منو
زندگی بر شاهراه قدیم روم

زندگی بر شاهراه قدیم روم

  • 5 قطعه
  • 94 دقیقه مدت کتاب
  • 765 دریافت شده
«زندگی بر شاهراه قدیم روم» رمانی در قالب زندگی‌نامه است که با تولد عجیب راوی اول‌شخص در طویله شروع می‌شود و با توضیحاتی راجع‌به تک‌تک اعضای خانواده و زیروبم زندگی در جامعه‌ی ارمنی در آن دوران ادامه پیدا می‌کند.

درباره‌ی کتاب:
این کتاب انعکاسی از جامعه‌ی ارمنی، آداب‌و رسوم و فرهنگ ارمنیان در دوران کودکی نویسنده و همچنین در بستر دوران روبه‌زوال امپراتوری عثمانی در همسایگی کشور ارمنستان است.
کتاب زندگی بر شاهراه قدیم روم یکی از آثار بسیار تأثیرگذار در ادبیات ارمنستان به شمار می‌رود که تقدیر و تحسین بسیاری از منتقدان و ادیبان ارمنی را برانگیخته است. نسخه‌‌ی انگلیسی این کتاب نیز توجه بسیاری از منتقدان را به خود جلب کرد. توتوونتس کتاب زندگی بر شاهراه قدیم روم را به شکل رمانی در قالب زندگی‌نامه و به زبان اول‌شخص نوشته و این امر باعث شده‌است کتاب لحنی ساده و صمیمی داشته باشد و مخاطب به‌راحتی بتواند با آن ارتباط برقرار کند.

درباره‌ی نویسنده
واهان توتوونتس (Vahan Totovents) نویسنده و رمان‌نویس سال 1889 در ارمنستان غربی به دنیا آمد. او برای ادامه دادن تحصیل به آمریکا رفت و در دانشگاه ویسکانسین تحصیل کرد. بعد از فارغ‌التحصیلی از ویسکانسین در سال 1922 به ارمنستان تحت حاکمیت شوروی بازگشت. توتوونتس از آن دسته نویسندگان کمیاب ارمنی است که آثارش تلفیقی از عناصر ادبیات ملی ارمنی و ارمنستان شوروی‌ است که روحیه‌ی آزادی‌خواهی و عدالت‌طلبی را در آثارش به نمایش گذاشته‌است. توتوونتس حاضر به هم‌نوایی با حکومت شوروی نشد، به همین سبب دستگیر و سپس به سیبری تبعیدش شد. از سال‌های آخر عمر او اطلاعات زیادی در دسترس نیست، اما می‌توان گفت این نویسنده نیز مانند بسیاری از روشن‌فکران دیگر در سال 1938 قربانی خشونت استالین شد.
واهان توتوونتس در طول زندگی حرفه‌ای خود آثار متنوعی نوشت که بسیاری از آن‌ها بر ادبیات ارمنستان بسیار تأثیرگذار بودند. او علاوه بر تألیف آثاری در قالب داستان کوتاه، رمان، زندگی‌نامه، نمایش‌نامه، آثار انتقادی و ترجمه، اشعاری را نیز با مضامین آزادی و عدالت‌خواهی سروده است. آثار توتوونتس به چندین زبان ازجمله انگلیسی، فرانسوی، بلغاری، ترکی استانبولی و فارسی ترجمه شده‌‌است. از بهترین و برجسته‌ترین تألیفات واهان توتوونتس می‌توان به رمان سه‌جلدی «باکو»، «زندگی بر شاهراه قدیم روم»، «اوراق سوخته»، «جاناتان پسر ارمیا»، «دو شمشیر»، «گردان مرگ»، «دکتر بوربونیان»، «گل‌های آبی روشن» و نمایش‌نامه‌‌ی «سیندرلا» اشاره کرد.

* کتاب:
Life on The Old Roman Road
Author: Vahan Totovents
Language(s): Armenian
Publisher: ‎ IndoEuropeanPublishing.com (May 3, 2010)
Paperback ‏ :‎ 190 pages

از ایرانصدا بشنوید

در این کتاب داستان زندگی شهری در یکی از استان‌های ارمنستان با تمام جزئیات و سایه‌‌‌روشن‌هایی از واقعیت روایت می‌شود. گفتنی‌ است این کتاب جزئیات ارزشمندی از فرهنگ ارمنی‌ها را با مخاطب در میان می‌گذارد. پیشنهاد می‌کنیم این کتاب را بشنوید.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

4

محتوا و داستان

4

فصل ها

مشخصات کتاب گویا

سایر مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

تصاویر

کتاب گویا