display result search
منو
امام علی (ع) - غزوات پیامبر (ص)

امام علی (ع) - غزوات پیامبر (ص)

  • 14 قطعه
  • 281 دقیقه مدت کتاب
  • 7621 دریافت شده
نویسنده: سعید آل رسول
کارگردان: جلال مقامی
قالب: نمایشی
دسته‌بندی: رمان و داستان
دوران هجرت برای پیامبر (ص) و یارانش خالی از حادثه نبود. کفّار قریش مدام در کار مکر و حیله بودند تا نه تنها پیامبر را از رسالت نبوی اش باز دارند، حتی وجود مبارک آن حضرت را نیز حذف کنند. این چنین بود که بین آنان و پیامبر جنگ هایی در گرفت.

جنگ بدر نخستین نبرد جدی بین مسلمانان و کافران قریش بود. در این جنگ تعداد بسیاری از سران قریش کشته شدند و بازماندگان با سرافکندگی و شکست به شهر مکه بازگشتند. آنها برای جبران شکست جنگ بدر دوباره لشکری بزرگ گرد آودرند تا به مدینه حمله کنند.
قریش برای جبران شکست جنگ بدر دوباره به فکر لشکرکشی افتاد و دوباره میان مسلمانان و قریش جنگ دیگری به نام «اُحُد» اتفاق افتاد. حضرت علی (ع) با پرچم‌دار قریش نبردی قهرمانانه انجام داد، اما مدتی پس از شروع جنگ گروهی از مسلمانان به مدینه فرار کردند و با خودشان پیام کشته شدن پیامبر را به مدینه بردند.
حوادثی که در جنگ احد و بعد از آن روی داد برای دو طرف پر از لحظه های تلخ و شیرین و خاطرات به یادماندنی بود.
در سال پنجم هجری، قریش به تحریک تعدادی از بزرگان قوم یهود که از مدینه اخراج شده بودند، به فکر جنگ دیگری با مسلمانان افتادند و به همین خاطر سپاهی بزرگ را برای هجوم به سوی مدینه آماده کردند. این نبرد به جنگ «احزاب» یا «خندق» مشهور شد. در جنگ احزاب به دلیل این که مدینه توسط یک خندق محافظت می شد، درگیری مفصلی بین مشرکان و مسلمانان پیش نیامد، اما در همین جنگ، مبارزه ای میان حضرت علی (ع) و قهرمان قریش، عَمر پسر عَبدِوَد، روی داد که به فرموده پیامبر اکرم (ص) جنگ تمام ایمان علیه تمام شرک بود. عاقبت این نبرد، شکست عمر بود که موجب شد مشرکان روحیه خودشان را ببازند و از لشکرکشی به مدینه پشیمان شوند.
ریشه اصلی جنگ احزاب متعلق به یهود خیبر بود که هزینه سنگین آن نبرد را بر عهده گرفته بودند و به مشرکان در صورت پیروزی قول مزد و پاداش داده بودند. پیامبر به جبران خیانت و بدکاری یهود خیبر به همراه تعدادی از یاران خود راهی آن سرزمین شد. خبر جنگ مسلمانان و یهود خیبر به مکه رسید و این امید را در دل بزرگان قریش به وجود آورد که یاران پیامبر از مردم خیبر شکست بخورند. بعد از مدتی یک بازرگان به نام «حَجاج» از خیبر به مکه رسید و خبر داد که مسلمانان شکست سختی خورده اند و پیامبر کشته شده است. این خبر قریش را شادمان و دوستان پیامبر را غمگین کرد. اما این خبر دروغ بود و تنها کسی که از حقیقت ماجرا خبر داشت «عباس»، عموی پیامبر بود که از حَجاج اصل ماجرا را شنیده بود که به خاطر تجارت کالاهای خود با قریش این دروغ را گفته است.

*در این جلد از همکاری صدابردار رادیو آقای پژمان صدرایی بهره گرفته شده است.

از ایرانصدا بشنوید

" از سرزمین نور" مجموعه ای فاخر و معنوی است که با نام پیامبر اکرم (ص) و امام علی (ع) مزیّن شده و روایت زندگی امیرالمؤمنین (ع) را در بر می گیرد. جدا از سیر تاریخی داستان که ما را با فراز و فرودهای زندگی این امام همام آشنا ساخته و گوشه های پیدا و پنهان تاریخ اسلام را تصویر می کند، شنیدن روایت از دریچه صداهای ماندگاری همچون ژاله علو ، جلال مقامی، علی رضایی و احمد رسول زاده لطفی دوچندان دارد؛ چرا که این روایتگران بسان نقاشان زبردستی هستند که با طنین صدای خود پهنه آسمانی داستان را رنگ و جلای خیال انگیزی می بخشند. شنیدن این کتاب گویا خود به مانند نیایش و مراقبه ای الهی است.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

5

محتوا و داستان

5

فصل ها

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

  • خدا خیر بده بهتون
  • چرا اصل داستانو نمگید کل داستان خیبر به کندن درش بود که والا نگفتید 😡😡😡😡😡😡

تصاویر

از همین نویسنده

کتاب گویا