منو
گل صحرا

گل صحرا

  • 9 قطعه
  • 200 دقیقه مدت کتاب
  • 11013 دریافت شده
نویسنده: واریس دیری
کارگردان: ژاله علو
قالب: نمایشی
دسته‌بندی: رمان و داستان
واریس دیری، دختر صحرا، از قبیله‌اش فرار می‌کند؛ زیرا پدرش می‌خواهد او را به عقد یک پیرمرد درآورَد.

واریس، دختری نوجوان و سیاه‌پوست از قبیله‌ای در سومالی است. او مجبور است در قبال پول، به همسریِ پیرمردی درآید. واریس نمی‌خواهد زیر بار این ظلم برود. روح آزاده‌ی او تاب این ستم را ندارد؛ پس با اطلاع مادر صبح زود راهی بیابان می‌شود و تا می‌تواند می‌دود.
پدر بیدار می‌شود. واریس در چادر نیست. او به دنبال دخترش راهی می‌شود و تا می تواند می‌دود؛ اما دختر، جوان است و قوی ...
واریس به موگادیشو می‌گریزد. نزد خواهرش می‌رود و مدتی در کنار او زندگی می‌کند. اما با نامهری خواهر روبه‌رو می‌شود و آنجا را هم ترک می‌کند. حالا او مجبور است برای گذران زندگی کار کند؛ کار در رستوران یا کارگرِ ساختمان. به هر روی او می‌خواهد روی پای خودش بایستد.
روزگار او را به منزل خاله‌اش می‌رساند؛ خاله‌ای که همسرش سفیر سومالی در لندن است. واریس در آنجا خدمتکاری ساده است و حتی اجازه یادگرفتن زبان انگلیسی را هم ندارد؛ اما با همه مشکلات کوچک و بزرگ کنار می‌آید و تبدیل به بانویی برجسته می‌شود...

از ایرانصدا بشنوید

"گل صحرا " داستان زندگی واریس دیری یکی از مشهورترین مدل های جهان است. واریس مسلمان است و در دل صحرای سومالی به دنیا آمده است. وقتی واریس 12 ساله بوده است از صحرا فرار می کند چراکه پدرش در مقابل پنج شتر ترتیب ازدواجش را با یک مرد 60 ساله می دهد.واریس وقتی از زندگی کوچ نشینی فرار می کرد هیچ گاه باور نمی کرد روزی به کشورش بازگردد که علاوه بر مشهورترین مدل جهان،سخنگوی حقوق زنان در آفریقا باشد.ماجرای کتاب "گل صحرا" ماجرای زندگی واریس است از زمان فرارش از خانه تا روزی که کارگزاران مد بر سر او با هم رقابت می کنند .او از سومالی به لندن فرستاده می شود و در آن جا توسط یک عکاس کشف می شود. در حقیقت تمام روزهای زندگی واریس با ماجراهایی جذاب همراه است.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

5

محتوا و داستان

5

فصل ها

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

تصاویر

کتاب گویا