display result search
منو
صیاد دل ها

صیاد دل ها

  • 9 قطعه
  • 143 دقیقه مدت کتاب
  • 4483 دریافت شده
نویسنده: احمد حسینیا
کارگردان: رضا عمرانی
قالب: نمایشی
دسته‌بندی: رمان و داستان
زیاد صیادشیرازی، که یک نظامی است به دلیل درگیری با دو سرباز جوان بازداشت می‌شود. او نامه‌ای به شاه می‌نویسد و ارتش شاه را به سخره می‌گیرد. با این کار او تا آخر عمر خانه‌نشین می‌شود و علی مجبور می‌شود تحصیل را رها کرده و به جای پدر کار کند.

بعد از مدتی علی در آزمون ورودی ارتش، با کسب نمره‌ی ممتاز، پذیرفته می‌شود؛ اما برای قبولی کامل باید در مصاحبه شرکت کند. علی در مصاحبه نیز پذیرفته می‌شود و روز به روز در کارش پیشرفت می کند، اما به خاطر متدین بودن، مدام زیر ذره بین مسؤلان قرار می گیرد. در این زمان، عراق در حال دست اندازی به مرزهای ایران است و فرماندهان تصمیم می‌گیرند برای محافظت و بررسی حدود مرزی، نیروهایشان را به آن جا اعزام کنند. علی همان افسر خبره‌ای است که برای رسم نقشه‌ی دقیق نظامی به این مأموریت اعزام می شود.
در سال های شکل گیری انقلاب، علی برای گذراندن دوره‌های نظامی، راهیِ آمریکا می شود و پس از بازگشت، به سنندج اعزام می‌شود.
در آن سال ها ساواک به خاطر حساسیت هایی او را دستگیر می کند که با فرارشاه و پیروزی انقلاب، آزاد می شود.
علی صیاد شیرازی برای پیشرفت انقلاب با جان و دل تلاش می‌کند تا این که با شروع جنگ تحمیلی در گیری‌ها شدت می‌گیرد. او در یکی از مأموریت ها زخمی می‌شود و به دستور بنی صدر از فرماندهی قرارگاه برکنار می‌شود.
او که از خانه نشینی خسته شده، مانند یک سرباز وظیفه، برای دفاع به جنگ می‌رود. بعد از برکناری بنی صدر؛ امام او را به مقام فرماندهی نیروهای زمینی منصوب می‌کند.
در این سال ها، ضد انقلاب‌ها بارها برای ترور علی صیاد شیرازی تلاش کردند، اما موفق نشدند؛ تا این که در سال 1378 او را در مقابل خانه اش به شهادت رساندند.

از ایرانصدا بشنوید

شنیدن این کتاب و آشنایی با شخصیت انسانی بزرگوار چون، شهید سپهبد "علی صیاد شیرازی" ، خالی از لطف نخواهد بود.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

5

محتوا و داستان

5

فصل ها

تصاویر

کتاب گویا