منو
کتابخانه مرموز

کتابخانه مرموز

 • 5 قطعه
 • 66 دقیقه مدت کتاب
 • 1124 دریافت شده
نویسنده: هاروکی موراکامی
راوی: اشکان صادقی
قالب: روایی
دسته‌بندی: کتاب گویا
«کتابخانه‌‌ی مرموز» داستانی معناگرا درباره پسری است که به کتابخانه می‌رود تا کتاب‌های امانتی را پس بدهد، ولی پیرمردی او را در یک هزارتو زندانی می‌کند.


درباره‌ی کتاب
«کتابخانه‌‌ی مرموز»، داستانی مصور و خیالی است که تصاویر جالب آن به‌‌نوعی به داستان مرتبط می‌شود و به همین دلیل این داستان کوتاه در کتابی مجزا منتشر شده است. کتاب اولین بار در سال 2005 به زبان ژاپنی منتشر شد و نسخه‌‌ی ترجمه‌‌ی انگلیسی آن در سال 2014 به مردم جهان عرضه شد. کتابخانه‌ی مرموز، جزو آثار سوررئال «موراکامی» است که بارها تجدید چاپ شده است.
ظاهراً مخاطب این کتاب نوجوانان و جوانان هستند، اما در سفری که پسرک کتاب‌‌خوان در این کتابخانه عجیب دارد، نشانه‌های نمادینی وجود دارد که نشان می‌دهد این سفر به‌‌نوعی سفری معنوی و روحانی است که برای مخاطب بزرگ‌‌سال هم جذاب است.

درباره‌ی نویسنده
«هاروکی موراکامی» (Haruki Murakami) متولد 12ژانویه‌‌ی1949 در کیوتو است. او در سال‌هایی به دنیا آمد که جنگ جهانی دوم تازه به پایان رسیده بود و ژاپنِ بازنده‌ی جنگ، همچنان درگیر تبعات آن بود. او تنها فرزند خانواده‌اش بود و پدر و مادرش هر دو معلم بودند. دوران کودکی و نوجوانی این نویسنده زمانی است که فرهنگ ژاپنی به‌شدت تحت‌‌تأثیر دنیای غرب و شرق است. نوجوانان کم‌‌‌کم شبیه آمریکایی‌ها لباس می‌پوشند، ادبیات روسی می‌خوانند و موسیقی جَز گوش می‌کنند. او متعلق به دوران تغییر ژاپن است و همین موضوع او را در آینده به نویسنده‌ای خاص تبدیل می‌کند؛ نویسنده‌ای که در ژاپن خیلی‌ها به او می‌گویند غرب‌زده یا حتی آمریکایی. آثار او در اروپا و آمریکا با استقبال بسیار زیادی مواجه شد. تا امروز کتاب‌های موراکامی به بیش از 50 زبان برگردانده شده‌ و هر روز افراد بیشتری این کتاب‌ها را می‌خوانند.
موراکامی، برخلاف بسیاری از نویسندگان بزرگی که می‌شناسیم، از کودکی و نوجوانی علاقه‌ای به نویسنده شدن نداشت. او در دانشگاه هنرهای نمایشی واسدا درس خواند و سه سال بعد از فارغ‌التحصیلی، یعنی در سال 1971، با همسرش که از دوستان دوران دانشگاهش بود، ازدواج کرد. آن دو یک کلوپ موسیقی داشتند که موسیقی جَز در آن پخش می‌شد و همراه گربه‌شان زندگی آرام و بی‌دردسری را می‌گذراندند.
هاروکی موراکامی تا دهه‌ی نود تنها در ژاپن نویسنده‌ی شناخته‌‌شده‌ای بود و جوایز ادبی مهمی را هم دریافت کرده بود، اما او صاحب جوایز بین‌المللی ارزشمندی هم هست. جایزه‌ی فرانتس کافکا، جایزه‌‌ی بین‌المللی داستان کوتاه فرانک اوکانر و جایزه‌‌ی فانتزی جهان، تعدادی از جوایزی هستند که او دریافت کرده است. موراکامی در سال 2015 در فهرست تأثیرگذارترین افراد جهان قرار گرفت.

*کتاب:
The Strange Library
Originally published: 1983
Author: Haruki Murakami

از ایرانصدا بشنوید

سفر به کتابخانه‌های عجیب‌وغریب که مارپیچ‌هایی طولانی دارند، شاید به‌ظاهر برای افراد کتاب‌خوان جذاب و هیجان‌انگیز باشد؛ اما تصور کنید برای گرفتن کتابی به چنین کتابخانه‌ای بروید و در آن گرفتار شوید. آیا دوست دارید همان‌جا بمانید و تا آخر عمر هزاران کتاب بخوانید؟ یا اگر بدانید یک زندان‌‌بان مرموز قرار است از مغز شما بخورد، تصمیم می‌گیرید فرار کنید و نزد خانواده برگردید؟ «هاروکی موراکامی»، نویسنده‌ی معروف ژاپنی، در رمان «کتابخانه عجیب» داستانی خیالی خلق کرده تا ما را به سفری معنوی و در عین حال عجیب‌‌وغریب ببرد. پیشنهاد می‌کنیم این کتاب جذاب را بشنوید.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

5

محتوا و داستان

4

فصل ها

مشخصات کتاب گویا

سایر مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

 • موراکامی بی نظیره
 • بین دنیای گزنده ی بی رحم بیرون و دنیای امن خانواده ، انگار یک تنهایی نهفته است که هیچ چیز باقی نمیماند
 • قبلا خوندمش داستان خیلی قوی ایه، فضای سورئال و عجیبی داره. البته اینجا هنوز گوش ندادم.
 • کتاب های هاروکی موراکامی عالیه واقعا قلم خوبی داره👌👌👍
 • عالی. اجرا هم عالی
 • اخرش بد تموم شد
 • چرا اینطوری بود!؟!؟!؟؟
 • آخراش خوب تموم نشد😧
 • بسیااااار بی معنی .حیف وقت .مینا
 • من نتونستم منظور و مفهوم کتاب رو درک کنم. اینکه چه چیزی رو میخواست به مخاطب برسونه رو اصلا متوجه شدم. همه چیزش خوب بود تا اخر کتاب که انگار همه چیزو بی معنی کرد

تصاویر

از همین نویسنده

از همین گوینده

کتاب گویا