منو
ملال آور

ملال آور

 • 6 قطعه
 • 155 دقیقه مدت کتاب
 • 1144 دریافت شده
نویسنده: آنتون چخوف
راوی: حمید منوچهری
قالب: روایی
دسته‌بندی: کتاب گویا
«ملال‌آور» قصه‌ی استاد و دانشمندی بزرگ در آستانه‌ی مرگ است. او که پس از سال‌ها مطالعه، تحصیل و تدریس، جایگاهی رفیع و شهرت و اعتباری به‌دست آورده، با بیماری مهلکی درگیر می‌شود و خود را در آستانه‌ی مرگ می‌بیند.

درباره‌ی کتاب
«ملال‌آور» داستان نسبتاً کوتاهی با 112 صفحه است، اما حرف‌هایی به اندازه‌ی یک رمان قطور دارد. آنتوان چخوف در این کتاب در جایگاه پرفسور نشسته است و خواننده را در مقابل خود قرار داده تا با او درباره‌ی حقیقت زندگی سخن بگوید. او مخاطب را در موقعیتی گذاشته که به مفهوم و اصل هر پدیده‌ای با ریزبینی و دقت تمام نگاه کند. از نظر پرفسور «دانش مهم‌ترین، زیباترین و ضروری‌ترین چیز در زندگی انسان است، دانش همواره عالی‌ترین نمودار دوستی و مهر آدمی بوده و خواهد بود و تنها با آن آدمی بر طبیعت و بر خود پیروز می‌گردد».
در این داستان نیکالای توضیح می‌دهد که چگونه صبح را بعد از یک‌شب بی‌خوابی شروع می‌کند؛ چراکه او اختلال خواب پیداکرده است و نمی‌تواند شب‌ها بخوابد. از آشنایی با همسرش می‌‌گوید که اولین شخصی است که او را در روز ملاقات ‌می‌کند؛ درحالی‌که او هنوز در رختخواب است و مکالمه‌ای کوتاه با او دارد. در ادامه از اینها می‌‌گوید: دیدن دخترش، ورود او به دانشگاه، ملاقاتش با دو استادیار، سخنرانی، جلساتش با دانشجویان، کار در مطب، درباره‌‌ی دانشجویان و سایر پزشکان که به لطف او احتیاج دارند و دیدار کاتیا که مانند دخترش است.


درباره‌ی نویسنده
«آنتون پاولوویچ چـِخوف» در 29ژانویه‌ی1860 در روسیه به دنیا آمد و در 15ژوئیه‌ی1904 درگذشت. او داستان‌نویس و نمایش‌نامه‌نویس برجسته‌‌ی روس است. هر چند زندگی کوتاهی داشت و همین زندگی کوتاه همراه با بیماری بود، اما داستان‌های کوتاه و نمایش‌نامه‌های بسیار نوشت. او را مهم‌ترین داستان‌کوتاه‌نویس برمی‌شمارند و در زمینه‌‌ی نمایش‌نامه‌نویسی نیز آثار برجسته‌‌‌‌ای از خود به‌جا گذاشته است. چخوف در 44سالگی، بر اثر ابتلا به بیماری سل، درگذشت.
چخوف نخستین مجموعه داستانش را دو سال پس از دریافت درجه‌‌ی دکترای پزشکی به چاپ رساند. سال بعد، مجموعه داستان «هنگام شام» جایزه‌‌ی پوشکین را ازسوی فرهنگستان روسیه برایش به ارمغان آورد.
او بیش از هفتصد داستان کوتاه نوشته‌ است. در داستان‌های او معمولاً رویدادها از خلال وجدان یکی از آدم‌های داستان، که کمابیش با زندگی خانوادگی «معمول» بیگانه‌ است، تعریف می‌شود.
چخوف با خودداری از شرح و بسط داستان، مفهوم طرح را نیز در داستان‌نویسی تغییر داد. او در داستان‌هایش به‌‌‌جای تغییر سعی می‌کند به نمایش زندگی بپردازد. در عین حال، در داستان‌های موفق او رویدادهای تراژیک جزئی از زندگی روزانه‌‌ی آدم‌های داستان است. تسلط چخوف به نمایش‌‌نامه باعث افزایش توانایی وی در خلق دیالوگ‌‌های زیبا و جذاب شده بود. او را «مهم‌ترین داستان‌‌‌کوتاه‌نویس همه‌‌‌ی اعصار» نامیده‌اند.
مهم‌ترین آثار او عبارت‌اند از: قیّم، آدم‌‌هایی خطرناک، فراری، دور از خانه، موژیک‌‌‌ها، زندگی من، دایی وانیا.

*کتاب:
A Dreary Story
Skuchnaya Istoria
Originally published: November 1889
Author: Anton Chekhov
Language: Russian
Original title: Скучная история

از ایرانصدا بشنوید

چخوف راوی بزرگ قصه‌های کوچک، در کتاب داستان ملال‌آور به این باور اشاره می‌کند: «دانش بی‌تردید غایت آمال و نقطه‌‌ی نهایی هر تحول اجتماعی‌ است». در واقع دیدگاه چخوف مغایر با این تعریف است. چخوف تحول و تکامل انسانی را فراتر از جهان‌‌‌بینی‌های متکی بر علم و دانش می‌بیند. او معتقد است که مسائل و مشکلات افراد را باید با توجه به شرایط و موقعیت اجتماعی‌شان بررسی کرد (دیدگاهی نو و جالب در جامعه‌‌ی تزاری که بعدها زمینه‌‌‌ساز به وجود آمدن افکاری گسترده، با ایده‌هایی کلی، در جامعه‌‌ی تزاری شد). خواندن این کتاب را به دوست‌‌داران ادبیات داستانی و به‌ویژه علاقه‌‌مندان ادبیات روسی پیشنهاد می‌کنیم.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

5

محتوا و داستان

5

فصل ها

مشخصات کتاب گویا

سایر مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

 • باورم نمیشه صدای استاد رو میشنوم😍😍😍
 • واقعا ملال آور بود و هست شنیدن این داستان. عجیبه!! شاید طراح این برنامه خواسته.صدای خسته و کهنسالی را انتخاب کند برای القای... خلاصه بیخیال. درود بر مینا 🍒💜. m.m
 • صدا به این قشنگی رو حیف کردید
 • عالیه .چقدر صدای راوی زیباست.سپاس. مینا
 • قصه غمگین بود و ماجرای پیرمردی درحال مرگ، و کاملا با خوانش گوینده یکدست بود. ممنون
 • عالی بود
 • چخوف..استاد.. فضا سازی بیست
 • سلام و خسته نباشید خدمت عوامل ایرانصدا،از صدای اقای منوچهری بیشتر استفاده بشه خیلی ممنون میشم،صداشون بسیار آرام و دلنشین هست انشاءالله همیشه سلامت باشن سایه شون مستدام
 • داستان جالبی بود من که از شنیدنش لذت بردم (ر_قاین)
 • هم داستان جالبه هم گویندگی انگار خود قهرمان داستانه
 • عالی بود خسته نباشید

تصاویر

از همین نویسنده

از همین گوینده

کتاب گویا