display result search
منو
گرداب

گرداب

  • 7 قطعه
  • 108 دقیقه مدت کتاب
  • 2469 دریافت شده
نویسنده: بابک صفی خانی
کارگردان: صدرالدین شجره
قالب: نمایشی
دسته‌بندی: کتاب گویا
حضرت محمد (ص)، پیامبر اسلام، یهودیان «بنی‌نضیر» را از یثرب بیرون کرده بود، بنی‌نضیر به مکه رفتند و قریش را به نبرد با پیامبر واداشتند. قریش پیشنهاد نمایندگان یهود را پذیرفت و به جنگ با پیامبر رهسپار شد.

در این نبرد هم‌پیمانان قریش «بنی‌سلیم»، «ِغطفان» و «بنی‌اسد» نیز به جنگجویان سپاه مکه پیوستند. سپاهیان قریش، 10 هزار تن و سه لشکر بودند که فرماندهی همه آنها با ابوسفیان بود.
«بنی‌خزاعه»، محمّد را از برنامه قریش و جنبش ایشان آگاه کردند.حضرت محمد (ص)، برای جنگ، یاران ویژ‌ه خود را گرد آورد. برخی پیشنهاد کردند که به شیوه قلعه‌داری، از یثرب دفاع کنند و از بالای دژها و نقاط بلند با دشمن نبرد کنند. سلمان فارسی که با شیوه‌های جنگ ایرانیان آشنایی داشت، پیشنهاد کرد گرداگرد شهر را خندق بکنند تا از پیشرفت دشمن به درون شهر جلوگیری شود و سپس با ساختن دژها و سنگرها در اطراف خندق، یا پرتاب تیر و سنگ، از عبور دشمن از خندق به سوی شهر، جلوگیری شود و پیامبر اسلام پذیرفت.
کارِ کندن خندق با شتاب آغاز شد؛ کندن هر ناحیه‌ای از خندق به یک گروه از مسلمانان واگذار شد و هر فردی به کندن 40 ذراع واداشته شد. یهودیان «ّبنی‌قریظه» نیز در کندن خندق، به مسلمانان یاری رساندند. کار خندق در شش روز به پایان رسید و برای آن درهایی گذاشته شد و نگهبانی هر در به قبیله‌ای واگذار و «ُّزبیربن‌َعوام» به سرپرستی پاسداران درهای قلعه گمارده شد.

از ایرانصدا بشنوید

کتاب گرداب بخشی از تاریخ صدر اسلام در زمان حضرت محمد (ص) را بیان می کند. حفر خندق برای جلوگیری از نزدیک شدن سپاه دشمن، پیشنهادی بود که سلمان فارسی، یار دیرین پیامبر، مطرح کرد و اتفاقاتی در ادامه رخ داد ... برای آگاهی بیشتر از این ماجرا، دعوت می کنیم کتاب را بشنوید.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

4

محتوا و داستان

4

آسیب ها

فصل ها

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

    نظری ثبت نشده است

تصاویر

از همین نویسنده

کتاب گویا