display result search
منو
برخیزید و بخوانید

برخیزید و بخوانید

  • 4 قطعه
  • 91 دقیقه مدت کتاب
  • 1925 دریافت شده
نویسنده: کلیفورد اودتس
کارگردان: جواد پیشگر
قالب: نمایشی
دسته‌بندی: کتاب گویا
پدربزرگ اهل فرهنگ است؛ موسیقی گوش می‌کند؛ کتاب می‌خواند؛ اما برای رالفی، نوه‌اش، نگران است.

رالف، پسر یک خانواده سطح‌پایین جامعه است. او از صبح تا شب در کارخانه کار می کند، اما درآمد اندکی دارد. خواهرش هم مشغول به کار است و در آستانه ازدواج. اما مادر همه تلاشش این است که دختر با کسی ازدواج کند که دستش به دهانش برسد تا خانواده را هم حمایت کند.
پدربزرگ اما از جنس دیگری است. او موسیقی گوش می‌کند. اهل اجتماع است. کتاب می‌خواند و روشنفکرتر از دختر و دامادش است و با آنها در کنار نوه‌هایش زندگی می‌کند.
پدربزرگ از وضع جامعه‌ی آمریکا، جایی که نمایش در آنجا رخ می‌دهد، آگاهی دارد. دلش می‌خواهد به نظرات نوه‌هایش توجه شود. آنان با کسی ازدواج کنند که دوستش دارند، زیرا او می داند که دختر و دامادش هیچ علاقه‌ای به هم ندارند و همیشه در حال جنگ و دعوا هستند.
در این خانواده همه عصبانی‌اند. در جامعه هم همه ناامید، عصبی و خسته‌اند؛ هرازگاهی کسی خودش را به قصد خودکشی از ساختمان بلندی پرت می کند و تمام.
پدربزرگ دلش می‌خواهد کاری برای نوه‌اش، رالفی، بکند. او که بیمه عمر است سرانجام از بدخلقی های دخترش به تنگ می‌آید ...

*Awake and Sing!(بیدار شوید و بخوانید) در سال 1935 در قالب نمایشنامه نوشته شده است. این نمایشنامه یک درام است که توسط نمایشنامه نویس آمریکایی Clifford Odets نوشته شده است و برای نخستین توسط گروه Theatre در سال 1935 به روی صحنه رفت.

از ایرانصدا بشنوید

این کتاب گویا یکی از نوشته های مهم کلیفورد اودتس فیلم‌نامه‌نویس، کارگردان و هنرپیشه اهل ایالات متحده آمریکا است که به عنوان نوعی از نمایش اعتراضی شناخته می شود و فضای تلخ و تاریک جامعه آمریکا را به نمایش می کشد و شنیدن این اثر به دلیل دستیابی به شناخت عمیق تر از فضای اجتماعی آمریکا در زمان اودتس توصیه می شود.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

4

محتوا و داستان

4

آسیب ها

فصل ها

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

    نظری ثبت نشده است

تصاویر

از همین نویسنده

کتاب گویا