display result search
منو
مردان در سایه

مردان در سایه

  • 7 قطعه
  • 153 دقیقه مدت کتاب
  • 1445 دریافت شده
نویسنده: امیرحسین نجفی
کارگردان: ژاله علو
قالب: نمایشی
دسته‌بندی: رمان و داستان
عالیه بعد از مرگ شوهر طمعکارش، حشمت خان، متوجه می شود او خانواده دیگری هم دارد و حشمت خان همه دارایی اش را به آنها بخشیده است. ازطرفی پسران عالیه که در اروپا زندگی می کنند، دائم به مادر پیرشان فشار می آورند که برای آنها پول بفرستد.

شبی عالیه در خواب می بیند که با شوهر اولش (الله یار) و پدرش (حاج ابوالقاسم) در مجلس تعزیه هستند و از دست کارهای او بسیار ناراحت‌اند. عالیه که زن مستبدی است و کم و بیش مستأجرهای خودش را آزار می دهد، بعد از این خواب کمی به خودش آمده و قصد می کند تا هر طور که شده قبر الله یار را (که تقریباً 50 سال پیش گم شده است) پیدا کند. برای این کار به اکبر و علی (دو باجناق بازنشسته که با هم زندگی می کنند ) که از دوستان الله یار بوده اند، مراجعه می کند. آنها هم قول می دهند به او کمک کنند. در مقابل عالیه هم قول می دهد تا مخارج زندگی آنها را بپردازد.
دختر جوان ناشناسی به خانه عالیه می رود و او را به بیمارستان می برد تا با پدرش (مصطفی) ملاقات کند. بیمار در حال مرگ است و سعی دارد تا به عالیه بفهماند که دقیقاً الله یار در کجا به خاک سپرده شده است. او از یک امام زاده و از یک درخت و یک علامت مخصوص صحبت می کند، اما اجل مهلت نداده و با حرف هایی ناتمام دار فانی را وداع می کند.
از سوی دیگر عالیه از خرج و مخارج بیهوده ای که این دو پیرمرد برایش تراشیده اند، ناراحت است و بین آنها مشاجره سختی در می گیرد ...

* توضیح این که کیفیت صوت قطعه اول و دوم این کتاب گویا در حد استاندارد نیست.

از ایرانصدا بشنوید

عنوان کتاب «مردان در سایه» خود گویای ناخودآگاه شخصیت زن داستان است. از آن رو که چگونگی رفتار و کنش شخصیت اصلی داستان نشأت گرفته از تأثیر سایه های مردانی است که در گذشته زن نقش همسران وی را بر عهده داشته اند. اگرچه اکنون شوهران وی مرده اند و حضور فیزیکی ندارند، اما هنوز میان آنها و روان زن قصه رشته های ناگسستنی وجود دارد.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

3

محتوا و داستان

3

فصل ها

مشخصات کتاب گویا

سایر مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

    نظری ثبت نشده است

تصاویر

از همین نویسنده

کتاب گویا