display result search
منو
گذری به هند

گذری به هند

  • 7 قطعه
  • 117 دقیقه مدت کتاب
  • 4094 دریافت شده
دکتر عزیز، پزشک هندی شهر چاندراپور، در مسجد شهر با زنی مسن به نام مور (که مادر رونی هزلپ قاضی شهر است) آشنا می شود. این آشنایی به دوستی عمیق آنها می انجامد؛ چراکه این زن با همه انگلیسی های مقیم هند متفاوت است.

دکتر عزیز، پزشک هندی شهر چاندراپور، در مسجد شهر با زنی مسن به نام «خانم مور» که مادر رونی هزلپ (قاضی شهر) است، آشنا می شود. این آشنایی به دوستی عمیق آنها می انجامد؛ چراکه این زن با همه انگلیسی‌های مقیم هند متفاوت است.
از سوی دیگر مقام‌های انگلیسی که مقتدرانه بر هند و چاندراپور حکومت می کنند، شدیداً معاشرت با هندی ها را منع می کنند. دکتر عزیز، خانم مور و آدِلا، نامزد رونی، را برای دیدن غارهای مارابار دعوت می شوند و آدلا به طور مشکوکی در غار گم شده و توسط شخص ناشناسی مورد حمله قرار می گیرد.
آدلا دچار بیماری روحی می شود. انگلیسی ها ادعا می کنند که دکتر عزیز به او تجاوز کرده است. آنها سعی می کنند دکتر عزیز را گناه‌کار جلوه دهند، تا این که در جلسه دادگاه، برخلاف تلاش انگلیسی ها، آدلا بیان می کند دکتر عزیز بی گناه است. در این فاصله خانم مور که می توانست به نفع دکتر عزیز در دادگاه حاضر شود، توسط پسرش به انگلستان سفر کرده است و ...

از ایرانصدا بشنوید

داستان «گذری به هند» (A Passage to India) رمانی است نوشته ادوارد مورگان فورستر که در سال 1924 میلادی منتشر شد. این رمان که تصویری تاریخ‌نگارانه از سلطه انگلیس بر هند است، به رابطه انگلیسی‌ها و هندی‌ها و نیز تلقی دو فرهنگ از جهان و انسان اشاره می‌شود. روایت «گذری به هند» تشریحی استادانه از جامعه ای اسیر شده در چنگال امپریالیسم است و به زیبایی، سرنوشت انسان هایی گرفتار شده در میان ستیزه‌های دنیای مدرن را به تصویر می کشد. این رمان برنده چند جایزه شده و کارگردان بریتانیایی، دیوید لین، در سال 1984 فیلمی بر پایه این داستان ساخت که در عرصه جهانی موفقیت های بسیاری را کسب کرد. از شما دعوت می کنیم تا اقتباس شنیداری این اثر را از زبان هنرمندان رادیو بشنوید.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

4

محتوا و داستان

4

فصل ها

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

    تاکنون نظری ثبت نشده است

تصاویر

کتاب گویا