منو
کودک، سرباز و دریا

کودک، سرباز و دریا

  • 17 قطعه
  • 303 دقیقه مدت کتاب
  • 2782 دریافت شده
نویسنده: ژرژ فون ویلیه
راوی: امین زندگانی
قالب: روایی
دسته‌بندی: کتاب گویا
پی‌یر پسرکی دوازده‌ ساله است که در دهکده‌ای کوچک زندگی می‌کند. پدر پی‌یر در جنگ با آلمانی‌ها کشته شده و پی‌یر تصمیم می‌گیرد که در مبارزه علیه آلمانی‌ها شرکت کند، اما... .

درباره‌ی کتاب
پی‌یر با یک سرباز آلمانی که پدر چند بچه و مخالف جنگهای اروپا است، آشنا می‌شود و رابطه‌ای عاطفی میانشان شکل می‌گیرد. «ژرژ فون ویلیه» در این رمان ضدجنگ نشان داده است که آنچه انسان‌ها را به هم نزدیک می‌کند، تنها ملیت نیست؛ بلکه انسانیت است و بزرگ‌ترین کار، تلاش برای صلح است.
ظرف زمانی داستان، ماه‌های آخر جنگ دوم جهانی است. فرانسه‌ی اشغال‌شده به‌دستِ آلمانی‌ها، همچنان به مقاومت و مبارزه‌ی خود علیه اشغالگران ادامه می‌دهد. ازهم‌پاشیدگی و بی‌نظمی‌هایی در ارتش پرادعای رایش سوم دیده می‌شود. پی‌یر هم در عالم بچگی خود، نقشه‌هایی برای مبارزه با ارتش اشغال‌گر آلمان می‌کشد. سرانجام تصمیم می‌گیرد با دینامیت، قسمتی از خط راه‌آهن را منفجر کند.
سرانجام او مخفیانه دست‌به‌کار می‌شود؛ اما درحین اجرای نقشه، زخمی می‌شود. او پیش از زخمی‌شدن، دوست آلمانی‌اش را می‌بیند که کشته شده؛ درحالی که تصویر بچه‌هایش را در دست دارد. پی‌یر، پس از بهبودی، با پسر سرباز آلمانی نامه‌نگاری می‌کند و با او دوست می‌شود.

درباره‌ی نویسنده
«ژرژ فون ویله / George Fonvilliers» در سال 1921 چشم به جهان گشود. او زاده‌ی فرانسه بود. تمام آثار این نویسنده به زبان فرانسوی است. فون ویله بین سال‌های 1944 تا 1971 مدیر مدرسه‌ی ابتدایی بود. به همین دلیل تجربه‌ی خوبی در برخورد با جوانان داشت. این تجربه باعث شد تا رمان‌هایی که می‌نویسد، به‌‌خوبی بتواند در دل نوجوان جای گیرد. از او به «نویسنده‌‌ی ادبیات جوانان» یاد می‌شود. از آثار این نویسنده فقط کتاب «کودک، سرباز و دریا» و «پیف و جادوگر» در دسترس است. به علاوه درمورد زندگی او نیز اطلاعاتی در دسترس نیست.

*کتاب:
Lenfant, le soldat et la mer
Publisher: ‎ Magnard (January 1, 1978)
Language: ‎ French
Author: Georges Fonvilliers
Length: 185 pages

از ایرانصدا بشنوید

داستان «کودک، سرباز و دریا» داستانی است که مشکلات و تأثیرات جنگ را نشان می‌دهد. این کتاب مانند همه‌‌ی داستان‌ها، جنگ را اتفاقی بد نشان می‌دهد؛ به علاوه، از عواقب دردناک آن نیز می‌گوید. این داستان برای کودکان نوشته شده‌، به همین دلیل نویسنده از خشونت زیاد در توصیفاتش خودداری کرده‌ است. بسیاری از منتقدان می‌گویند که این کتاب شخصیت منفی ندارد. همه‌‌ی شخصیت‌ها مثبت‌‌اند. منفی‌ترین پدیده در این داستان «جنگ» است. زاویه‌‌ی دید کتاب نیز سوم‌‌شخص است. در این کتاب «دریا» نمادی از صلح است. پیشنهاد می‌‌‌کنیم این کتاب را در کنار فرزندانتان بشنوید.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

4

محتوا و داستان

4

آسیب ها

فصل ها

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

تصاویر

از همین نویسنده

کتاب گویا