منو
کروکودیل

کروکودیل

  • 4 قطعه
  • 83 دقیقه مدت کتاب
  • 6341 دریافت شده
ایوان و همسرش، قبل از سفر به اروپا، به تماشای کروکودیلی می‌روند که یک فرد آلمانی در روسیه به نمایش گذاشته است؛ اما کروکودیل ایوان را می‌بلعد.

از نظر ایوان و دوستش، سیمونویچ، حضور کروکودیل باعث رونق اقتصادی در روسیه شده است و روسیه باید بیش از حد به نقش سرمایه گذران خارجی توجه کند. ایوان به کروکودیل نزدیک می شود و کروکودیل او را می‌بلعد. همسرش، یلنا، قصد دارد شکم کروکودیل را پاره کند، اما صاحب آلمانی او مخالف این کار است.
از طرف دیگر، از آنجاکه کروکودیل ایوان را درسته قورت داده است، او در شکم کوروکودیل سالم مانده و اصلاً موافق پاره شدن شکم کوروکودیل نیست؛ چون معتقد است این مسئله به اقتصاد روسیه ضربه می‌زند.
سیمونویچ برای چاره‌جویی نزد تیمو، یکی دیگر از دوستانش، می رود. او معتقد است ایوان به ملک خصوصی صاحب کروکودیل وارد شده و درواقع کروکودیل گناهی ندارد و این ایوان است که باید سرزنش شود؛ اما از طرف دیگر او معتقد است به واسطه کاری که ایوان کرده قیمت کروکودیل (که یک سرمایه خارجی است) دوبرابر شده است و این می تواند عاملی باشد برای جذب دیگر سرمایه گذران خارجی.
آنها برای اینکه بتوانند راهی بیابند تا ایوان در آنجا باشد و همچنان حقوق خود را بگیرد، رفتن او به شکم کروکودیل را یک مأموریت اداری وانمود می‌کنند. در این بین سرنوشت ایوان چه خواهد شد؟ آیا او از این ماجرا جان سالم به در می‌برد؟

*از روی کروکودیل یک اپرا و یک تئاتر هم اجرا شده است.

از ایرانصدا بشنوید

فئودور میخاییلوویچ داستایفسکی نویسندهٔ مشهور و تأثیرگذار اهل روسیه بود. ویژگی منحصر به فرد آثار وی روانکاوی و بررسی زوایای روانی شخصیت‌های داستان است. بیشتر داستان‌های وی سرگذشت مردمی‌ است عصیان زده، بیمار و روان‌ پریش؛ اما داستان کروکودیل چند لایه دارد. می شود به چشم طنزی سیاسی به آن نگاه کرد و یا داستانی تخیلی از زندگی مردی که وارد شکم کروکودیل شده و زنده می ماند و از آنجا بیانیه سیاسی نیز می دهد و قصد تغییر جهان را دارد!

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

4

محتوا و داستان

4

فصل ها

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

  • این داستان کروکدیل نیست..اشتباه شده...روایی این داستان رو گوش بدید عااالیه
  • داستانی فوق العاده و تامل برانگیز👌 واقعا از نظر کیفیت صدا و اجرا عالی بود. ممنون از تیم ایران صدا❤
  • این که داستان شکار خرسه به اشتباه گذاشتین

تصاویر

از همین نویسنده

کتاب گویا