display result search
منو
خورشید سایه سار شادْیاخ

خورشید سایه سار شادْیاخ

  • 7 قطعه
  • 140 دقیقه مدت کتاب
  • 4956 دریافت شده
نویسنده: غلامرضا کاووسی
کارگردان: صدرالدین شجره
قالب: نمایشی
دسته‌بندی: رمان و داستان
فریدالدین ابوحامد محمد عطار نیشابوری، مشهور به شیخ عطّار نیشابوری، یکی از عارفان و شاعران ایرانی بلندنام ادبیات فارسی در پایان سدهٔ ششم و آغاز سدهٔ هفتم است. او داروسازی و داروشناسی را از پدرش آموخت....

عطار فارغ از هر عرفان یا سلسلهٔ خاصی به کار عطّاری و درمان بیماران می‌پرداخت. او در عطاری خود مشغول به درمان بیماران و نیازمندان شد و همین عامل بی‌نیازی و بی‌رغبتی او به مدح‌گویی برای پادشاهان گردید.
او یکی از شاعران بزرگ متصوفه و از مردان نام‌آور تاریخ ادبیات ایران است. سخن او ساده و گیراست. نقش مادر عطار در نوع زیستن و انتخاب مسیر زندگیش بسیار پررنگ بود و در شکل‌گیری شخصیت او و ایجاد روحیه جوانمردی بسیار موثر بود.
روز 25 فروردین ماه در تقویم رسمی کشور به نام این شاعر نامی ایران « عطار » نیشابوری نامگذاری شده است.
"هلموت ریتر"، پژوهشگر آلمانی، یکی از برجسته‌ترین آثارش را که دستاورد سال‌ها پژوهش و تلاش معنوی اوست، به نام «دریای جان» در خصوص بررسی اندیشه‌ها و احوال شیخ فرید‌الدین عطار نیشابوری نوشته است. به همین منظور تندیس «هلموت ریتر» در باغ آرامگاه «عطار» نصب شده است.

از ایرانصدا بشنوید

دل کندن از دنیای مادی برای هر انسانی مقدور نیست و افرادی مانند عطار نیشابوری سرلوحه افرادی هستند که دل به سودای این دنیای فانی داده اند .به شما پیشنهاد می کنیم به نقل فراز و فرودهای زندگی این بزرگ مرد عارف گوش کنید .

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

3

محتوا و داستان

4

آسیب ها

فصل ها

مشخصات کتاب گویا

سایر مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

تصاویر

از همین نویسنده

کتاب گویا