display result search
منو
در خیابان مینتولاسا

در خیابان مینتولاسا

  • 9 قطعه
  • 144 دقیقه مدت کتاب
  • 4024 دریافت شده
نویسنده: میر چا الیاده
کارگردان: صدرالدین شجره
قالب: نمایشی
دسته‌بندی: رمان و داستان
در یک بعدازظهر گرم در کشور رومانی، پیرمرد عجیبی به آپارتمان مأمور وزارت داخله، سرگرد «واسیلی برازا» مراجعه می‌کند و مدعی می‌شود که قبلاً مدیر مدرسه‌ی خیابان مینتولاسا بوده است و سرگرد را از دورانی که شاگرد همان مدرسه بوده است، می‌شناسد.

یکی از مأموران وزارت‌خانه که در اداره‌ی امنیت کار می‌کند، همان لحظه به شکل اتفاقی حرف‌های پیرمرد را می‌شنود و مشکوک می‌شود و دستور می‌دهد که او را تعقیب کنند.
با مشورت سرگرد، قرار می‌شود که پیرمرد (زاهاریا فریما) را روز بعد دستگیر کنند. از او بازجویی می‌کنند، اما داستان‌هایی که فریما از گذشته تعریف می‌کند همه‌ی مأموران وزارت داخله (اداره‌ی امنیت) را گیج می‌کند تا آنجا که فریما را به اتاق رئیس (اکونومو) می‌برند.
در اداره‌ی امنیت، همه شیفته‌ی داستان‌های فریما می‌شوند؛ حتی خود وزیر داخله که زن بی‌رحمی است، از فریما پایان داستان‌ها را طلب می‌کند.
فریمای پیر شبیه شهرزاد قصه‌گویی شده که در اداره ‌ی امنیت موظف است برای حفظ جانش و آرام کردن دژخیم‌ها قصه بگوید.
یکی از داستان‌ها، سرگذشت دختری دومتری ( آنا) دختر لیکساندوری حکیم‌باشی است که خانم وزیر به این داستان علاقه‌ی زیادی دارد؛ اما مأموران اداره‌ی امنیت به سرنوشت لیکساندرو بیشتر علاقه دارند.
در آخرین ملاقات فریما در خانه‌ی وزیر با سرزنش و پرخاش او روبه‌رو می‌شود.
فریمای پیر با کمال تعجب متوجه می‌شود که به اتاق دیگری برده شده که اتاق بازجویی است؛ درحالی که بی‌هوش و تحت تأثیر داروست.
دو بازجو از فریما درباره‌ی وزیر و معاونش سؤال می‌کنند و او مجبور می‌شود داستان‌هایش را شرح دهد تا اینکه در آخرین بازجویی بی‌هوش می‌شود.
ناگهان ورق برمی‌گردد و فریما به دست مأموران امنیت ویژه سپرده می‌شود.
مأموران مدام از فریما درباره‌ی اکونومو و معاونش می‌پرسند و درنهایت فریما متوجه می‌شود که بین داستان‌های او و گنجینه‌های تاریخی که توسط اکونومو دزدیده شده، ارتباط پیدا کرده‌اند و حتی خود وزیر هم مورد سوءظن مأموران ویژه قرار می گیرد.
معاون وزیر (اکونومو) خودکشی می‌کند و از فریما می‌خواهند که اظهارنامه‌ای علیه وزیر و رابطه‌اش با اکونومو بنویسید.
فریمای پیر در زندان تنها مانده است و تنهایی‌اش را با نگهبانش که مرد خوبی است، تقسیم می‌کند... او آسیب روحی و جسمی شدیدی دیده است تا جایی که تبدیل به یک فرد روان پریش شده که خودش هم به گفته‌های خود اطمینان ندارد.

*کتاب Eu sunt Adam محصول سال (1996) است.

از ایرانصدا بشنوید

کتابی شنیدنی ست .

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

4

محتوا و داستان

4

فصل ها

مشخصات کتاب گویا

سایر مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

  • لطفا گوینده های عزیز نقشاشونم بنویسین که ما بشناسیمشون این باعث میشه علاقه برای دنبال کردن نمایشنامه بیشتر بشه
  • بزرگانی که این کارای نمایشی رو اجرا میکنن بسیار هنرمندند ایکاش عکسی ازین عزیزان در صفحه توضیحات منتشر بشه که بیشتر باهاشون آشنا بشیم اسامیشون آشناست ولی چهره ها خیر من غیر از اقای شجره و حکیمی و اقای بازپرس که فیلم بازی میکنن بقیه رو نمیشناسم
  • بازجو خیلی عصبانیه بنظر میاد یه کم باید ارامتر اجرا کنن
  • خیلی جالب بود ولی یه کم فهمش سنگین بود شاید بخاطر اسمای نامانوسی که توش بود ولی خیلی جالبه هنوز تموم نکردم
  • بیچاره پیر مرد ، چه وزارتخونه ی بیکاری شهرزاد قصه گو پیدا کردند
  • نتونستم باهاش ارتباط برقرار کنم
  • بد نبود میشه گوش کرد😀

تصاویر

کتاب گویا