منو
مگس

مگس

  • 7 قطعه
  • 115 دقیقه مدت کتاب
  • 7244 دریافت شده
نویسنده: ژرژ لانجلان
کارگردان: میکائیل شهرستانی
قالب: نمایشی
دسته‌بندی: رمان و داستان
داستان در دسامبر شروع می شود زمانی که فرانسیس دِلامبر با صدای زنگ تلفن هلن (همسر برادرش) بیدار می شود. هلن به او می گوید که همسرش( تنها برادرش )را کشته است و او می کند و جمجمه سر و بازوی او تحت فشار دادن ماشین هیدرولیک خرد شده است.


دانشمند جوانی به نام «ست دِلامبر» ، ماشینی ساخته که می تواند ماده را به اتم های مجزا تجزیه کند و پس از انتقال به مکانی دیگر با سرعت جریان الکتریسیته، دوباره با پیوند اتم ها به همان ماده برسد. او در حال مستی تصمیم می گیرد آزمایش ماشین را روی خودش هم انجام دهد، در حالی که آگاه نیست مگسی همراه او وارد دستگاه شده است...

*از این داستان، یک فیلم سینمایی نیز ساخته شده است. مگس (به انگلیسی: The Fly) فیلمی آمریکایی در ژانر ترسناک و علمی–تخیلی به کارگردانی «دیوید کراننبرگ» محصول سال 1986 است.کارهای Walas و Dupuis در این فیلم موجب برنده شدن جایزه اسکار برای بهترین آرایش، تنها فیلم کروننبرگ برای برنده شدن در اسکار شد. عاقبت، به کارگردانی ولاس، در سال 1989 منتشر شد. فیلم مگس توسط بروکس‌ فیلمز تولید و توسط کمپانی فاکس قرن بیستم توزیع شد.
این فیلم کمابیش براساس داستان کوتاهی به همین نام از جورج لانجلان ساخته شده است که اساس فیلم مگس (1958) نیز بر پایهٔ همان داستان بود. موسیقی فیلم توسط «هاوارد شور» ساخته شد و «کریس والاس» ایجادگر گریم‌ها بود که همراه با گریمور استفان دوپویی برندهٔ جایزه اسکار بهترین گریم شد.

*همچنین از این داستان اپرایی نیز ساخته شده است. از اپرای "مگس" به مثابه نوعی بازسازی کلاسیک فیلم 1986 دیوید کراننبرگ یاد شده که درباره استحاله تدریجی دانشمندی نامتعارف و تبدیل شدن او به موجودی مگس‌‌ مانند است.
فیلمنامه را دیوید هنری هوانگ بر مبنای رمان ژرژ لانگلان نویسنده فرانسوی نوشته است. طراح لباس و طراح مخلوق فیلم اول نیز در این اپرا در کنار کراننبرگ هستند. فیلمساز کانادایی با تأکید براینکه اپرای او تنها تبدیل فیلم به موزیکالی کلاسیک نیست، گفت: نمی‌خواستم فیلم را بازسازی و فیلمنامه را بازنویسی کنم.
برخی از افتخارات این فیلم:
جایزه اسکار بهترین چهره پردازی کریس ولز و استفان دوپیس
نامزد جایزه BAFTA برای بهترین چهره پردازی
نامزد جایزه هوگو برای بهترین نمایشنامه نمایشی
جایزه Saturn برای بهترین بازیگر نقش مکمل برای جف گلدبوم
نامزد بهترین بازیگر نقش مکمل زن برای جینا دیویس
برنده بهترین فیلم ترسناک
بهترین کارگردان دیوید کروننبرگ

از ایرانصدا بشنوید

جورج لانگلان بهترین داستان کوتاه خود را « The Fly - 1957 » «پرواز» می داند که اساس فیلم‌های فانتزی / ترسناک در سال‌های 1958 و 1986 و همین‌طور اپرای پرواز در سال 2008 بوده است. «پرواز» یک داستان کوتاه از جورج لنگلان است که ابتدا در مجله ای منتشر و بعدها در مجموعه داستان کوتاه Langelaan Out of Time (1964) گنجانده شده است.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

4

محتوا و داستان

4

آسیب ها

فصل ها

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

  • موضوع جالب نبود و نمیتوان گفت جنایی بود یا درام یا علمی تخیلی. پیشنها نمیکنم.
  • من فکر میکردم آدمای دیوانه چنین افکاری دارند! چی میزده؟! کل داستان معطل هیچ بودم، بی مفهوم و غیر عقلی
  • سلام مثل بیشتر کارایی رادیو نمایش این هم عالی بود سپاسگذارم

تصاویر

کتاب گویا