display result search
منو
میرنوروزی

میرنوروزی

  • 16 قطعه
  • 345 دقیقه مدت کتاب
  • 7119 دریافت شده
نویسنده: هانیه نجفی
کارگردان: ایوب آقاخانی
قالب: نمایشی
دسته‌بندی: کتاب گویا
هرمز که جوان گیوه دوزی ست در شب سال نو وارد روستای کله رود شده و مطابق رسم به عنوان میرنوروزی انتخاب می شود. حکمهای میرنوروزی برای رفع مشکلات مردم آبادی ، سبب رنجش خان بیگ، خان ظالم و ستمگر ده می شود و ..

اهالی روستای کله رود خود را برای رسیدن عید نوروز آماده می کنند. بابانوروز ریش سفید روستا به همراه یعقوب و میرزا علی متولی امامزاده ، تصمیم دارند مراسم میر نوروزی را پس از سالها برپا کنند. رسم بر این است که میر نوروزی باید غریبه ای باشد که شب سال نو به روستا وارد می شود . از قضا جوان گیوه دوزی به نام هرمز از چند پارچه آبادی آنطرف تر به قصد فروش گیوه هایش وارد روستا شده و توسط اهالی به عنوان میر نوروزی انتخاب می شود. هر یک از اهالی روستا مشکلات خود را برای حل کردن به پیش میرنورزی می آورند و او نیز احکامی صادر می کند که بر خلاف میل خان بیگ دِه است. به تدریج خان بیگ عصبانی شده و درصدد انتقام برمیآید و ...

از ایرانصدا بشنوید

میر نوروزی نوعی نمایش کمدی‌گونهٔ ایرانی ست که ریشه در آیین‌های کهن داشت و از مراسم وابستهٔ جشن نوروز بود که در ایران مقارن با بهار انجام می‌دادند. در ایران رسم بود در ایام عید نوروز محض تفریح عمومی و مضحکه فردی عامی و از میان مردم را بعنوان پادشاه یا امیر یا حاکمی موقتی به نام میر نوروزی انتخاب می‌کردند و فرمانروایان و حکام محلی، برای یک یا چند روز زمام امور شهری را به عهده‌اش می‌سپردند. در مدت امارت موقتی میر نوروزی ظاهراً عنان اختیار را به دست وی سپرده و اوامر او را رعایت کرده و لازم الاجرا می‌دانسته‌اند. پس از انقضای ایام نوروز پادشاهی او نیز به پایان می‌رسیده‌است. بزرگان شهر نیز امکانات گوناگون و شمشیر و خنجر و و انواع وسایل مورد نیاز را در اختیار وی و یارانش می‌گذارده‌اند و مردم شهر هم دستورهای میر را که بسیاری از آنها در جهت فراهم ساختن شادی و نشاط و سرگرمی عموم و خنداندن طبقات مردم صادر می‌شده، به طیب خاطر اجرا می‌کرده‌اند.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

5

محتوا و داستان

5

فصل ها

مشخصات کتاب گویا

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

    نظری ثبت نشده است

تصاویر

از همین نویسنده

کتاب گویا