های سیاه و پشت صورتی رنگ بیرون آمدند و آرام به بالا و پایین تکان خوردند و بعد که مارها او را شناختند زبانک‌ها را تو کشیدند.

* درباره نویسنده:
جان ارنست استاینبک جونیور (به انگلیسی: John Ernst Steinbeck, Jr.) (زاده 27 فوریه 1902 - درگذشته 20 دسامبر 1968) که در منابع فارسی بیشتر با نام جان اشتاین‌بک شناخته می‌شود، یکی از شناخته شده‌ترین و پرخواننده‌ترین نویسندگان قرن بیستم آمریکاست. از بهترین آثارش می‌توان به خوشه‌های خشم (1939) اشاره کرد.

از ایرانصدا بشنوید

«جان اشتاین بک » (1968-1902) متولد «سالیناس» در کالیفرنیاست. او یکی از برجسته ترین و عالی ترین نمایندگان ادبی جنبشی است که شاید بتوان آن را «سوسیال رئالیسم آمریکایی » نامید. آنچه که این جنبش خاص را از دیگر انواع سوسیال رئالیسم های نظری و ستیزه جویانه متمایز می کند، اهمیت تأثیر شگرف متقابل آن بر ادبیات معاصر خود است. داستان مار، یکی از داستان‌های تأثیرگذار جان اشتاین بک است. از شما دعوت می کنم این کتاب گویا را بشنوید.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

3

محتوا و داستان

3

آسیب ها

فصل ها

مشخصات کتاب گویا

سایر مشخصات

تصاویر

از همین نویسنده

از همین گوینده

کتاب گویا