display result search
منو
گرداب

گرداب

  • 7 قطعه
  • 187 دقیقه مدت کتاب
  • 1836 دریافت شده
نویسنده: محمدرضا قربانی
کارگردان: صدرالدین شجره
قالب: نمایشی
دسته‌بندی: رمان و داستان
روزهای پایانی شهریورماه 1359 در روستای «کوت سید صالح» که در منطقه مرزی خوزستان قرار دارد، مردم، به ویژه خانواده بابا احمد، غرق در شادی و نشاط بازگشایی زودهنگام مدرسه روستایشان هستند که ناگهان خود را در مهلکه جنگی خانمان سوز می‌یابند ...

روزهای پایانی شهریورماه 1359 در روستای «کوت سید صالح» که در منطقه مرزی خوزستان قرار دارد، مردم، به ویژه خانواده بابا احمد، غرق در شادی و نشاط بازگشایی زودهنگام مدرسه در روستایشان هستند. البته پس از سال ها انتظار و بی توجهی رژیم ضد مردمی ستم‌شاهی و حالا با مجوز آموزش و پرورش انقلاب این کار انجام می‌شود. با مساعدت عبدالله آخرین مشکلات نیز حل می‌شود و رحمان، پسرعموی او، تدریس در مدرسه تازه را می پذیرد. قرار بر این است خانه پدری عبدالله محل مدرسه باشد؛ خانه ای که سال‌ها رها شده بود و این اواخر زائر خمیس به شدت در سودای به چنگ آوردن آن بود.
گویا همه چیز خبر از شکوفایی و فردایی روشن می داد، اما در حالی که بابا احمد با کمک زائر خمیس، لوازم مدرسه ازجمله تخته سیاه، میز و صندلی و دیگر وسایل را از آموزش و پرورش اهواز گرفتند، در راه بازگشت به روستا ناگهان انفجاری مهیب زمین و زمان را به لرزه در می آورد. چند هواپیما منطقه را بمباران می کنند و ناگهان همه چیز رنگ عوض می‌کند؛ جنگی ویرانگر به وسیله ارتش متجاوز عراق آغاز می شود.
احمد که از اوضاع و احوال نگران است، پیش عبدالله می‌رود و در همان لحظات که از حمله عراقی ها حرف می زند، چند گلوله توپ در آب منفجر می شود و ماهی‌های زیادی را می کشد. هم‌چنین بلم عبدالله هم منفجر می شود.
از سوی دیگر، قضبان پسر جبارخان که هم کاسه دیروز دربار شاه و فراری ضدّ انقلاب امروز است، به همراه عواملش، به ویژه طارق، خائنانه ستون پنجم دشمن شدند و از پشت به مردم بی دفاع خنجر می زنند ...

از ایرانصدا بشنوید

... همه چیز عادی پیش می رود، همه امیدوار در پی زندگی و آرزو ها و پیشرفت های خود ... درست در لحظه ای که همه چیز خوب پیش می رود وسط خوشی ها و آرزوها و برنامه ها یک بمب منفجر می شود آیا این قانون گریز ناپذیر زندگی ما انسانهاست؟ آیا همیشه باید یک چیزی باشد که همه چیز را خراب کند ... این داستان را بشنوید تا بدانید انسان چقدر در سرنوشت خود دخیل است!

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

4

محتوا و داستان

4

فصل ها

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

  • کار خوبی بود و برای اولین‌بار لهجه‌ها درست و به‌جا بود و توی ذوق نمی‌زد.

تصاویر

از همین نویسنده

کتاب گویا