display result search
منو
کروکودیل

کروکودیل

  • 4 قطعه
  • 83 دقیقه مدت کتاب
  • 839 دریافت شده
نویسنده: Fyodor Dostoyevsky
کارگردان: میکاییل شهرستانی
قالب: نمایشی
دسته‌بندی: رمان و داستان
ایوان و همسرش قبل از سفر به اروپا، برای دیدن کروکودیلی که یک فرد آلمانی در روسیه به نمایش گذاشته است، می روند؛ اما کروکودیل ایوان را می بلعد.

از نظر ایوان و دوستش، سیمونویچ، حضور کرو کودیل باعث رونق اقتصادی در روسیه شده است و روسیه باید بیش از حد به نقش سرمایه گذران خارجی توجه کند. ایوان به کرو کودیل نزدیک می شود و کوروکودیل او را می خورد. همسرش یلنا قصد دارد شکم کروکودیل را پاره کند، اما صاحب آلمانی او مخالف این کار است.
از طرف دیگر، از آنجایی که کروکودیل ایوان را درسته قورت داده است، ایوان در شکم کوروکودیل سالم مانده و اصلاً موافق پاره شدن شکم کوروکودیل نیست؛ چون معتقد است این مسئله به اقتصاد روسیه ضربه می زند.
سیمونویچ برای چاره جویی نزد تیمو، یکی دیگر از دوستانش، می رود. او معتقد است ایوان به ملک خصوصی صاحب کروکودیل وارد شده و درواقع کروکودیل گناهی ندارد و این ایوان است که باید سرزنش شود؛ اما از طرف دیگر او معتقد است به واسطه کاری که ایوان کرده قیمت کروکودیل (که یک سرمایه خارجی است) دوبرابر شده است و این می تواند عاملی باشد برای جذب دیگر سرمایه گذران خارجی.
آنها برای اینکه بتوانند راهی بیابند تا ایوان در آنجا باشد و همچنان حقوق خود را بگیرد، تصمیم می گیرند رفتن او به شکم کروکودیل را یک مأموریت اداری قلمداد کنند. در این بین سرنوشت ایوان چه خواهد شد؟ آیا او از این ماجرا جان سالم به در می برد؟

*از روی کروکودیل یک اوپرا و یک تاتر هم اجرا شده است.

از ایرانصدا بشنوید

فئودور میخاییلوویچ داستایفسکی نویسندهٔ مشهور و تأثیرگذار اهل روسیه بود. ویژگی منحصر به فرد آثار وی روانکاوی و بررسی زوایای روانی شخصیت‌های داستان است. بیشتر داستان‌های وی سرگذشت مردمی‌ است عصیان زده، بیمار و روان‌ پریش؛ اما داستان کروکودیل چند لایه دارد. می شود به چشم طنزی سیاسی به آن نگاه کرد و یا داستانی تخیلی از زندگی مردی که وارد شکم کروکودیل شده و زنده می ماند و از آنجا بیانیه سیاسی نیز می دهد و قصد تغییر جهان را دارد!

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

4

محتوا و داستان

4

فصل ها

مشخصات کتاب گویا

تصاویر

کتاب گویا