منو
دم را دریاب

دم را دریاب

 • 9 قطعه
 • 134 دقیقه مدت کتاب
 • 6376 دریافت شده
داستان، شرح بحرانی‌ترین روز زندگی یک مرد درمانده است. او در این روز مسیری را مرور می‌کند که به شکست در جنبه‌های مختلف زندگی و سرخوردگی‌اش از همه‌‌ی پیوندهای شخصی و اجتماعی منجر می‌شود و می‌کوشد با اعتماد به دوستی ناشناس، خودش را نجات دهد.

این داستان درباره‌ی زندگی مردی است به نام «تامی ویلهلم» که احساس می‌کند به پایان خط رسیده‌است. پدرش «دکتر آدلر» با وجود مشکلات فراوان مالی حاضر نیست به او کمک کند و همسرش نیز فقط به فکر پول‌هایی است که ویلهلم قرار است برای او و بچه‌‌ها بفرستد.
ویلهلم به خواست خودش، همسر و بچه‌هایش را ترک کرده تا فکر راحت‌تری داشته‌باشد، اما تأمین مالی خانواده هم‌چنان با اوست و طعم این آزادی را هرگز نمی‌چشد. تنها امید ویلهلم به «دکتر تامکین»، یکی از ساکنان هتلی است که ویلهلم در آن زندگی می‌کند.
دکتر تامکین معتقد است اوضاع زندگی ویلهلم با ورود به بازار بورس بهتر می‌شود. ویلهلم هم به این نصیحت دکتر تامکین عمل می‌کند و هفتصد دلار باقی‌مانده‌ی پولش را به او می‌سپارد، اما همچنان ناامید است؛ چراکه هیچ‌کس واقعاً نمی‌داند آیا دکتر تامکین یک روان‌شناس است یا فقط شیادی است که به پول این‌‌وآن چشم دوخته‌‌است.
ویلهلم سعی می‌کند دست کمک به‌سوی پدر دراز کند، اما پدر با تحقیر کامل، او را پس می‌راند. ویلهلم می‌ماند و پولی که در بورس گذاشته‌است... .

* درباره‌ی کتاب:
«دم را دریاب» رمانی از نویسنده‌ی آمریکایی «سال بلو» است که در سال 1956 منتشر شده‌است. دم را دریاب شرح بحرانی‌ترین روز زندگی یک مردی‌ است که به آخر خط رسیده‌است. تامی ویلهلم در این روز مسیری را مرور می‌کند که به شکست در جنبه‌های مختلف زندگی و سرخوردگی‌اش از تمامی پیوند‌های شخصی و اجتماعی منجر شده و می‌کوشد تا با اعتمادی سست به دوستی تازه و مشکوک، خود را از سقوط کامل نجات دهد.
در سال 1976، آکادمی سلطنتی سوئد ضمن اعطای جایزه‌ی «نوبل ادبیات» به سال بلو، با ستایش ویژه‌ای، دم را دریاب را به‌عنوان یکی از آثار کلاسیک دوران ما نام برد و این رمان کوچک را از باقی آثار این نویسنده متمایز کرد. مجله‌ی گاردین درباره‌ی این اثر نوشت: «یکی از بهترین رمان‌های کوتاه تاریخ ادبیات». آیریش تایمز هم تیتر زد: «سال بلو یکی از غول‌های رمان قرن بیستم است؛ دم را دریاب را بخوانید تا بفهمید چرا.»
فیلمی براساس این کتاب، به کارگردانی «فیلدر کوک» در سال 1986 ساخته شده‌است.

* درباره‌ی نویسنده:
سال بلو (زاده‌ی 10 ژوئن 1915 - مرگ 5 آوریل 2005) نویسنده‌ی آمریکایی کانادایی‌تبار بود. او به‌سبب دستاوردها و آثار ادبی خویش، برنده‌ی «جایزه‌ی نوبل ادبیات، جایزه‌ی پولیتزر و نشان ملی هنر آمریکا» شد. او تنها نویسنده‌ای است که سه بار برنده‌ی جایزه‌ی کتاب ملی برای داستان شده‌‌است.
او در 10 ژوئن 1915 در خانواده‌ای یهودی در «لانچین»، کبک کانادا، به دنیا آمد. پدر و مادرش چند سال قبل از تولد او از «سن‌پترزبورگ» روسیه به کانادا مهاجرت کرده‌بودند. پس از خواندن رمان «کلبه‌ی عمو تام» نوشته‌ی «هریت بیچر استو» تصمیم گرفت که نویسنده شود. زمانی‌که 9 ساله بود به همراه خانواده به «شیکاگو»، ایلینوی، نقل‌مکان کردند. «لیزا» مادر بلو وقتی که او 17 سال داشت، درگذشت. مادر که سخت مذهبی بود دوست داشت که پسرش ربی (آموزگار تورات) شود، اما روحیه‌ی عصیانگر سال بلو، او را به‌سمت ادبیات سوق داد.
در سال 1953 سال بلو نخست به دانشگاه شیکاگو رفت، ولی پس از مدتی تصمیم گرفت در «دانشگاه نورت‌وسترن» درس بخواند. ادبیات انتخاب اولش بود، ولی به‌علت منش ضدیهودی گروه انگلیسی دانشگاه، درنهایت در رشته‌ی انسان‌شناسی و جامعه‌شناسی فارغ‌التحصیل شد.
در سال 1941 سال بلو رسماً شهروند ایالات متحده آمریکا شد و در جریان جنگ‌جهانی دوم به نیروی دریایی پیوست و در دوران خدمتش توانست اولین رمانش به نام «مرد معلق» (مرد آویزان) را کامل کند. او در این رمان زندگی مردی را روایت می‌کند که در پیوستنش به ارتش هنگام جنگ‌جهانی دوم تردید می‌کند. در سال 1948 با استفاده از کمک‌هزینه‌ی تحصیلی «گوگنهایم» به پاریس رفت و در آن‌جا نوشتن رمان «ماجراهای اوگی مارچ» را آغاز کرد.
انتشار رمان ماجراهای اوگی مارچ در سال 1953 و پس از آن رمان‌های «سلطان باران و هرتزوگ» او را به‌عنوان یکی از چهره‌های مطرح ادبیات قرن بیستم آمریکا تثبیت کرد. بلو به‌سبب نوشتن رمان «هدیه هومبولت» در سال 1975 برنده‌ی «جایزه‌ی پولیتزر» شد و سال بعد برای رمان دم را دریاب، نوبل ادبی را به‌دست آورد. او به‌دلیل علاقه به تدریس تا سنین پیری در دانشگاه‌های مختلف همچون «ییل، مینه‌سوتا، نیویورک، پرینستون، پورتوریکو، شیکاگو، بوستون و کالج بارد» درس می‌داد.
سال بلو پنج‌ بار ازدواج کرد که چهار فرزند حاصل این ازدواج‌هاست. کوچک‌ترین فرزندش دختری است که در 84 سالگی بلو به دنیا آمد.
سال بلو در تاریخ 5 آوریل 2005 در منزل شخصی‌اش واقع در «بروکلاین ماساچوست» درگذشت. او هنگام مرگ 89 سال داشت. او را در گورستان یهودیان «براتلبورو» ایالت ورمانت به خاک سپردند.

*مجموعه‌ای از آثار ادبی سال بلو عبارت‌اند از:

-رمان و رمان‌کوتاه:
1944 مرد آویزان (به فارسی: مرد معلق)؛
1947 قربانی؛
1953 ماجراهای اوگی مارچ؛
1956 دم را دریاب (به فارسی: امروز را عشق است!)؛
1959 هندرسن پادشاه باران (به فارسی سلطان باران)؛
1964 هرتزوگ؛
1970 سیاره آقای زاملر؛
1975 هدیه هومبولت (به فارسی هدیه هامبالت)؛
1984 وقتشه ساکت شی؛
2000 رولشتاین.

- نمایش‌نامه:
1964 آخرین تحلیل.

- مجموعه داستان کوتاه:
1968 خاطرات مُسبی؛
1984 او با پایش در دهان او؛
1991 چیزی برای به خاطر داشتن؛
2001 مجموعه داستان.

* کتاب:
Seize the Day (1956)

از ایرانصدا بشنوید

«سال بلو» در رمان «دم را دریاب»، با آمیزش عناصر کمدی و تراژدی، داستان زندگی مردی را روایت می‌کند که به‌دنبال اثبات ارزش و انسانیت خود در زندگی است. باهم به کشمش‌های درونی و بیرونی این شخصیت جذاب دنیای ادبیات گوش می‌سپاریم.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

5

محتوا و داستان

5

آسیب ها

فصل ها

مشخصات کتاب گویا

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

 • فصل ششم آقای رضوی انگار میخوان زود کتاب تموم شه .یا تهیه یا کارگردان این چنین میخواد
 • واقعا واقعا غول نویسندگی آقای رضوی عزیزم غول صدای ایران صدا درود بر شما
 • آقای رضوی تو چنین خوب چرایی! معرکه بود این اجرا
 • دوبار گوش دادم ولی اصلن برام جذابیت و مفهومی در حد نوبل ادبیات نداشت
 • چشم دمت گرم
 • خیلی معمولی و خسته‌کننده بود. هیچ جذابیت هم خاصی نداشت. به‌خاطر همین نصفه و نیمه رهاش کردم.
 • خوانش آقای رضوی معرکه بود ا ما داستانش جالب نبود اصلا
 • لطفا کتابخانه نیمه شب بادام مغازه جادویی من پیش از تو دزیره را هم قرار بدید با تشکر از برنامه عالی تون
 • ده بار گوش دادم. صدا فقط آقای بهروز رضوی.

تصاویر

از همین نویسنده

از همین گوینده

کتاب گویا