display result search
منو
نقره خواران

نقره خواران

  • 9 قطعه
  • 151 دقیقه مدت کتاب
  • 4878 دریافت شده
نویسنده: پل آردمن
کارگردان: رضا عمرانی
قالب: نمایشی
دسته‌بندی: رمان و داستان
«جو فیوری» با پنج مرد دیگر در هتلی در آریزونا دیدار می‌کند و برای حل مشکلات گروه، تأسیس بانک را برای سرمایه گذاری های قانونیِ پول‌های غیرقانونی پیشنهاد می کند.

جو فیوری از همان هتل، تلفنی با داک صحبت می کند و از او می خواهد بلافاصله برای بانک در سوئیس اقدام کند و تأکید کار بانک باید تمیز و بدون دوز و کلک راه بیفتد.
همان روز در هواپیمایی که به مقصد ایتالیا در حرکت است، «داک»، «ماروین» و «آلبرت» حضور دارند. «ماورین» یکی از افراد گروه جو فیوری، متخصص جعل اسناد است. آلبرت فیوری، تنها فرزند جو فیوری، در حدس احتمالات و پیش‌بینی برنده‌های لاتاری یک نابغه است.
«داک» به نظر آلبرت، یکی از ملایم‌ترین، مبتکرترین وخوش‌قیافه ترین حقه بازهای لاس وگاس است و با همین خصوصیت در رده‌های بالای سازمان جنایت‌کاران قرار گرفته است.
روز بعد، هر سه نفر، در میدان شهر «لوگانو»ی سوئیس با پرنس جان ملاقات می کنند و جان آنها را برای بازدید از بانک بین المللی سیسیل و آمریکا می برد.
داک برای راه اندازی کار بانک از پرنس می خواهد از دوستانش در اروپا کمک بگیرد.
روز بعد، پرنس در هتل به دیدن آنها می رود و راه اندازی یک کار مناسب و بزرگ را برای بانک نوید می دهد. او در ادامه می گوید که سال‌هاست با خانواده ی قدیمی در ایران ارتباط دارد. این خانواده در خوزستان ایران ارتباط دارد.
این خانواده ایرانی از املاک و راه‌های مختلف دیگر پول فراوانی کسب کرده اند و بیشتر پول‌ها را به علت محافظه کاری و دلایل دیگری که مربوط به رژیم شاهنشاهی در ایران می شود، در خانه نگهداری می کنند و در حال حاضر تصمیم دارند به نحوی پول‌ها را از ایران خارج کنند.
آلبرت و ماروین در سوئیس می مانند تا کار ساختمان بانک را روبه راه کنند و داک به همراه پرنس به ایران می روند.
فربد علاوه بر مسئله ی خارج کردن پول‌ها از ایران، از کشف معدن نقره ی بزرگی در املاکش خبر می‌دهد.
داک و پرنس با قول همکاری برای استخراج و فروش نقره به سوئیس بازمی گردند. در لوگانو، معلوم می شود آلبرت با پول‌هایی که آروین جعل کرده، با قدرت پیش بینی‌های خودش در کازینو برنده می‌شود و پول را خرج خرید ساختمان بزرگی برای بانک و خانه و اتومبیل می کند.
در شب چهارم ژوئیه، هم‌زمان با روز استقلال آمریکا، با همکار پرنس، مهمانی باشکوهی در ساختمان جدید بانک برپا شده و جو فیوری در آن حضور دارد. همان شب جو درباره فعالیت استخراج نقره و همکاری با فربد اعلام موافقت می‌کند.
ازطرفی، فرانک فوک، یکی از سرمایه داران بزرگ و معروف در بورس نقره با «جوج فورمن» بانکدار تماس می‌گیرد و پیشنهاد می کند فورمن بانک بین المللی سیسیل و آمریکا را خریداری کند؛ چرا که این بانک تأمین کننده مالی شخصی به نام فربد در ایران است.
فربد به کمک بانک و با انبار و فروش نقره، ثبات قیمت نقره را که سال‌ها توسط آمریکا کنترل شده، شکسته است. همچنین کوک به فورمن می گوید که عوامل بانک سوابق مشکوکی دارند که با استفاده از آن می شود آنها را وادار به فروش کرد.
همان شب قرار می شود «نیکولاس»، نماینده‌ی فوک، با نماینده‌ی فورمن در لوگانو، «دونالد لاکمن»، تماس بگیرد.
دونلاد لاکمن، به اتفاق همسرش (دبی) در اتاق هتلی در لوگانو منتظر ملاقات با نیکولاس است. نیک به لاکمن می گوید مقدمات سفر خودش و لاکمن را به کویت فراهم کرده تا لاکمن با مدیرکل بانک در کویت ملاقات کند.
بعد از رفتن نیک، دبی که در اتاق خواب پنهان شده بود، درباره سفر به کویت مخالفت می کند و در لوگانو می‌ماند و شبی در رستوران خلوتی با پرنس (که منتظر داک است)، ملاقات می کند و به پرنس می گوید که شوهرش لاکمن، در حال حاضر، برای گفت و گو برای خرید بانکی در لوگانو، به کویت رفته است و با آمدن داک به جمع آنها، دبی اعتراف می کند که همسرش کارمند عالی‌رتبه فرست نشنال بانک کالیفرنیاست.
در راه برگشت به هتل، دبی همه چیز را به داک می‌گوید اما داک از او می خواهد هرچه در این باره می داند یا گفته، فراموش کند. چرا که بدون تردید او و همسرش در یک نقطه با هم سرشاخ خواهند شد و لاجرم یک نفر باید از میدان به در رود و او نمی خواهد دبی این وسط قربانی شود؛ چرا که دبی نقشی در این ماجرا ندارد.

*«پُل ادرمن »در تاریخ 19 مه 1932 از والدین آمریکایی در استرالتفورد، انتاریو، کانادا متولد شد. او فارغ التحصیل مدرسه خدمات خارجی ادموند A. Walsh از دانشگاه جورج تاون است. او دکترای خود را از دانشگاه بازل، سوئیس دریافت کرد. در سال 1958 او به عنوان یک تحلیلگر مالی برای انجمن زغال سنگ و اروپا کار کرد. بین سالهای 1959 و 1961 او به عنوان اقتصاددان در موسسه تحقیقات استنفورد در Menlo Park کالیفرنیا کار کرد.
او در زندان بود، که اولین رمانش «The Billion Dollar Sure Thing» را در(1973) نوشت. این رمان در سال 1974 جایزه ادگار از نویسندگان رمز و راز آمریکا را برای بهترین رمان اول دریافت کرد و در انگلستان به عنوان «قتل میلیارد دلار» منتشر شد. او به قید وثیقه آزاد شد و از سوئیس فرار کرد. رمان دوم پُل اردمن در سال با نام The Bears of Squirrel در سال (1974)نوشته و در سال 1978 به فیلمی( تقریبا با همان نام) ، با بازی مایکل کین تبدیل شد. کتاب های او به خوبی مورد تحقیق و جزئیات متقاعد کننده قرار گرفته است. علیرغم پیچیدگی اساسی رمانهایش، سبک نوشتاری واضح او خوانندگان را قادر ساخت تا مفاهیم پیچیده ای مانند مبادلات نرخ بهره را یاد بگیرند، و رمان های او اغلب پرفروش شده اند.
خرس نقره ای (the silver bears) یک فیلم هیجان انگیز کمدی آمریکایی و آمریکایی است که در سال 1978 بر اساس رمان پل ادرمن، به کارگردانی ایوان پاسر و بازیگران مایکل کین، سیبیل شفرد، لوئی جوردان و جوز آکلند ساخته شده است.
کتاب:
The Silver Bears (1974)

از ایرانصدا بشنوید

کتاب جذاب و شنیدنی ست

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

4

محتوا و داستان

4

آسیب ها

فصل ها

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

  • چرت و پرت خخخخخ
  • اصلا خوشم نیومد فقط درباره بانک و پول و سرمایه واینجور چیزا بود اگه به این موضوعها علاقه دارین داستان رو گوش کنین وگر نه وقتتون بیخودی تلف میشه. ( ر _قاین)
  • این داستان واقعا فوق العادست

تصاویر

کتاب گویا