display result search
منو
یازده ماه

یازده ماه

  • 7 قطعه
  • 127 دقیقه مدت کتاب
  • 2622 دریافت شده
نویسنده: لیدا شیرمرد
کارگردان: بهرام سروری نژاد
قالب: نمایشی
دسته‌بندی: رمان و داستان
این داستان، سرگذشت واقعی و تلخ، اما سراسر عشق و استقامت است از «ناهید فاتحی کرجو»، نوجوان 16 ساله‌، که در آخرین روزهای دی‌ماه 1359 به دست کوموله‌ها در سنندج ربوده و شکنجه می‌شود. مادرش سیده زینب به‌ دنبال اوست تا اینکه ....

چند وقتی از ربوده‌شدن ناهید گذشته بود که خبرِ گرداندن دختری در روستاهای کردستان، با دستانی بسته و سری تراشیده، به جرم این که «این جاسوس خمینی است!» همه‌جا پخش شد. یک روستایی گفته بود: آنها سر دختری را تراشیده بودند و او را در روستا می‌گرداندند. گفته بودند آزادت نمی‌کنیم، مگر اینکه به خمینی توهین کنی!
او «ناهید» بود که با شهامت و ایستادگی قابل تحسین از مقتدای انقلابی خود حمایت کرد و زیر بار حرف زور آنها نرفت. مردم روستا در آن شرایط سخت که جرأت حرف‌زدن نداشتند، به وضعیت شکنجه‌ی وحشیانه‌ی این دختر اعتراض کردند، اما هیچ گوش شنوا و مرد عملی پیدا نشده بود که ناهید، دختر جوان و انقلابی، را از چنگال ستم آنها رهایی بخشد.
از روز ربوده‌شدن او 11 ماه می‌گذشت که ...

*در سال 1392 کتاب سمیه کردستان نوشته مهدیه شادمانی و با مقدمه‌ای از محمدرضا نقدی ریاست وقت سازمان بسیج مستضعفین رونمایی شد.

از ایرانصدا بشنوید

ناهید فاتحی کرجو در چهارمین روز از تیرماه سال1344 در شهر سنندج در میان خانواده ای مذهبی و اهل تسنن به دنیا آمد. پدرش محمد از پرسنل ژاندارمری بود و مادرش سیده زینب، زنی شیعه، زحمتکش و خانه دار بود که فرزندانش را با عشق به اهل بیت(ع) بزرگ می کرد. داستان زندگی او شنیدنی ست.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

5

محتوا و داستان

5

فصل ها

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

    تاکنون نظری ثبت نشده است

تصاویر

از همین نویسنده

کتاب گویا