منو
زندگی تو‌ چگونه است؟

زندگی تو‌ چگونه است؟

  • 8 قطعه
  • 158 دقیقه مدت کتاب
  • 4091 دریافت شده
کتاب «چطور زندگی می‌کنید؟» رمانی برای مخاطبان نوجوان است. این کتاب را گنزابورو یوشینو نوشته است. داستان این کتاب پرفروش درباره‌ی کاپر، دانش‌آموزی 15 ساله، است که پس از فوت پدرش به یکی از روستاهای کوچک ژاپن فرستاده می‌شود.

از ایرانصدا بشنوید

درباره‌ی کتاب:
مردم جونیچی هوندا را به نام مستعار کوپر می‌شناسند. این نام مستعار از نام ستاره‌شناس معروف، نیکلاس کوپرنیک، گرفته شده‌است. کوپر باهوش و بااستعداد است و بین معلم‌ها و هم‌کلاسی‌هایش از شهرت خوبی برخوردار است.
پدر کوپر مدیر بانک بود و وقتی کوپر بچه بود، از دنیا رفت. کوپر در حال حاضر با مادرش زندگی می‌کند و با دایی‌اش رابطه‌ی صمیمانه‌ای دارد. دایی کوپر در همسایگی او و مادرش زندگی می‌کند. همیشه هوای کوپر را دارد و او را راهنمایی می‌کند.
دایی کوپر داستان خواهرزاده‌اش را در دفترچه‌ی خاطراتی ثبت می‌کند و قصد دارد در آینده این دفترچه را به او بدهد. خاطرات ثبت‌شده در این دفترچه شامل حرف‌ها، درددل‌ها، دودلی‌ها، عقیده‌ها و باورهایی است که کوپر با دایی‌اش در میان گذاشته است.
جوایز و افتخارات کتاب چطور زندگی می‌کنید؟
یکی از پرفروش‌ترین کتاب‌های نیویورک تایمز
یکی از پرفروش‌ترین‌های کتاب‌فروشی‌های مستقل در آمریکا
یکی از پرفروش‌ترین کتاب‌های بین‌المللی

نکوداشت‌های کتاب چطور زندگی می‌کنید؟
یک کتاب کلاسیک عمیق ژاپنی. (Publishers Weekly)
کتاب‌های کلاسیک کمی برای نوجوانان نوشته شده‌اند که به‌اندازه‌ی کتاب «چطور زندگی می‌کنید؟» فلسفی و عمیق باشند. (آدام گُپنیک، نشریه‌ی نقد کتاب نیویورک تایمز)
کتابی صمیمی و هم‌دلانه که به کودکان و نوجوانان کمک می‌کند جهان اطرافشان را بهتر بشناسند. (Vulture)
کتاب چطور زندگی می‌کنید؟ نمونه‌ی نادری‌ است از رمانی که بدون ذره‌ای شرم، عمیق و فلسفی‌ است و این مسئله را در عنوانِ پرسش‌گرانه‌اش نیز می‌توان مشاهده کرد. (Wired)
نگاهی ساکت و درون‌نگرانه به زندگی و چگونه انسان بودن. (Kirkus Reviews)

اقتباس‌های سینمایی و فرهنگی از کتاب چطور زندگی می‌کنید؟
کتاب چطور زندگی می‌کنید؟ یکی از کتاب‌های مورد علاقه‌ی هایائو میازاکی، کارگردان و انیماتور مشهور ژاپنی، در زمان کودکی‌اش بود. همین مسئله باعث شد او آخرین انیمیشن خود را در بازار ژاپن با نام این کتاب به روی پرده ببرد. در یکی از صحنه‌های این انیمیشن که برای مخاطبان بین‌المللی، «پسرک و هرون (The Boy and the Heron)» نامیده شده است، شخصیت نقش اول این کتاب را از مادرش هدیه می‌گیرد و شروع به خواندن آن می‌کند. بااین‌حال، برخلاف باور رایج، خود انیمیشن اقتباس مستقیمی از این کتاب نیست.

تنها اقتباس مستقیمی که از کتاب «چطور زندگی می‌کنید؟» صورت گرفته، مانگایی‌ است که در سال 2017 با عنوان How Do You Live? Cartoon Stories و توسط شوییچی هاگا (Shoichi Haga) تولید شده است.

درباره‌ی نویسنده:
کتاب چطور زندگی می‌کنید؟ یکی از آثار کلاسیک در ادبیات کودک و نوجوان ژاپن به‌شمار می‌رود. این کتاب در آغاز، توسط یوزو یاماموتو Yūzō Yamamoto نوشته شده بود و به صورت سریالی در مجموعه‌ی کتابخانه‌ی کودک و نوجوان ژاپن منتشر می‌شد. کتاب‌ها و داستان‌های این مجموعه، مفاهیم و ارزش‌های مترقی فرهنگ‌های غربی را به مخاطبان کودک و نوجوان آموزش می‌دادند، ولی با ظهور نظامی‌گری و جنبش‌های افراطی ناسیونالیستی در ژاپن، انتشار این مجموعه متوقف شد و یاماموتو نیز به‌علت بیماری نتوانست نوشتن آن را ادامه دهد. در اینجا بود که گنزابورو یوشینو Genzaburō Yoshino، مسئولیت نوشتن و تمام کردن این داستان را برعهده گرفت و آن را در سال 1937 به‌صورت یک جلد کتاب منتشر کرد.

*کتاب:
(How do you live (The boy and the heron
Originally published: 1937
Author: Genzaburo Yoshino
Genre: Fiction
Original language: Japanese
Original title: 君たちはどう生きるか
Pages: 298
Publisher: Shinchosha

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

4

محتوا و داستان

4

فصل ها

مشخصات کتاب گویا

سایر مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

تصاویر

از همین گوینده

کتاب گویا