display result search
منو
نمایش در قهوه خانه

نمایش در قهوه خانه

  • 7 قطعه
  • 116 دقیقه مدت کتاب
  • 1285 دریافت شده
نویسنده: امیرحسین نجفی
کارگردان: جواد پیشگر
قالب: نمایشی
دسته‌بندی: رمان و داستان
فتاح صاحب یک قهوه خانه قدیمی و باغی بزرگ است. فتاح با تنها فرزندش نگار که در رشته نمایش تحصیل کرده است، زندگی می کند. او سالها سردسته تعزیه خوانان بوده و پس از چند سال تصمیم گرفته با کمک دوستان قدیمی اش مجالس تعزیه را دوباره برپا کند.

فتاح صاحب یک قهوه خانه قدیمی به همراه باغی بزرگ است که از همسرش برای او باقی مانده است. فتاح با تنها فرزندش نگار که در رشته نمایش تحصیل کرده زندگی می کند. او سالها سردسته تعزیه خوانان بوده و پس از چند سال تصمیم گرفته با کمک دوستان قدیمی اش مجالس تعزیه را دوباره برپا کند. از طرفی نگار و هم کلاسی هایش قصد دارند نمایش مدرنی را به روی صحنه بیاورند که از نمایش های آیینی و سنتی ایران از جمله تعزیه و پرده‌خوانی تشکیل شده باشد.
آنها تصمیم می گیرند که باغ و قهوه‌خانه را به یک سالن دائمی برای نمایش های آیینی و سنتی تبدیل کنند، اما صاحب بنگاه معاملات املاک در این کار مانع ایجاد می کند و حتی به شاگردش دستور می دهد شبانه تعدادی از درختان باغ را قطع کند و چادر تعزیه را در شب اربعین امام حسین (ع) آتش بزند. از طرفی دیگر معاون شهردار منطقه در کار ساخت و ساز سالن تمرینات مانع تراشی می کند و امضای نهایی پرونده را برخلاف دستور مافوقش انجام نمی دهد، اما نگار ناامید نشده و به کمک پدرش به کار ادامه می دهد....

از ایرانصدا بشنوید

تعزیه یکی از گونه های نمایش ایرانی است که پیشینه تاریخی دارد. این نمایش نوعی نمایش مذهبی و سنتی ایرانی-شیعی و بیشتر دربارهٔ شهادت امام حسین (ع) و مصائب اهل بیت ایشان است. هنر تعزیه از یک‌سو به بالندگی تئاتر در ایران کمک کرده و از سوی دیگر، نشان هنری از مذهب شیعه است. این کتاب گویا داستانی است درباره هویت و موجودیت این هنر کهن در دنیای امروز.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

4

محتوا و داستان

4

فصل ها

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

    نظری ثبت نشده است

تصاویر

از همین نویسنده

کتاب گویا