display result search
منو
کوزیما یا تقریبا گراتزیا

کوزیما یا تقریبا گراتزیا

  • 8 قطعه
  • 94 دقیقه مدت کتاب
  • 3800 دریافت شده
نویسنده: گراتزیا دلدا
راوی: بهروز رضوی
قالب: روایی
دسته‌بندی: رمان و داستان
«کوزیما یا تقریبا گراتزیا» نام رمانی است از گراتزیا دلدا که زندگی‌نامه این نویسنده هم محسوب می‌شود. اثری داستانی که چهره وی را در جوانی‌ نشان می‌دهد.

در این کتاب، داستان زندگی دختری روایت می‌شود که در جزیره ساردنی ایتالیا در دهه‌ های پایانی قرن نوزدهم زندگی می‌کرد؛ جایی که تحصیلات رسمی برای دختران ممنوع بود و به ندرت زنی پیدا می‌ شد که سواد خواندن و نوشتن داشته باشد. رمان براساس زندگی واقعی نویسنده، حکایتی جذاب و با جزئیات فراوان از زندگی خانوادگی، آداب و رسوم روستایی و آرزوهای انسانی است.
آرزوهای خیالی و فانتزی نویسنده در دوران کودکی، به زیبایی در این رمان نشان داده شده است. علاوه بر این، تاریخچه‌، فرهنگ و روابط اجتماعی محل زندگی نویسنده، یکی از مسائلی است که با خواندن این رمان برای مخاطب روشن می‌شود.
به همین سبب این رمان را نمی‌ توان داستانی صرف یا سرگذشت‌نامه‌ ای از نویسنده‌ ای مطرح دانست. نقد شرایط اجتماعی، نمایش پیچیدگی‌ های زندگی و تقدیر از آرمان‌ های انسانی، از دیگر موضوعاتی است که در داستان کوتاه زندگی گراتزیا دلدا گنجانده شده است.

*کتاب:
Cosima(1937)

*گراتزیا دلدا در سال 1871 میلادی به دنیا آمد و 64 سال عمر کرد. او با وجود محدودیت‌ هایی که در زندگی داشت، راه خود را پیدا کرد و نویسنده‌ ای مطرح در اروپا و جهان شد. وی اولین زن ایتالیایی است که توانسته جایزه نوبل ادبیات را به دست آورد. در بیشتر آثار این نویسنده، شخصیت‌‌پردازی موشکافانه و ستایش انسان و زندگی در بستر داستانی روایی به چشم می‌خورد.
«کوزیما یا تقریباً گراتزیا دلدا» عنوانی است که بهمن فرزانه برای رمان دلدا برگزیده است.
بهمن فرزانه بسیاری از آثار این نویسنده ایتالیایی را به فارسی ترجمه کرده است. «چشم‌های سیمونه»، «راز مرد گوشه‌گیر»، «وسوسه»، «حریق در باغ زیتون»، «خاکستر»، «رقص گردن بند»، «راه خطا» و «بر لب پرتگاه» برخی آثار گراتزیا دلدا هستند که در ایران با ترجمه بهمن فرزانه منتشر شده است.
«کوزیما یا تقریباً گراتزیا دلدا» آخرین اثر منتشر شده این نویسنده است که بعد از مرگش در ایتالیا منتشر شد.
در این رمان مخاطب با دغدغه‌‌های دختری جوان روبه‌‌رو می‌شود که در برابر خانواده و سنت‌‌های محدودکننده اطراف خود به مقابله برمی‌خیزد و همه تلاش خود را می‌ کند تا بتواند ادامه تحصیل دهد و به یک نویسنده تبدیل شود؛ از این رو «کوزیما» را می‌توان صدای آزادی‌‌طلبی زنان غربی دانست که در قالب یک رمان و به قلم نویسنده‌‌ای ایتالیایی نوشته شده است؛ نویسنده‌ای که در نتیجه این عشق و علاقه‌ به نوشتن، توانست جایزه نوبل ادبیات را در سال 1926 از آن خود کند.
گراتزیا دلدا با تمرکز بر سال‌های ابتدایی زندگی خود، از شخصیتی داستانی به نام کوزیما بهره می‌ گیرد. نویسنده با ترکیب واقعیت و آرزوهای کوزیما در جوانی، زشتی‌‌ها و زیبایی‌‌های جهان را در کنار هم به تصویر می‌ کشد. او یکی از اعضای خانواده‌ ای پرجمعیت است که گویی غم و افسوس با آنها عجین شده است. اما این دختر جوان، مغلوب حوادث تلخ زندگی نمی‌ شود و به دنبال کشف زیبایی و شناخت جهان می‌‌رود. وی موفق می‌شود با تعلیمات معلمی خصوصی تحصیلات خود را ادامه دهد و در سن 19 سالگی نخستین داستانش را در مجله‌ ای منتشر کند. این سرآغاز راهی بود که معتبرترین جایزه ادبی جهان را برای دلدا به ارمغان آورد.

از ایرانصدا بشنوید

«کوزیما یا تقریبا گراتزیا دلدا» رمانی است به قلم گراتزیا دلدا که با ترجمه بهمن فرزانه در ایران منتشر شده است؛ اثری بر اساس زندگی یکی از برندگان جایزه نوبل ادبیات که در قالب رمان نوشته شده و فراز و نشیب‌های زندگی نویسنده را روایت می‌کند. شنیدن این کتاب گویای جذاب را به شما پیشنهاد می کنم.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

5

محتوا و داستان

4

فصل ها

مشخصات کتاب گویا

سایر مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

تصاویر

از همین نویسنده

از همین گوینده

کتاب گویا